Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

Wszyscy z niecierpliwością wyczekują godziny 13:00 i 13:30 kiedy Bank Anglii ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, a Mark Carney rozpocznie konferencję prasową podsumowującą Super Czwartek w wykonaniu BoE. Poniżej prezentujemy prognozy 10 dużych instytucji przed wydarzeniem mogącym znacznie wpłynąć na zmienność par z GBP.


GBP przed posiedzeniem BoE

O godzinie 13:00 Bank Anglii opublikuje 3 istotne dokumenty – decyzję w sprawie stóp, raport inflacyjny oraz protokoły z posiedzenia MPC. Dodatkowo o 13:30 podczas konferencji prasowej Mark Carney odpowie na pytania zadawane przez dziennikarzy.

W oczekiwaniu na decyzję, GBP/USD był w stanie pokonać poziom oporu z ostatnich sesji na 1.3223, w czym pomogły między innymi dobre dane odnośnie PMI usługowego oraz łącznego wskaźnika dla gospodarki brytyjskiej:

GBP/USD D1 – przed BoE realizacja wybicia istotnego oporu

Barclays – dane makro najważniejsze dla stóp procentowych

Zdaniem analityków Barclays, gubernator Carney powtórzy wypowiedzi z ostatniego posiedzenia sugerując, że PKB utrzymuje się na zdrowych poziomach pomimo ostatnich spowolnień, inflacja będzie poruszała się tuż nad docelowym poziomem, a polityka pieniężna pozostanie dostosowawcza (z możliwością podwyżek stóp procentowych – jednak nie teraz ze względu na spowolnienie wydatków konsumenckich i dużą niepewność polityczną).

Treść samego oświadczenia nie powinna ulec więc większej zmianie i inwestorzy usłyszą raczej dokładnie to samo, co Bank Anglii przekazywał w czerwcu. Bank nie odrzuca jednak ryzyka, że BoE postanowi pójść „krok na przód” dając wyraźny sygnał do podwyżek wrześniowych.

BNP Paribas – przygotujcie się na osłabienie GBP

Analitycy BNPP spodziewają się, że Bank Anglii w raporcie inflacyjnym zrewiduje spadkowo obecne dosyć ambitne prognozy inflacyjne dla 2017 roku, głosując 6-2 za utrzymaniem stóp procentowych na niezmiennym poziomie. BoE nie będzie chciał prezentować nadmiernie gołębiego tonu, gdyż mogłoby to negatywnie odbić się na funcie szterlingu. Po samej publikacji i tak narażony jest jednak na krótkoterminową deprecjację.

Na obecnych poziomach GBP/USD wydaje się zbyt drogie, BNPP celuje więc z krótką pozycją w 1.2971.

TMS Brokers – ostudzenie debaty o podwyżkach

Utrzymanie głównej stopy procentowej na 0,25 proc. jest bazowym scenariuszem, ale przy dwóch głosach za podwyżką. Rewizja w dół prognoz wzrostu jest gołębim ryzykiem, choć BoE będzie chciał zostawić sobie wszystkie opcje na przyszłość. Oczekiwania rynkowe dotyczące zacieśniana przed końcem roku są względnie wysokie i stanowią czuły punkt dla GBP.

Pełny komentarz analityków TMS Brokers publikowaliśmy już wcześniej – dostępny jest pod linkiem.

Bloomberg – obniżenie prognoz PKB i jednoczesna mowa o podwyżkach stóp?

Po ostatnim posiedzeniu BoE, Mark Carney sugerował, że podwyżki stóp w najbliższej przyszłości mogą być nieuniknione, czym wywołał mocną aprecjację GBP. Od tego czasu dane dla brytyjskiej gospodarki rozmijały się jednak z prognozami, co wycofało oczekiwania i z pewnością mogło zmienić harmonogram zaplanowanych działań Banku Anglii.

Większość ekonomistów zakłada, że bank centralny obetnie dzisiaj swoje prognozy gospodarcze i inflacyjne – w związku z tym ciężko będzie mu komunikować jakiekolwiek zamiary podwyżek stóp.

