Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Power of The Pull Back Trading Strategy


Trading jest prosty, lecz ludzie czynią go trudnym. Wiem o tym, ponieważ prawdopodobnie z resztą tak jak Ty, sam miałem w zwyczaju go sobie utrudniać. Kiedy pierwszy raz zacząłem handlować, co miało miejsce około 15 lat temu, czułem się jakbym ciągle był po złej stronie rynku. Jak tylko wszedłem w transakcje, było tak jakby ktoś wewnątrz mojego komputera czekał, by pchnąć cenę w innym kierunku. Czułem się dosłownie tak jakby ktoś “handlował przeciwko mnie” i próbował zabrać moje pieniądze.

Brzmi to dla Ciebie znajomo?

Jeśli tak, prawdopodobnie dlatego, że nie jesteś świadomy siły stojącej za cofnięciami albo tego jak prawidłowo je rozgrywać. Prawdopodobnie wchodzisz na rynek w złym czasie; akurat wtedy, gdy rynki są gotowe do ruchu przeciwko Tobie. Robisz to, ponieważ wchodzisz kiedy ‘wydaje się’ to dobrym pomysłem, zamiast wtedy, gdy jest to obiektywne, sensowne do zrobienia.

Dzisiejsza lekcja pokaże Ci dlaczego rynkowe cofnięcia są TAK potężne i należy w związku z tym skupić się na nich tak szybko jak to tylko możliwe…

Teoria kryjąca się za handlowaniem cofnięć…

Każdy chyba słyszał stare powiedzenie, “Trend jest Twoim przyjacielem dopóki się nie skończy”, jednak co dokładnie pociąga za sobą “handel z trendem”? Może się to wydawać niejasne dla niedoświadczonego lub początkującego tradera. Potrzebujemy SZCZEGÓŁÓW, a nie frazesów, które nic nie znaczą (tak na marginesie; tego również potrzebujemy od polityków).

OK… zatem 90% moich transakcji zgodna jest z bazowym nastawieniem rynku, innymi słowy rzadko staram się łapać szczyty i dna. Jednakże, nie oznacza to wcale, że nie handluje przeciwko aktualnemu kierunkowi rynku. Dla przykładu, mogę widzieć długoterminowy trend wzrostowy na ropie i wtedy czekać aż rynek zacznie spadać zanim wejdę i zacznę kupować, ale robię tak, ponieważ wierzę w bazowy trend. Jest to bardzo odmienne podejście od łapania szczytów i dołków, a profesjonaliści nazywają to “handlowaniem z wartości czy też handlowaniem cofnięć / zniesień” (wszystko tyczy się tego samego).


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Czekanie na cofnięcie i handlowanie na tej korekcie daje znacznie większe prawdopodobieństwo niż wchodzenie w trakcie przedłużającej się części ruchu. Cofnięcia mogą pomóc obniżyć ryzyko punktu wejścia, gdyż zwykle handlujemy w kluczowym obszarze rynku (obszarze wartości), który poprzednio wykazywał się jako wsparcie / opór (zależnie oczywiście od obranego kierunku). Jak wiemy, kluczowe poziomy są  często głównymi punktami, w których zatrzymuje się rynek i fala może zmienić się w tych punktach bardzo szybko oraz doprowadzić do dużych ruchów w kierunku przeciwnym (na korzyść naszej transakcji).

Mówiąc krótko, handlowanie cofnięć jest tak profitowe z powodu rynkowych przypływów i odpływów, gdzie cofnięcia pomagają znaleźć lepszy punkt wejścia, tak więc wchodzisz na lub blisko punktu zwrotnego pomiędzy odpływem, a przypływem (ponownie, nie jest to łapanie szczytów czy dołków, ponieważ nie próbujemy przewidzieć zmiany trendu). Nie zawsze wszystko będzie się zgadzało w punkt, ale jeśli trzymasz się bazowego trendu lub handlujesz z kluczowego poziomu wykresu, zazwyczaj możesz się do niego zbliżyć.

