Naga MarketsJuż w najbliższą niedzielę, 4 marca 2018 roku Włosi ruszą do urn wybrać swój nowy rząd. Głosowanie wybierze 630 przedstawicieli izby niższej (Camera dei Deputati) oraz 315 członków izby wyższej parlamentu (Camera del Senato). Prezydent Republiki dokona wyboru nowego premiera, którym zazwyczaj jest lider partii bądź koalicji która zdobyła największą liczbę miejsc w Parlamencie. 


Najbliższe wybory odbędą się zgodnie z nowym prawem wyborczym o nazwie Rosatellum Bis. Ustawa inspirowana jest systemem niemieckim i wymaga by każda partia otrzymała minimum 3% głosów wyborców w głosowaniu do obu Izb, aby dostać się do Parlamentu. Próg dla koalicji został podniesiony do poziomu co najmniej 10%. Należy zauważyć, że Ruch Pięciu Gwiazd oraz M5S (Movimento Cinque Stelle), a także mniejsze partie lewicowe były przeciwne nowym przepisom. Zdaniem kierownictwa M5S nowy system penalizuje partie polityczne, które nie chcą wchodzić w koalicje z innymi ruchami.Główni kandydaci

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi w przeszłości już trzykrotnie piastował urząd premiera Włoch i wydaje się, że jego wiek nie zmniejszył woli polityka do wpływania na scenę polityczną kraju. Berlusconi pozostaje liderem Forza Italia, centro-prawicowej partii, która pozostaje we współpracy z Ligą Północną kierowaną przez eurosceptycznego Mateo Salviniego. Do grona koalicjantów Forzy zalicza się również narodowo-konserwatywną partię Frattelli d’Italia.

Luigi Di Maio

To 32-letni lider Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S). Kierowana przez Di Maio, a założona przez komika Beppe Grillo partia nie stroni od poglądów eusrosceptycznych i anty-establishmentowych. Jednak w trakcie kampanii Di Maio zdystansował się od poglądów założyciela swojej partii przekonując, że jako M5S nie chcą populistycznych, eskstremistycznych i antyeuropejskich Włoch.

Metteo Renzi

Jest obecnie sekretarzem Partii Demokratycznej (Partito Democratico lub PD). To również były premier Włoch piastujący ten urząd od lutego 2014 do grudnia 2016. W trakcie kadencji Renziego włoskie władze przeprowadziły szereg reform dotyczących rynku pracy, systemu wyborczego i administracji publicznej. Mateo Renzi podał się do dymisji po tym, gdy reforma, która zmniejszyłaby kompetencje Senatu została odrzucona w referendum konstytucyjnym.

Jak rozegrać włoskie wybory?

Silvio Berlusconi zmierzył się z ogromną presją w trakcie swojej ostatniej kadencji w listopadzie 2011 kiedy rentowności włoskich obligacji wzrosły nieco ponad 9%. Rynki finansowe obawiały się, że problemy wewnętrzne Włoch mogą stanowić zagrożenie dla światowej sytuacji gospodarczej.

Jednym z najbardziej ambitnych planów koalicji Forza Italia – Lega Nord jest wprowadzenie podatku liniowego dla osób fizycznych i firm w celu poprawy finansów publicznych. Jednak z ostatnich sondaży wynika, że obie partie mogą nie otrzymać zadowalającej większości. Oznaczałoby to konieczność dalszych rozmów, a niepewność polityczna będzie zawsze jedną z głównych przyczyn osłabienia się euro.

Handluj euro na rachunkach STO>>>

M5S i jego koncepcje dotyczące przyszłości Włoch w Unii Europejskiej były powodem polityków proeuropejskich. Luigi Di Maio wydaje się być o wiele bardziej umiarkowany niż jego poprzednik, Bepper Grillo. W rozmowie z dziennikarzami CNBC Di Maio przyznał, że jeśli zostanie premierem wówczas referendum w sprawie członkostwa Włoch w UE nie będzie potrzebne. Stwierdził również, że będzie skłonny dyskutować w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. Ekonomiści uważają, że pomimo zmiany w retoryce M5S wygrana tej partii może przyczynić się do osłabienia euro.

Partia Demokratyczna Matteo Renziego nie ma większych szans na wygraną w nadchodzących wyborach. Mimo to zarówno Renzi jak i obecny premier i członek partii Paolo Gentiloni znani są z swojego pozytywnego nastawienia do reform. Uczestnictwo PD w rządzie koalicji zostałoby z zadowoleniem przyjęte zarówno przez przywódców UE jak i sam rynek.


Artykuł został przygotowany przez zespół STO. Broker umożliwia obrót najbardziej aktywnymi z akcji na włoskim i niemieckim rynku kapitałowym. Do dyspozycji klientów STO pozostaje ponad 100 CFD na akcje. Dodatkowo, STO oferuje dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych i handlowych w tym do Expert Advisorów (EA) oraz unikalnych wskaźników. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here