Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiaj w godzinach wieczornych odbędzie się konferencja prasowa Banku Nowej Zelandii (RBNZ) – głos zabierze Gubernator Wheeler, poznamy decyzję dot. stóp procentowych oraz treść oświadczenia polityki monetarnej. Eksperci spodziewają się dodatkowej zmienności na NZD.


Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny

Zanim jednak przejdziemy do wydarzeń wieczornych, przyjrzyjmy się środowym publikacjom z kalendarza. Dzisiaj w nocy poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w Chinach. Po wczorajszych dobrych odczytach CPI, tym razem całość na czerwono. Produkcja przemysłowa zanotowała silne osunięcie (6.8% vs 7.8%), podobnie sprzedaż detaliczna (10.7% vs 11.7%).

O godzinie 10:30 kolejny odczyt produkcji przemysłowej – tym razem z UK. W ujęciu r/r inwestorzy spodziewają się zdecydowanych wzrostów w stosunku do wcześniejszych publikacji. Pozostałe dane to już jedynie USA – wnioski o kredyty hipoteczne MBA (12:00), zmiana zapasów ropy EIA (14:30) oraz miesięczne oświadczenie budżetowe (19:00).

Posiedzenie RBNZ – stopy bez zmian?

Z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga wynika, że 14 z 16 ekonomistów spodziewa się utrzymania stopy procentowej na niezmiennym poziomie 3.5%. Jedynie dwóch ekspertów opowiada się za cięciem o 25 punktów bazowych. Rynek bardzo podobnie wycenia dzisiejsze posiedzenie i spodziewa się, że w oświadczeniu znowu przeczytamy o konieczności „utrzymania stóp na niezmiennym poziomie przez jakiś czas”.

Nie zmienia to jednak faktu, że Bank Rezerw Nowej Zelandii utrzyma lub nawet pogłębi gołębi ton dotychczasowych wypowiedzi. Gubernator Wheeler najprawdopodobniej stwierdzi, że dalsze dostosowywanie stóp procentowych będzie uzależnione od danych makroekonomicznych.

Musimy jedocześnie pamiętać, że wczoraj premier Nowej Zelandii został posądzony o próbę wymuszenia na RBNZ cięcia stóp procentowych. Stwierdził bowiem, że nie widzi jakiejkolwiek presji wzrostowej jeżeli chodzi o inflację a jedynie obawy jej dalszego spadku. Nie możemy zapominać również o wczorajszych rewelacjach dotyczących wyrobów mlecznych dla najmłodszych – ich produkcja miała zostać wstrzymana z powodu znalezienia w próbkach szkodliwych substancji (co przełożyło się na spadki NZD).

Nocą dane z australijskiego rynku pracy

Z środy na czwartek rynek śledził będzie dane dotyczące zatrudnienia z Australii. Przy obecnych komentarzach sugerujących konieczność dalszego luzowania stóp lub wręcz przeprowadzenia interwencji walutowej na aussie-dolarze przez RBA mogą mieć one ogromne znaczenie.

Prognozy wskazują na poprawę sytuacji – spadek stopy bezrobocia o kolejną 0.1p.p. do 6.3% oraz pozytywną zmianę zatrudnienia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here