Spójrzmy na wykres, aby lepiej to zrozumieć…

Na poniższym wykresie mamy wyraźny trend spadkowy. Do czasu wystąpienia okrągłych obszarów panował ewidentny trend spadkowy, jeśli nie rozumiesz dlaczego, przejdź do artykułu o handlu w trendzie. Tak więc w punktach zaznaczonych okrągłymi obszarami, doświadczeni traderzy z pewnością szukają cofnięć w trendzie, by do niego dołączyć z punktu o wysokim prawdopodobieństwie. Tymczasem, tracący traderzy  myśleli, że ‘trend był wyczerpany’ i prawdopodobnie zakończy się na każdym spadkowym swingu. Jak widzisz, jeśli starałeś się kupować blisko dołków, rynek poruszał się w górę o niewielki dystans przed powrotem do trendu i ZNACZNIE więcej płacił jeśli szukałeś możliwości sprzedaży na umocnieniach czy też wzrostowych cofnięciach.

Wielu traderów również czuje się komfortowo wchodząc, kiedy rynek obecnie porusza się w ich kierunku. Dlatego też tracą pieniądze, ponieważ sprzedają w okolicach dna, kiedy rynek wygląda na słaby, jednak faktycznie przygotowuje się do wzrostowego cofnięcia. Po części dlatego wielu ludziom trading sprawia problem; ponieważ zazwyczaj musisz robić przeciwnie do tego co czujesz jeśli chcesz zarabiać pieniądze. Mogę Cię zapewnić, że sprzedawanie kiedy wykres cofa się w górę nie jest łatwie do wykonania, ponieważ czuje się jakby “to było dno”, jednak powinniśmy ufać podstawowemu trendowi, zawierzyć, że zostanie on wznowiony…

Korekty: Podstawa technika rynkowego

Zidentyfikuj trend i wtedy szukaj korekt…

Podstawowym sposobem handlowania na cofnięciach jest szukanie trendu, a wtedy rozglądanie się za korektami w jego obrębie. Po pierwsze identyfikujesz ogólne momentum wykresu; w jakim kierunku porusza się ogólnie cena, od lewej do prawej? To będzie Twoja ścieżka najmniejszego oporu lub też droga jaką rynek najprawdopodobniej będzie się kierował w niedalekiej przyszłości.

Musimy jednak pamiętać, że rynki nie poruszają się w prostych liniach. Dlatego też jeśli dla przykładu, określiłeś trend wzrostowy, to wcale nie oznacza, że rynek nie może poruszać się w dół przez dzień, dwa, trzy, czy nawet tydzień albo dwa w obrębie ogólnego trendu wzrostowego. Traderzy zapominają o elemencie jakim jest czas. Spadkowa korekta trwająca 3 lub 5 dni może wydawać się znacząca dla przeciętnego tradera, który naprawdę chce zarabiać, ale w kontekście wielomiesięcznego lub wieloletniego trendu wzrostowego, te kilka dni to tylko szum, szum, który może spowodować, że stracisz pieniądze jeśli nie będziesz ostrożny.

Spójrzmy na przykład…

Zauważ na poniższym wykresie wyraźny trend wzrostowy. Zwróć uwagę na drugorzędne cofnięcia spadkowe w tym trendzie; dają one wysoce prawdopodobną okazję na dołączenie do trendu. Najlepsze i najbardziej oczywiste wejście było po byczym pin barze zaznaczonym na wykresie; idealny przykład tradingu price action z sygnałem na cofnięciu lub “kupowaniem osłabień w trendzie wzrostowym”…

