Naga Markets

Portfel zamówień części budowlano-infrastrukturalnej Unibepu ma wartość ok. 3,5 mld złWarszawa, 01.09.2022 (ISBnews) – Wartość portfela zamówień części budowlano-infrastrukturalnej Unibepu wynosi 3 480 mln zł, podała spółka. W ramach generalnego wykonawstwa wartość portfela wynosi 1 625 mln zł, w infrastrukturze: 940 mln zł, w budownictwie energetyczno-przemysłowym: 710 mln zł, zaś w budownictwie modułowym: 205 mln zł.

“Mamy solidny portfel zleceń – w części budowlano-infrastrukturalnej od drugiego półrocza 2022 do końca roku oraz na lata kolejne posiadamy kontrakty o wartości ok. 3,5 mld zł. Tylko w drugim i trzecim kwartale 2022 r. podpisaliśmy kontrakty na kwotę ok. 720 mln zł” – napisał prezes Leszek Gołąbiecki w liście do akcjonariuszy dołączonym do raportu półrocznego.Budownictwo kubaturowe w kraju zakończyło I półrocze 2022 r. z przychodami o ok. 8% wyższymi r/r. Wszystkie projekty są prowadzone zgodnie z harmonogramem, podkreślił prezes.

“Portfel zleceń tego segmentu od drugiego półrocza 2022 do końca roku oraz na lata kolejne wynosi ok. 1,6 mld zł. W tym segmencie widzimy zmniejszenie liczby projektów mieszkaniowych, dlatego prowadzimy coraz aktywniejszą akwizycję wśród inwestorów instytucjonalnych (m.in. wojsko, urzędy centralne, samorządy), i prywatnych, chcących realizować projekty niemieszkaniowe” – wskazał Gołąbiecki.

Segment budownictwa energetyczno-przemysłowego, który funkcjonuje w ramach Unibep SA od IV kwartału ub. r., z powodzeniem rozwija działalność. Obecnie spółka prowadzi pięć budów na terenie całego kraju – m.in. w Cieszynie, Legnicy, Mszczonowie, Płocku. Realizuje je dla znaczących marek, m.in. Grupy Orlen, Mondi, Panattoni czy Viessmann.

“W ostatnich tygodniach podpisaliśmy dużą umowę ‘przemysłową’ z Viessmann Technika Grzewcza Sp z o.o. na realizację nowej fabryki pomp ciepła w Legnicy (wartość to ok. 370 mln zł netto) oraz zawarliśmy kolejny kontrakt ‘energetyczny’ – umowę na budowę kotłowni Spółdzielni Mieszkaniowej ‘Świt’ w Ełku (o wartości ok. 27 mln zł). Portfel zleceń segmentu pozostały do realizacji ma obecnie wartość ok. 710 mln zł i jest znacznie wyższy, niż planowaliśmy. Intensywnie pracujemy nad ofertami z segmentu energetycznego” – dodał prezes.

Przypomniał, że Oddział Infrastruktury Unibep zakończył – wraz ze spółką zależną Budrex – budowę ponad 80-kilometrowej zapory na granicy polsko-białoruskiej.

“Obecnie prowadzimy ok. 30 projektów infrastrukturalnych na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego – od prac remontowych po budowę dróg ekspresowych. Oddział Infrastruktury ma solidny portfel zamówień – od drugiego półrocza do końca 2022 roku oraz na lata kolejne wynosi ok. 840 mln zł. Obecnie negocjujemy waloryzację umów już podpisanych” – napisał Gołąbiecki.

XTB

“Głównym wyzwaniem dla Budrex Sp. z o.o., spółki budującej wiadukty, mosty i inne obiekty inżynierskie oraz, jak pisałem wcześniej, realizującej zaporę na granicy polsko-białoruskiej – jest aktywna i efektywna akwizycja. Biorąc pod uwagę niestabilną sytuację z cenami materiałów i usług, jest to zadanie wymagające, dlatego skupiamy się na ścisłej współpracy z Oddziałem Infrastruktury Unibep SA oraz pracy jako podwykonawca u innych generalnych wykonawców, którzy pracują przy realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych, prowadzonych w Polsce Wschodniej. Obecnie portfel spółki jest w wysokości ok. 130 mln zł – na drugie półrocze 2022 roku i kolejne lata” – dodał.

Portfel zleceń Unihouse od drugiego półrocza do końca 2022 roku i na lata kolejne wynosi ok. 200 mln zł, poinformował także.

“Unihouse SA – producent wielorodzinnych budynków w technologii drewnianej – to spółka zależna od Unibep SA. Istotny wzrost kosztów transportu, frachtu oraz materiałów znacząco wpłynął na wyniki tego segmentu. Spółka konsekwentnie rozwija swoją działalność na rynku niemieckim – posiada tam zlecenia na niemal 100 mln zł. Na rynku naszego zachodniego sąsiada rozpoczęła współpracę z liczącymi się miejscowymi inwestorami. Niewykluczone, że Unihouse SA włączy się w realizację osiedli mieszkaniowych, które powstaną w Ukrainie – spółka nawiązała współpracę z naukowcami z Politechniki Warszawskiej w celu opracowania koncepcji osiedla w technologii modułowej” – zapowiedział też prezes.

Grupa Unibep działa w segmentach budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, użyteczności publicznej, sportowego i modułowego. Prowadzi działalność w Polsce, Skandynawii i w Europie Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 712 mln zł w 2021 r.

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here