Naga MarketsJeden ze współzałożycieli kryptograficznego startupu Ripple trzyma w rękach miliardy XRP emitowanych przez jego firmę. W ostatnich tygodniach Jed McCaleb znacznie zwiększył jednak swoją aktywność na rynku, masowo wyprzedając tokeny.


40 tysięcy XRP dziennie, obecnie nawet 500 tysięcy?

McCaleb, który kilka lat temu opuścił Ripple, a obecnie jest współzałożycielem konkurencyjnego tworu o nazwie Stellar, jest potencjalnie w stanie wyprzeć presję cenową na notowaniach tokenów XRP. Rynek kryptowaluty jest war ponad 22 miliardy dolarów, co czyni go trzecim najcenniejszym aktywem kryptograficznym zaraz po bitcoinie i ethereum.

Wzrost sprzedaży XRP przez jednego ze współzałożycieli projektu może być kolejnym czynnikiem, który wywołał dynamiczną falę zmienności w trakcie ostatnich sesji. Rosnące wolumeny sprzedaży XRP przez założyciela mogą wpływać negatywnie na wartość pojedynczej monety, tak samo jak w przypadku prezesa spółki wyprzedającego swoje udziały. McCaleb w komentarzu dla Wall Street Journal stwierdził, że „nie sprzedaję więcej niż uzgodnił z Ripple”, ale odmówił podania jakichkolwiek szczegółów.

Zgodnie z porozumieniem osiągniętym z Ripple w 2014 r., sprzedaż XRP przez McCaleba została ograniczona do maksymalnej dziennej wartości, którą zmieniono w 2016 r. w oparciu o określony procent średniego dziennego wolumenu XRP. Zostało to dokonane w celu ułatwienia uporządkowanego rynku dla Ripple.

McCaleb i jego dzieci zatrzymał około 5,3 miliarda XRP w momencie podpisania porozumienia, nie licząc 2 miliardów XRP w funduszu doradczym. W 2016 roku McCaleb i fundusz posiadali 7,3% XRP, których wartość wynosi około 4 mld USD (od tego czasu wyprzedał już jednak część „udziałów”).

W lipcu McCaleb sprzedawał od 20 do 40 tysięcy XRP dziennie. Jednakże, począwszy od sierpnia rozpoczął sprzedaż około 500 tysięcy XRP jednego dnia. Innymi słowy, każdego dnia wielokrotnie przekraczał ustalony jeszcze 2 lata temu limit.

Zobacz również: Twórca kryptowaluty Ripple wśród 20 najbogatszych ludzi świata

Kurs Ripple rozszalał się po wakacyjnym marazmie

W okresie lipca i pierwszej części września notowania XRP niemal zamarły poruszając się w bardzo wąskim jak na kryptowaluty kanale procentowej zmienności. Sytuacja zmieniła się jednak w zeszłym tygodniu kiedy nagle z pułapu 30 centów cena podskoczyła do 80, aby następnie drastycznie osunąć się do 45 centów:

Tradingview.com

Chociaż część obserwatorów rynkowych przypisuje deprecjację działaniom sprzedażowym McCaleba, to eksperci twierdzą, że była raczej efektem korekty nadmiernie spekulacyjnej reakcji inwestorów na pozytywne wiadomości dotyczące nowych projektów oraz umów zawartych przez przedsiębiorstwo Ripple.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here