Określ najnowszy swing i handluj na wczesnej korekcie

Istnieje wiele przypadków, kiedy trend rynkowy nie jest super wyraźny czy oczywisty, a w tych sytuacjach wciąż możemy wykorzystywać cofnięcia / korekty by zyskać przewagę. Zauważ na poniższym wykresie, że istniała tendencja wzrostowa, która była oczywista, ale wtedy cena zaczęła się cofać w tym trendzie. W ciągu kilku tygodni jasne stało się, że było to przedłużające się cofnięcie, które mogło dalej prowadzić cenę w dół, jednak nie było całkiem jasne, czy ogólna tendencja już się skończyła. W tej sytuacji możemy rozglądać się za wzrostowymi cofnięciami, by wejść w shorty. Szczególnie jeśli po pierwszym cofnięciu wzrostowym cena ponownie zawróciła w dół, wtedy szukalibyśmy okazji do sprzedaży na kolejnych korektach…

Handlowanie cofnięć do wsparcia / oporu lub średnich ruchomych

Naszą uwagę chcemy również skupić na kluczowych poziomach wsparcia lub oporu jak i średnich kroczących przy cofnięciach. Możesz łatwo określić poziomy wsparcia / oporu i wypatrywać za cofnięciami do nich, a potem albo wchodzić na ślepo lub czekać na potwierdzenie sygnałem price action. Rozumiem przez to, że jeśli rynek spadał do poziomu, kupujesz na tym poziomie, a jeśli rynek rósł do poziomu, sprzedajesz na nim. Średnie ruchome zazwyczaj lepsze są w oczywistych trendach; wypatrywać można niewielkie korekty do średnich kroczących (EMA), a następnie rozglądać się za dołączeniem do trendu z kanału średnich EMA, najlepiej po sygnale price action, jednak nie zawsze jest on konieczny, szczególnie w bardzo silnych trendach.

50% zniesienia nawet na wykresach intraday

Cofnięcia zapewniają nam okazje do wejścia zarówno na wykresach dziennych jak i intraday. Jednym ze sposobów wyszukiwania cofnięć jest obserwowanie 50-procentowych zniesień ruchów. Nie zawsze muszą to być główne ruchy, tak jak widać na poniższym wykresie. Czasami nie będzie oczywistego kluczowego poziomu lub też średnich kroczących do obserwacji korekt, tak więc możesz wykorzystać narzędzie ze zniesieniami Fibonacciego, by rozglądać się za cofnięciami do okolic 50% w strukturze trendu i dołączyć do jego ogólnego kierunku właśnie z poziomu 50%. Widzimy przykład tej techniki na poniższym wykresie 4-godzinnym:

Cofnięcia do kluczowych poziomów mogą skutkować dużym potencjałem ryzyka do zysku

Handlowanie korekt może również wspierać w tworzeniu transakcji o wysokim stosunku ryzyka do zysku, szczególnie jeśli wchodzimy na kluczowym poziomie długoterminowym i wykorzystujemy wykres 4- lub 1-godzinny do wejścia w pozycję. Nierzadko zdarza się złapać transakcję, których stosunek ryzyka do zysku przekracza 5:1, a czasami znacznie więcej.

Na poniższym wykresie mamy przykład handlu na cofnięciu do kluczowego poziomu wsparcia. Mieliśmy fajnego, zakupowego pin bara na potwierdzenie naszego wejścia, a także wysoki potencjał ryzyka do zysku. Cofnięcia do kluczowych / długoterminowych poziomów często skutkują ogromnymi ruchami w kierunku przeciwnym, kiedy cena odbija od poziomu, tworząc tym samym olbrzymi potencjał zysku:

Typy zleceń używanie do wejścia na cofnięciach…

Ogólnie rzecz ujmując można używać wejścia po cenie rynkowej lub zleceń oczekujących z limitem na cofnięciach. Jak już omawiałem wyżej, cofnięcia zapewniają nam wysoce prawdopodobne miejsce do wejścia na rynek. Wejście na ślepo, na z góry określonym poziomie może mieć miejsce z wykorzystaniem zlecenia oczekującego z limitem ceny. Z kolei wchodząc z ‘potwierdzeniem’ i konfluencją, co zwykle oznacza sygnał price action, wejście może mieć miejsce przy użyciu zlecenia rynkowego.

