Naga MarketsDrogowskaz Brexit na tle Big BenaFunt szterling rozpoczynał listopadowy handel od dynamicznych umocnień, pozytywnie reagując na informacje mogące sugerować, że porozumienie w sprawie Brexitu zostanie zawarte w przeciągu kilku następnych tygodni. Analitycy Mizuho Bank prognozują ruchy GBP/USD powyżej pułapu 1,35 w przeciągu zaledwie dwóch sesji – warunkiem koniecznym jest jednak oficjalne potwierdzenie uzyskanie konsensusu podczas rozmów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.


Funt szterling pokonuje 1,30

Notowania GBP/USD zyskiwały około 2% w czwartek zamykając się powyżej 1,30. Waluta reagowała pozytywnie na informacje sugerujące, że banki z wysp uzyskają dostęp do rynków Europy Kontynentalnej. Umocnienie było kontynuowane również w trakcie europejskiego poranka po komentarzu brytyjskiej premier, Theresy May, potwierdzającej zgodę na utrzymanie UK w unii celnej.

gbpusd 05.11
Short squeeze. GBP wzrastał w zeszłym tygodniu w związku z optymizmem wokół Brexitu. 1,30 w połączeniu z 30 SMA i 23,5% Fibo może stanowić jednak istotną strefę oporu.

Według sondażu przeprowadzonego w zeszłym miesiącu przez Bloomberga, funt może odzyskać około połowy swojego ponad 10-procentowego spadku w stosunku do poziomu sprzed Brexitu, jeśli dojdzie do zawarcia umowy rozwodowej. Pozycjonowanie traderów na rynku walutowym jest silnie sprzedażowe, ponieważ niedotrzymanie terminów w negocjacjach zwiększyło w ostatnich miesiącach obawy, że może nie dojść do zawarcia ostatecznego porozumienia.

“To, co zobaczyliśmy, to przedsmak tego, co moglibyśmy mieć, gdybyśmy mieli do czynienia z ostateczną ugodą”, powiedziała Jane Foley, szefowa strategii walutowej w Rabobank. “Jeśli dostaniemy kolejne nagłówki tego typu, wtedy wzrosty powinny być nagłe i niespodziewane”

Szanse na zawarcie transakcji wydają się wzrastać, choć granica irlandzka jest nadal poważnym problemem i kością niezgody. Financial Times powiedział pod koniec zeszłego tygodnia, że na stole znalazła się nowa propozycja ze strony europejskiej, a sekretarz ds. Brexitu, Dominic Raab, odwiedził irlandzką granicę w piątek. Raab podniósł również perspektywę zawarcia umowy przed 21 listopada w liście skierowanym do prawodawców.

Jeśli parlament zatwierdzi jakąkolwiek umowę, funt szterling mógłby przetestować nawet 1,40 – powiedział Neil Jones, szef działu sprzedaży funduszy hedgingowych w Mizuho.

Inwestorzy przychylniej patrzą na funta?

Pozytywne informacje z nagłówków gazet doprowadziły inwestorów do przesunięcia oczekiwań co do podwyżki stóp procentowych Banku Anglii na listopad przyszłego roku, przy czym Morgan Stanley widzi podwyżkę już w lutym, jeśli wcześniej zostanie osiągnięte porozumienie. Czwartkowa deklaracja polityczna BOE wskazywała na możliwość zmian obecnego nastawienia polityki pieniężnej do końca 2019 roku, choć ostrożne prognozy banku centralnego są uzależnione od wyniku Brexitu.

Fundusze hedgingowe ponownie skupują funta, podczas gdy sentyment na rynku opcji w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy notował niedźwiedzie dołki. Akcje Wielkiej Brytanii zyskiwały w zeszłym tygodniu, podczas gdy obligacje rządowe traciły.

Pomimo pozytywnych nastrojów, droga do jakiegokolwiek porozumienia będzie prawdopodobnie wyboista. W ciągu najbliższych kilku tygodni funt szterling może nadal silnie reagować na nagłówki medialne, a ostatnie wahania podkreślają “zmienność, która jest możliwa przy utrzymującej się niepewności politycznej”, powiedział Foley Rabobank.

Podczas gdy polityczni eksperci debatują nad tym, jakie stosunki Wielka Brytania będzie utrzymywać z UE, strategowie walutowi twierdzą, że nie ma to znaczenia dla pieniądza Wielkiej Brytanii. Według analityka Nordea Bank AB, Andreasa Steno Larsena, funt może wzrosnąć o ponad 5% do 83 pensów za euro.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here