Naga MarketsPortfel inwestycji 60% akcje, 40% obligacje przestaje się sprawdzać. Krytyka JP MorganW roku, w którym klasyczny rozkład 60/40 pokazał swoją skuteczność, JP Morgan dołącza do listy banków z Wall Street, które postulują jego porzucenie w najbliższych latach.

  • Według strategów, tradycyjny portfel 60/40 będzie przynosił roczne zyski w wysokości 3,5% w ciągu następnej dekady.
  • W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat model 60/40 przynosił zyski na poziomie około 10%.
  • Rentowność amerykańskiego Aggregate Bond Index osiągnęła historyczne minimum.

Niska rentowność amerykańskich obligacji

Tradycyjnie, doradcy finansowi poleciliby swoim klientom trzymać 60% środków w akcjach, a resztę w wysoko oprocentowanych obligacjach, z założeniem, że portfel pozwoli uchwycić długoterminowe zyski osiągane przez akcje, jednocześnie opierając się na „bezpiecznych” aktywach o stałym dochodzie, takich jak obligacje rządowe, podczas załamań na giełdach.

Stratedzy bankowi wielokrotnie kwestionowali jednak zdolność obligacji skarbowych i długu zabezpieczonego hipoteką do pełnienia roli stabilizatora w portfelu, ponieważ zyski z takich aktywów będą coraz mniejsze.

W świecie zerowej rentowności, który, jak sądzimy, będzie z nami przez lata, obligacje nie oferują ani dużego zwrotu, ani ochrony przed spadkami akcji – powiedzieli we wtorek Jan Loeys i Shiny Kundu, stratedzy JP Morgan.

Zobacz również: Coface: Liczba upadłości i restrukturyzacji spadła o 3% r/r do 452 w I poł. 2020

Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych wynosi obecnie 0,68%, podczas gdy rentowność amerykańskiego Aggregate Bond Index, na który składa się dług publiczny, dług zabezpieczony hipoteką oraz obligacje korporacyjne o wysokim ratingu, oferuje rentowność na poziomie 1,3%, co stanowi historyczne minimum. Ceny obligacji poruszają się w przeciwnym kierunku niż rentowność.

Wartość Aggregate Bond Index wynosi obecnie 118,05 dolarów

Przy tak niskich rentownościach, obligacje nie mogą już robić wszystkiego, co robiły dla inwestorów w środowisku spadających stóp procentowych w ciągu ostatnich czterdziestu lat – powiedział David Jilek, główny strateg inwestycyjny w Gateway Investment Advisers.

JP Morgan prognozuje roczne stopy zwrotu dla portfela 60/40 na poziomie około 3,5% w ciągu następnej dekady.

Wykres przedstawiający zmianę wartości Aggregate Bond Index w ciągu ostatnich 2 miesięcy, źródło: finance.yahoo.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here