Naga MarketsPoniedziałkowa sesja z powodu praktycznie pustego kalendarium będzie pozostawała pod wpływem piątkowych publikacji z amerykańskiego rynku pracy w USA, które przypieczętowały podwyżkę stóp procentowych w USA w grudniu. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w listopadzie o 228 tys., powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 200 tys. Ponadto stopa bezrobocia pozostała stabilna na poziomie 4,1% r/r utrzymując się w pobliżu historycznych minimów. Jeśli chodzi o dynamikę wynagrodzeń, to nastąpiło przyśpieszenie do 2,5% r/r z 2,4% r/r. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,2%, nieco poniżej oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,3% m/m. Silny wzrost zatrudnienia w połączeniu z przyśpieszeniem płac i stopą bezrobocia utrzymująca się poniżej poziomu uznawanego przez FOMC za stan równowagi sprzyjają dalszej stopniowej normalizacji polityki pieniężnej przez Fed.

Bieżący tydzień będzie należał do ciekawszych za sprawą szeregu ostatnich już w tym roku posiedzeń banków centralnych. O parametrach polityki monetarnej będzie decydował Fed, Bank Anglii, Europejski Bank Centralny oraz Narodowy Bank Szwajcarii. Tylko w przypadku Rezerwy Federalnej spodziewana jest podwyżka stóp procentowych o 25 pb. Rynki będą zainteresowane także najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi dotyczącymi wzrostu gospodarczego, inflacji oraz przyszłych stóp procentowych w USA. Dużo uwagi będzie przyciągało także grudniowe posiedzenie EBC. Choć stopy procentowe zostaną utrzymane na niskim i stabilnym poziomie, to rynki będą szukać argumentów świadczących za zakończeniem programu QE we wrześniu 2018 roku. Posiedzeniu będzie towarzyszyła publikacja najnowszych prognoz oraz konferencja prasowa Mario Draghi. Bez zaskoczeń powinno być z kolei w przypadku BoE czy SNB. Pod koniec tygodnia zostaną także opublikowane wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego i sektora usług gospodarek rozwiniętych.

Na rynku krajowym dziś zostaną opublikowane finalne dane dotyczące inflacji CPI, która w listopadzie wzrosła do poziomu celu. Jutro z kolei zostanie opublikowany finalny odczyt wskaźnika bazowego CPI a w kolejnych dniach bilans płatniczy. EUR/PLN pozostaje dość stabilny i oscyluje w rejonie wsparcia 4,1900-4,2000.

USD/PLN

USD/PLN pozostaje stabilny na początku nowego tygodnia. W minionym tygodniu notowania dotarły w rejon oporu w postaci kijun sen, ale nie utrzymały się trwale powyżej poziomu wynikającego z 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 3,6715. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen przebiegająca w rejonie 3,5530. Kurs utrzymuje się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku oraz kluczowych średnich kroczących EMA (50-,100- i 200-okresowej), co ogranicza stronę popytowa na tej parze.

EUR/GBP

EUR/GBP nie udało się trwale utrzymać poniżej strefy wsparcia w rejonie 0,8730/50 w piątek. Zamknięcie świecy dziennej nastąpiło powyżej otwarcia i dziś obserwujemy powrót do wzrostów. Notowania kierują się w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która wyznacza opór na poziomie 0,8832. W przypadku przełamania tego poziomu techniczny obraz rynku będzie sprzyjał powrotowi w okolice 0,8865.
Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here