Naga MarketsPoniższa prognoza przygotowana została przez ekonomistę Goldman Sachs – Svena Jari Stehna – i mówi o potencjalnych skutkach jakie może przynieść posiedzenie FOMC zaplanowane na jutro:

„Dane gospodarcze od styczniowego posiedzenia FOMC uległy ogólnemu osłabieniu. Osłabienie to jednak w sporym stopniu wydaje się być spowodowane złą pogodą i nadal spodziewamy się wzrostu 3%+ w 2014 roku. Inflacja utrzymała się na niskim poziomie, daleko od docelowego pułapu 2% zakładanego przez FED, a warunki finansowe złagodniały do najbardziej przystosowawczych poziomów na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
W świetle tych wydarzeń, od FOMC oczekuje się kontynuacji taperingu obecnego tempa zakupu aktywów o kolejne 10 miliardów dolarów. Ponadto, Goldman Sachs spodziewa się konieczności wprowadzenia jedynie niewielkich zmian do swojej obecnej strategii inwestycyjnej po zakończeniu jutrzejszego spotkania FOMC i przedstawieniu prognoz ekonomicznych Komitetu.”

Według Svena Jari Stehna możemy wyróżnić trzy główne zagadnienia, które poruszone zostaną przez FOMC:

1.Po pierwsze, istnieje spora szansa na to, że obecne długoterminowe prognozy dotyczące stopy bezrobocia oraz funduszy federalnych zostaną delikatnie spadną.

2.Po drugie, Goldman Sachs przewiduje, że wysoce prawdopodobne jest obniżenie dotychczasowych prognoz stopy funduszy federalnych (podstawowa stopa procentowa Fed) w okresie 2014-2016. GS oczekuje, że członkowie FOMC mówić będą o możliwości podwyżki stopy FF zaplanowanej na ten rok i jej ewentualnym przesunięciu na 2015.

3. Wreszcie, Sven Jari Sthen jest przekonany, że Komitet pójdzie w stronę bardziej jakościowego przekazywania instrukcji wyprzedzających. Widać tutaj dwie opcje. Pierwszą byłoby zachowanie progu bezrobocia na poziomie 6,5% i dodanie jakościowego przedstawienia intencji politycznych Komitetu w późniejszym okresie. Drugie rozwiązanie to natomiast całkowicie przejście do jakościowego Forward Guidance i porzucenie progu 6,5%. Goldman Sachs twierdzi, że oba scenariusze są wysoce prawdopodobne. W rzeczywistości jednak, to na jaką opcję zdecyduje się FOMC nie będzie miało większego znaczenia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here