Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC
Mario Draghi, prezes EBC

O godzinie 13:45 rynki poznają decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) odnośnie stóp procentowych, natomiast o 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Mario Draghi’ego. Poniżej prezentujemy prognozy 10 dużych instytucji finansowych odnośnie przebiegu wydarzenia. Całość podsumowania skonstruowana została dzięki usłudze FxWatcher.


Credit Agricole – brak miejsca na poszerzenie gołębich oczekiwań

Po odbiciu od tegorocznych dołków euro porusza się w konsolidacji. Credit Agricole w tym momencie nastawia się na kupno Eurodolara, Europejski Bank Centralny nie ma bowiem zbyt wiele miejsca na pogłębienie gołębich nastrojów rynkowych. Umocnienie wspólnej waluty będzie wyraźniejsze jeżeli FED w trakcie swojego posiedzenia nie będzie w stanie przekonać rynków co do pewnej ścieżki podwyżek w przyszłym roku.

Credit Suisse – EUR/USD w górę po posiedzeniu

Europejski oddział analityczny CS spodziewa się, że EBC dostarczy nowe narzędzia luzujące. Jednocześnie istnieje jednak ryzyko zapowiedzi potencjalnego zwijania skupu aktywów w 2017 roku. Taka mieszana wiadomość może być ciężka do przetrawienia przez rynki i ciężko prognozować jak zareaguje cena – wiele będzie zależało od samego Draghi’ego oraz sposobu w jaki wytłumaczy najbliższe plany banku na przyszłość.

Samo posiedzenie powinno jednak zapewnić krótkoterminowe wzrosty EUR/USD – w długim terminie CS spodziewa się dalszych osunięć.

ANZ – wzrosty po posiedzeniu będą jedynie korektą

Rynki są przekonane, że EBC wydłuży dzisiaj program QE (obecne zakończenie planowane na marzec 2017) o kolejne sześć miesięcy. Część krajowych banków centralnych jest jednak przeciwna nadmiernemu wydłużaniu luzowania ilościowego więc bardzo możliwe, że jego wartość zostanie pomniejszona ponownie do 60 miliardów euro miesięczny.

Bank może zmienić również skład aktywów, które skupuje – skupiając się mocniej na obligacjach korporacyjnych. Zmienność w trakcie posiedzenia EBC na pewno będzie duża i powyższe zmiany mogą wpłynąć na umocnienie EUR. Zdaniem ANZ będą one jednak tylko i wyłącznie korekcyjne, pozwalając na sprzedaż wspólnej waluty na korzystniejszych poziomach.

Zobacz również: Danske: Draghi osłabi EUR/USD?

BNP Paribas – Eurodolar nie pokona 1.0800

Ekonomiści BNPP twierdzą, że w obliczu włoskie referendum szansa na zmniejszenie wartości skupu aktywów przez EBC jest obecnie o wiele mniejsza niż jeszcze kilka tygodni temu. BNP liczy jednocześnie na instrukcje wyprzedzające, które zasugerują, że wydłużanie QE w nieskończoność jest niemożliwe i program w końcu będzie zwijany. W efekcie Eurodolar może wzrastać, jednak nie uda mu się pokonać bariery 1.0800.

Societe Generale – EBC ogłosi wydłużenie QE

Istnieje duża szansa, że Mario Draghi zapowie rozszerzenie programu skupu obligacji rządowych i korporacyjnych (z potencjalnym ryzykiem wskazówek odnośnie przyszłego zwijania QE). W efekcie w grudniu nie mamy co liczyć na silniejsze osunięcia wspólnej waluty – nie zmienia to jednak faktu, że SocGen cały czas liczy na ruch w kierunku poziomu parytetu (1.00) na Eurodlarze.


Komentarze makroekonomiczne, setupy techniczne i wiele innych materiałów znajdziesz w bazie FxWatcher – skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego >>>


Goldman Sachs – dwa ważne rynkowe pytania

Przed czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego rynek zadaje sobie dwa pytania. Przede wszystkim, czy pojawi się formalna decyzja odnośnie zwijania programu QE. Po drugie, jak długo EBC będzie chciało kontynuować program i w jakim zakresie (konsensus GS mówi, że do co najmniej drugiej połowy 2017 roku). Niezależnie od ostatecznego rezultatu posiedzenia, Eurodolar powinien wyraźnie się umacniać, jednak w średnim terminie dywergencja polityk pieniężnych EBC-FED weźmie górę, spychając notowania na nowe minima.

EUR/USD D1 - konfluencja oporów na 1.0800 zablokuje nadmierną aprecjację Eurodolara nawet przy nadmiernej zmienności?
EUR/USD D1 – konfluencja oporów na 1.0800 zablokuje nadmierną aprecjację Eurodolara nawet przy nadmiernej zmienności?

UBS – poszerzenie QE w obecnej formie o kolejne sześć miesięcy

Zgodnie z bazowym scenariuszem UBS, EBC ogłosi poszerzenie programu QE o kolejne sześć miesięcy do września 2017 roku, nie zmieniając jednak jego obecnej formy (skup 80 miliardów euro miesięcznie), co powinno pokryć się z rynkowymi oczekiwaniami. O ile najnowsze prognozy gospodarcze dla 2017-2019 będą istotnym elementem decyzji, to EBC będzie musiał wziąć pod uwagę zdecydowanie szerszy obraz – ciężko bowiem uznać, że obecna koniunktura pozwala na swobodne zwijanie programu luzowania ilościowego.

Nordea – nie usłyszmy dzisiaj o zwijaniu

Nordea Bank zgadza się z konsensusem rynkowym mówiącym, że EBC wydłuży skup aktywów z rynku o kolejne sześć miesięcy. Analitycy instytucji są jednocześnie zdania, że rynek nie usłyszy dzisiaj ani zapowiedzi ani wskazówek odnośnie planowanego zwijania QE w przyszłym roku. Wydłużenie programu może być natomiast uzupełnione o informację, że bank jest gotowy do jego dalszego pogłębiania w razie takiej potrzeby.

SEB – Draghi przechyli się na gołębią stronę

Analitycy SEB spodziewają się, że Mario Draghi zapowie utrzymanie obecnego poziomu miesięcznego skupu aktywów oraz wydłuży program o kolejne sześć miesięcy, zmieniając ponownie jego zasady techniczne w celu niezaburzonej realizacji założeń QE. Dodając do tego oficjalne zaprzeczenie pogłoskom co do zwijania programu, zaowocuje w efekcie jeszcze bardziej gołębimi sygnałami ze strony banku centralnego.

BTMU – niezależnie od wyniku posiedzenia EUR powinno spadać

Konieczność ogłoszenia przez EBC wydłużenia programu QE dla analityków BTMU jest w tym momencie oczywista. Chociaż ogólny obraz kondycji strefy euro wydaje się poprawiać, o wiele poważniejsze problemy związane ze spójnością zjednoczonego rynku cały czas się pogłębiają. Silna polityczna niepewność na pewno nie pozwoli EBC zasygnalizować końca programu QE, który wyraźnie wspiera stabilizację rynków finansowych Eurozony. BTMU nie spodziewa się, że EUR będzie w stanie stawiać silniejszy opór presji podażowej w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Wyniki posiedzenia EBC będzie można na bieżąco śledzić poprzez kanał Rynki na Żywo. Podsumowanie pojawi się również na łamach Comparic.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here