Naga MarketsZdaniem Credit Agricole dzisiejsze posiedzenie FOMC zakończy się zwinięciem kolejnych 10 miliardów dolarów, co pozwoli na zredukowanie tempa zakupu aktywów do poziomu 55 miliardów w przyszłym miesiącu. Kiedy przewodnicząca FEDu – Janet Yellen – weźmie udział w swojej pierwszej konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC najprawdopodobniej podkreśli, że wyraźne zmiany w dotychczasowych prognozach gospodarczych nie wymuszają szybszego wygaszania QE3 i że będzie mogło ono przebiegać w obecnym, regularnym tempie.

Stopy procentowe pozostaną niezmienione – według CA przez dłuższy okres czasu. Ponad 5 lat temu FOMC zmniejszyło docelową stopę funduszy federalnych do poziomu 0-0,25% i nic nie wskazuje na to, że obecnie obrany kierunek zostanie zmieniony w przeciągu następnego półtora roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co więcej FOMC najprawdopodobniej porzuci docelowo zakładany próg bezrobocia (6,5%) i zastąpi go bardziej jakościowymi instrukcjami wyprzedzającymi, odnoszącymi się do szerszego zakresu wskaźników zatrudnienia, opisujących zastój na rynku pracy oraz postępy czynione przez amerykański rząd w celu spełnienia obietnic w zakresie jego ożywienia. Próg bezrobocia został obniżony w grudniu – już wtedy Janet Yellen mówiła, że nie jest to wystarczający czynnik, pozwalający określić ogólną sytuację na rynku pracy. Oprócz tego prezesi poszczególnych banków centralnych opowiedzieli się za jakościowym podejściem do Forward Guidance, szczególnie jeżeli USA ma zamiar rozpocząć podnoszenie krótkoterminowych stóp procentowych.

Biorąc pod uwagę obecne oczekiwania co do zmiany kierunku instrukcji wyprzedzających na bardziej jakościowy, Credit Agricole zwraca uwagę na Podsumowanie Prognoz Gospodarczych (Summary of Economic Projections – SEP), które odgrywa coraz ważniejszą rolę w przekazywaniu prognoz i perspektyw politycznych Banku Rezerw Federalnych. Dokładna ścieżka polityczna zawsze jest silnie uzależniona od sytuacji gospodarczej. Korzyści wynikające z SEP to między innymi pokazanie konkretnych zachowań FEDu w kontekście urzeczywistnienia się danego scenariusza gospodarczego. CA przewiduje niższe prognozy w stosunku do bezrobocia i brak istotnych korekt do bazowych projekcji inflacji PCE.

W grudniu 2013, SEP pokazało przewidywany średni wzrost docelowych stóp funduszy federalnych do 0,75% do końca 2015 roku oraz 1,75% do końca 2016. Sygnalizuje to skromniejsze tempo podwyżek stóp niż można się było spodziewać po ostatnich mocnych cyklach zawężania polityki – coraz więcej przedstawicieli FEDu wierzy, że „równowaga” stopy funduszy federalnych, do której dąży się obecnie, jest zdecydowanie niższa niż w poprzednich cyklach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here