Danske Bank – Głosowanie 6-2 i stopy bez zmian

Analitycy Danske Banku zgadzają się z konsensusem sugerującym, że BoE w trakcie dzisiejszego posiedzenia utrzyma stopy na rekordowo niskich poziomach głosując 6 do 2 za takim stanem rzeczy. W czerwcu MPC głosowało co prawda 5-3 co zaskoczyło pozytywnie rynki, jednak tym razem w głosowaniu udziału nie bierze Kristin Forbes, znana ze swoich jastrzębich poglądów.

Dodatkowo Bank Anglii zrewiduje spadkowo prognozy gospodarcze dla 2017 roku, ścieżka inflacyjna nie powinna ulec jednak większej zmianie.

Nomura – 60% szans na podwyżkę stóp procentowych

Z ogólnego konsensusu prezentowanego przez duże instytucje wyłamuje się Nomura, która sierpniowej podwyżce stóp procentowych przypisuje aż 60%. Jak pisaliśmy już wcześniej, bank podał dwadzieścia argumentów przemawiających za podwyżką stóp o 25 punktów bazowych o godzinie 13:00.

Taka decyzja byłaby ogromnie jastrzębim zaskoczeniem dla rynków i niewątpliwie pomogłaby funtowi szterlingowi w rozrysowaniu kolejnej fali wzrostowej.

Goldman Sachs – BoE nie zamknie sobie furtki umożliwiającej podwyżki

GS spodziewa się jastrzębiego rozkładu głosów wśród członków MPC twierdząc, że podobnie jak w czerwcu, aż 3 z nich opowie się za podwyżką. Dodatkowo bank ma ogłosić zakończenie programu TFS do lutego 2018 roku.

W trakcie konferencji prasowej Mark Carney powinien zasugerować, że prognozy podwyżki w drugiej połowie 2017 pozwolą na utrzymanie momentum aprecjacji GBP w świetle w miarę stabilnej inflacji.

HSBC – jedynie dwa głosy za podwyżką stóp

Odmienne zdanie do GS prezentuje HSBC, który podobnie jak inne duże instytucje spodziewa się 2 a nie 3 głosów za sierpniową podwyżką. W swojej porannej rekomendacji instytucja ostrzega przed możliwymi krótkoterminowymi spadkami notowań funta szterlinga i wzmożoną zmiennością na GBP tuż po godzinie 13:00 oraz w trakcie konferencji prasowej.

XTB – czy funt może zyskać na decyzji BoE?

Rynki zostały zaskoczone w czerwcu, gdy okazało się (na tydzień po wyborach), że za podwyżką głosowało 3 z 8 członków Rady (w Wielkiej Brytanii wyniki głosowań publikowane są od razu), podczas gdy wcześniej była to tylko Kristin Forbes. Czy oznacza to, że dziś należy spodziewać się podwyżki? Niekoniecznie. Kadencja Forbes zakończyła się i została ona zastąpiona przez osobę o nieco bardziej umiarkowanych poglądach.

Wyjściowo zatem rozkład głosów zmienia się na 2-6 i może być trudno już dziś uzyskać większość za podwyżką. Jeśli jednak okaże się, że podwyżkę popierają kolejni członkowie Rady Banku, będzie ona już tylko kwestią czasu i funt może dość znacząco zyskać.

Pełna treść komentarza autorstwa doktora P. Kwietnia z XTB dostępna jest pod linkiem.

Deutsche Bank – polityka pieniężna bez zmian

Analitycy DB wierzą, że Bank Anglii nie dokona poważnych zmian w dotychczasowej polityce pieniężnej. Patrząc jednak na obecne poziomy PKB oraz inflacji oraz analizując historyczne działania MPC można dojść do wniosku, że podwyżka stóp będzie miała miejsce jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Jeżeli chodzi o wpływ Super Czwartku na rynek, to Deutsche Bank zakłada delikatnie bardziej jastrzębią retorykę BoE niż podczas ostatniego posiedzenia, co automatycznie powinno umocnić GBP w krótkim terminie.

Podsumowanie Super Czwartku śledzić można na łamach Comparic.pl oraz poprzez kanał Rynki na Żywo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here