Kiedy czekamy na cofnięcie i TLS lub konfluencję, zazwyczaj wykorzystujemy zlecenia rynkowe gdy warunki zostaną spełnione.

Natomiast wchodząc na ślepo lub w obszarze zdarzeń czy podobnym kluczowym poziomie możemy ustawić oczekujące zlecenie z limitem na lub bardzo blisko poziomu.

Co robić w ‘uciekającym trendzie’, gdzie nie ma cofnięć…

Zauważ proszę, że na cofnięciach mogą się trafiać wspaniałe transakcje, ale ‘złota zasada’ wciąż obowiązuje; rynki poruszają się w długich trendach i mogą pozostawać w nadmiernie długich ruchach dłużej niż sądzisz. Ci, którzy mają odwagę zaangażować się w handel zgodny z kierunkiem tego, co wygląda na ‘zbyt przewlekły trend’ kiedy wszyscy inny się boją, zarabiają pieniądze. Chciałbym najlepiej handlować cofnięcia i wchodzić na korektach podczas tych dużych ruchów, ale nie zawsze mają one miejsce…

Czasami musimy wskoczyć do pociągu, a czasami być przygotowanymi na pominięcie transakcji transakcji jeśli nie dojdzie do cofnięcia. Rynki często wychodzą daleko poza nasze oczekiwania, trendy trwają dłużej niż to sobie wyobrażamy…

W takich warunkach rynkowych idealnie byłoby handlować zgodnie z tymi ruchami, ale najlepiej wchodzić w transakcje na cofnięciu, jednak jeśli zastosowaliśmy tę koncepcję, zdarza się, że przegapimy niektóre transakcje kiedy nie dojdzie do korekty. Tak więc jeśli na rynkach brakuje korekt i przegapiamy transakcje, kopiemy się przez 50% czasu. Rozwiązaniem jest codzienne przeglądanie wykresów dziennych i wypatrywanie wszelkich sygnałów price action, które mogą zapewnić okazję do wejścia. Nawet przy braku cofnięć w cenach, często pojawia się wskazówka mówiąca o tym, że rynek będzie kontynuował ruch i dojdzie do wybicia zgodnego z trendem (tak jak w przypadku wybicia z formacji inside bar). Jak już powiedziałem, price action jest jak czytanie książki od lewej do prawej; musisz wiedzieć co wydarzyło się na poprzedniej stronie, by bieżąca strona miała sens… jest to umiejętność opanowywana przez edukację / trening, czas i doświadczenie.

Wniosek

Handlowanie cofnięć nie tylko zapewnia bardzo wysoce prawdopodobne punkty wejścia w trendy, a z poziomów także ogromny potencjał stosunku ryzyka do zysku, ale pomaga również w psychologii tradingu. Można to uznać za kolejną zaletę korekt i następny powód, dla którego są tak potężne; cofnięcia nauczą cię bowiem świetnych nawyków.

Trader naprawdę koncentrujący się na cofnięciach musi nauczyć się dyscypliny i cierpliwości, ponieważ trading na ich podstawie oznacza, że nie wchodzisz na rynek gdzie chcesz i kiedy chcesz. Oznacza to, że jesteś odpowiedzialny za określenie planowanych scenariuszy, które masz zdefiniowane w swoim trading planie i czekanie / obserwowanie rynku aż te się zrealizują.

Osobiście korzystam z zasady Set & Forget (Ustaw i Zapomnij), co zmusiło mnie do samodyscypliny i rutyny w moim podejściu tradingowym handlując wyłącznie na ustalonych wcześniej poziomach i zgodnie ze scenariuszami. Pomaga mi to uniknąć impulsów związanych w wskakiwaniem na rynek oraz over-tradingu i rozwija cierpliwość i sposób myślenia w stylu snajpera, na którego fundamencie zbudowana jest moja cała strategia tradingowa.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Power of The Pull Back Trading Strategy


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here