Naga MarketsO 13:00 poznamy decyzję BoE ws. stóp procentowych
O 13:00 poznamy decyzję BoE ws. stóp procentowych

Patrząc w dzisiejszy, dosyć skromny kalendarz makroekonomiczny od razu widzimy, że zaplanowana na 13:00 decyzja Banku Anglii (BoE) w sprawie stóp procentowych oraz wielkości programu skupu aktywów będzie jednym z najciekawszych wydarzeń w czasie europejskiej sesji. W godzinach południowych możemy więc spodziewać się dodatkowej zmienności na funcie szterlingu oraz indeksie giełdowym FTSE.


UPDATE

Bank Anglii pozostawiał stopy na niezmienionym poziomie (0.5%), podobnie jak wielkość programu skupu aktywów (375 miliardów funtów). Więcej szczegółów odnośnie spojrzeniu Bank of England na gospodarkę UK poznamy w przyszłym tygodniu (12 lutego, 11:30) w związku z publikacją raportu inflacyjnego

Te artykuły również Cię zainteresują

Bank of England bez zmian

Kiedy we wrześniu zeszłego roku prezes BoE – Mark Carney – zapowiadał podwyżkę stóp procentowych, wszyscy uwierzyli w rychłą normalizację polityki pieniężnej Wielkiej Brytanii. Minęło zaledwie kilka miesięcy i oczekiwania zostały mocno przesunięte w czasie (na przełom 2015 i 2016). Powodem zmiany oczekiwań rynkowych co do tempa podwyżki stóp była przede wszystkim niekorzystna koniunktura na rynku ropy, spadające projekcje jak i odczyty inflacyjne oraz brak wysokiej dynamiki wzrostu zarobków realnych.

Pomimo korzystnych wyników makroekonomicznych w innych sektorach, te trzy podstawowe problemy blokują oficjeli Banku Anglii przed dalszym działaniem. O tym, żę BoE w najbliższym czasie nie zrobi nic świadczyć może fakt, że podczas ostatniego głosowania w sprawie stóp cały Komitet Polityki Pieniężnej jednogłośnie opowiedział się za utrzymaniem stóp na niezmiennym poziomie (zazwyczaj dwóch członków Komitetu głosowało za podwyżką).

Odczyty pokryją się z oczekiwaniami

Rynek doskonale wie, że Bank Anglii nic nie zrobi – utrzymanie skupu na poziomie 375 miliardów funtów oraz stopy na 0.5% jest już dawno w cenie i po publikacji decyzji nie powinniśmy spodziewać się żadnych bardzo silnych ruchów na GBP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here