Naga Markets

Bitcoin cc, kryptowaluty ccPortugalski rząd przedstawił nowy pomysł odnośnie opodatkowania użytkowników kryptowalut w kraju. Jeśli propozycja ta przeszłaby proces legislacyjny, stanowiłoby to poważne zmiany w krajowym prawie podatkowych względem cyfrowych aktywów.

Propozycja zmian w opodatkowaniu kryptowalut

Jak informuje Bloomberg, portugalski rządz pracuje nad projektem wprowadzenia podatku od zysków pochodzących z kryptowalut, w których posiadanie inwestorzy weszli krócej niż w ciągu 12 miesięcy. W wyniku tego ruchu zostanie nałożona 28% opłata od zysków uzyskanych z kryptowalut przechowywanych przez mniej niż 12 miesięcy.

Najnowsza propozycja mocno odbiega od stanu rzeczy, do jakiego przyzwyczaiła nas  polityka Portugalii w kwestii opodatkowania kryptowalut. Państwo to było bowiem jak dotąd dosyć przyjaźnie nastawione do inwestorów z tego sektora. Rząd do tej pory nakładał podatek na kryptowaluty pochodzące ze źródeł profesjonalnych lub biznesowych. Inwestowanie w ten rynek jako prywatna osoba nie było zbytnio powiązane z podatkami.

Jeśli projekt budżetu na przyszły rok by przeszedł, automatycznie każda osoba w Portugalii, która osiągnie zysk ze sprzedaży swoich cyfrowych monet, które nabył w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, będzie zobowiązana do odprowadzenia za to podatku. Kryptowalutowe środki, które pozostają przechowywane dłużej niż rok, pozostają wciąż zwolnione z wszelkich obciążeń podatkowych.

Co więcej, projekt budżetu na następny rok głosi, że darmowe transakcji kryptowalutowe zostaną objęte 10-procentowym podatkiem, a brokerzy pobierający prowizje od takich transakcji zostaną objęci 4-procentowym podatkiem. Do tego dochodzi kwestia emisji oraz miningu kryptowalut, z których dochody również mogą zostać objęte podatkiem dochodowym.

Kryptowaluty a podatki

Pomysł dotyczący opodatkowania kryptowalut musi teraz trafić do parlamentu, gdzie głosujący zadecydują o jego przyszłości, zanim wejdzie w życie. Projekt opodatkowania kryptowalut pojawia się krótko po tym, jak minister finansów Portugalii – Fernando Medina – oznajmił, że Portugalia skłania się ku temu, by zastosować podatek od zysków kapitałowych dla kryptowalut.

Finalnie jednak portugalski Kongres odrzucił projekty przygotowane przez dwie grupy polityczne.

W ostatnich miesiącach instytucje rządowe kładą coraz większy nacisk na opodatkowanie cyfrowych monet. Indie nałożyły bowiem aż 30% podatek od zysków kapitałowych pochodzących od tego typu aktywów oraz ich transferów. Do tego dochodzi również 1% podatku, które jest potrącany u źródła (TDS) od wszystkich transakcji kryptowalutowych. W wyniku tak surowych działań rządu wobec tego sektora finansów, giełdy kryptowalut w Indiach zaczęły odnotowywać zauważalny spadek wolumenu ich obrotu.

XTB

Korea Południowa za to postawiła odłożyć temat nałożenia 20% podatku od zarobków z kryptowalut do 2025 roku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCeny miedzi wpadły w wielotygodniowy ruch boczny
Następny artykułRada nadzorcza KGHM odwołała prezesa M. Chludzińskiego i wiceprezesa J. Paluchniaka
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here