Naga MarketsHaruhiko Kuroda tym razem nie zaskoczył
Haruhiko Kuroda tym razem nie zaskoczył

Dzisiaj w nocy poznaliśmy rezultaty dwudniowego posiedzenia Bank of Japan (BoJ) w postaci oświadczenia dotyczącego polityki monetarnej. Tak jak przewidywał rynek, prezes Haruhiko Kuroda i spółka nie wprowadził zmian do dotychczasowej polityki pieniężnej. USD/JPY stabilnie powyżej 119.00.


Co znalazło się w oświadczeniu Banku Japonii?

W opublikowanym przez BoJ oświadczeniu czytamy między innymi, że sytuacja lokalnego eksportu cały czas się poprawia, podobnie jak sektora produkcyjnego. Co do inflacji konsumenckiej Bank Japonii nadal ostrzega przed spowolnieniem wzrostów – jest to jednak wywołane spadkami cen ropy na światowych rynkach i nie powinno być negatywnie odbierane.

Ogólny wydźwięk oświadczenia jest taki, że Japonia podąża w dobrą stronę. Członkowie Bank of Japan zaznaczyli oczywiście, że luzować będą tak długo i tak silnie aż cel inflacyjny nie zostanie osiągnięty, co za każdym razem odebrane jest bardzo gołębio. Podstawy polityki monetarnej nie uległy jednak zmianie – oznacza to, że każdego roku Bank Japonii będzie poszerzał swoją bazę monetarną o kolejne 80 bilionów jenów.

Pełną treść oświadczenia można znaleźć tutaj

Konferencja prasowa Haruhiko Kurody

O godzinie 07:30 rozpoczęła się konferencja z udziałem prezesa BoJ – Pana Kurody. Głównodowodzący banku centralnego również nie powiedział niczego, czego rynek już wcześniej nie usłyszał.

Dowiedzieliśmy się, że oczekiwania inflacyjne cały czas idą w górę, CPI osiągnie poziome 2% w roku fiskalnym 2015, a japońska gospodarka będzie się stopniowo odbudowywać. Kuroda podkreślał również, że BoJ prowadzi typowo dostosowawczą politykę monetarną. Zmiany gospodarcze są nieustannie śledzone – zarówno te negatywne, jak i pozytywne – i na ich podstawie podejmowane będą przyszłe decyzje polityki monetarnej.

Co Wall Street Journal sądzi o oświadczeniu Banku Japonii?

Jak zwracają uwagę analitycy WSJ, BoJ chciał zakomunikować rynkom, że gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni w końcu pokonała problemy, które pojawiły się po wprowadzeniu podatku sprzedażowego. Analiza głównych sektorów gospodarki wygląda coraz lepiej, wydatki konsumenckie budzą jednak pewne obawy Kurody i jego podwładnych.

Patrząc jednak na twarde dane musimy pamiętać, że bazowy indeks cen konsumenckich – z wykluczeniem wpływu podwyżki podatku sprzedażowego – wzrósł o 0.5%, czyli najmniej w skali całego roku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here