Naga MarketsNa przestrzeni ostatnich dni sporo mówiło się na temat eskalacji napięć między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Zdając sobie bowiem sprawę z ryzyka niepowodzenia rozmów handlowych, Wielka Brytania postanowiła zintensyfikować działania mające przygotować kraj na hard Brexit. W tym celu, rząd Borisa Johnsona przygotował projekt ustawy, która umożliwi Zjedoiocznemu Królestwu wycofanie się z części umowy Brexitowej.

Johnson zrobił UE nieprzyjemną niespodziankę

Rzecz jasna, decyzja Johnsona o zaniechaniu postanowień międzynarodowego porozumienia, które podpisał niecały rok temu, wywołała sporo zamieszania w przebiegu negocjacji związanych z następstwami okresu przejściowego Brexitu, który kończy się w tym roku. Unia Europejska zagroziła procesem sądowym i zażądała wycofania ustawy do końca tego miesiąca.

W takiej sytuacji, brak umowy i potencjalny scenariusz Hard Brexit staje się bardziej prawdopodobny niż wcześniej.

Mimo to, brytyjski rząd przyznał, że przeprowadzona w tym tygodniu runda nieformalnych rozmów handlowych z UE była “pożyteczna”. Podobnego zdania zdaje się być także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która z rozmowie z Financial Times wyraziła swoje przekonanie, iż porozumienie jest możliwe do osiągnięcia.

Obie strony starają się obecnie osiągnąć porozumienie handlowe, które wejdzie w życie po zakończeniu okresu przejściowego, tj. pod koniec roku. Będzie ono regulować przyszłe warunki współpracy między Zjednoczonym Królestwem a wspólnotą.

– W przyszłym tygodniu będziemy nadal ciężko pracować nad wypełnieniem tych luk w rozmowach, nie naruszając naszej fundamentalnej pozycji jako niepodległego kraju – powiedziała Wielka Brytania.

Ursula von der Leyen powiedział w rozmowie z Financial Times, że choć decyzja Johnsona o wprowadzeniu ustawodawstwa pozwalającego jego rządowi na złamanie warunków umowy brexitowej zawartej między obiema stronami była “bardzo nieprzyjemną niespodzianką” i “odwróceniem uwagi”, to jednak należy nadal koncentrować się na zawarciu umowy handlowej. Nadal jestem przekonana, że można to zrobić – powiedziała.

Warto także przypomnieć, że mimo, iż okres przejściowy trwać będzie do końca roku, to jednak negocjatorzy powinni wypracować porozumienie do połowy października. Tylko w ten sposób zagwarantują oni bowiem czas niezbędny do ratyfikowania warunków umowy do końca roku.

Plus500

Kurs funta rośnie piątą sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że wskutek ostatnich spadków, kurs funta osunął się aż o 7 centów z 1,3480 USD do 1,2760 USD. Wskutek tak znacznej deprecjacji rynek dotarł w okolice technicznego wsparcia, gdzie w poniedziałek pojawiła się większa reakcja popytowa. Od początku tygodnia obserwujemy wzrosty i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby w najbliższym czasie przetestować ostatnio pokonane wsparcie (teraz opór), tj. 1,3025 USD i mierzenie 38,2 proc. korekty Fibonacciego z wcześniejszego ruchu spadkowego.

GBPUSD Daily

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTopowi pisarze fantasy tworzą trylogię związaną z tokenem NFT
Następny artykułKurs funta (GBP) otrząsnął się spod ciężaru gołębich sygnałów z Banku Anglii. Sytuacja EUR/GBP
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here