Naga MarketsW dniu wczorajszym informowaliśmy, że Wielka Brytania i Unia Europejska publicznie utrzymują, że chcą zawarcia umowy ws. Brexitu w przeciągu najbliższych siedmiu tygodni. Mimo to, główny negocjator UE, Michel Barnier, nie zgadza się jakoby październik miał być finalnym terminem uzyskania porozumienia. Przypomniał jednak, że nie może to mieć miejsca później niż „przed końcem roku”.


Sława te odebrane zostały przez inwestorów jako wskazujące na prawdopodobieństwo pomyślnego zakończenia rozmów z Wielką Brytanią. Okazuje się jednak, że planowany przekaz miał być zupełnie inny. W skutek niezrozumienia jego intencji, Barnier ostrzega, że nadal istnieje możliwość niewywiązania się z umowy dot. Brexitu.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Jesteśmy odpowiedzialni za przygotowanie się na wszystkie opcje” – powiedział Barnier w niemieckim radiu Deutschlandfunk.

Tymczasem brytyjscy ministrowie stwierdzili, że Wielka Brytania zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby pójść na kompromis i że nadszedł czas, aby UE ruszyła z miejsca. Takie stanowisko rządu UK staje się coraz groźniejsze dla przyszłego porozumienia. Zauważył to również niemiecki minister gospodarki, Peter Altmaier, który ostrzega, że czas negocjacji powoli się kończy.

Zobacz także: UK nie może dogadać się z UE. Porozumienie ws. Brexitu nie nastąpi w październiku

W piątek w Brukseli ma dojść do spotkania pomiędzy sekretarzem, Dominikiem Raab’iem a Michaelem Barnierem. Mało prawdopodobne wydaje się jednak, by w trakcie tego spotkania dokołan się w tym zakresie znaczny postęp – przynajmniej na forum publicznym. Szczyt przywódców UE w Salzburgu, który odbędzie się 20 września, będzie prawdopodobnie o wiele ważniejszy.

Tymczasem dziennik Times donosił, że francuski prezydent Emmanuel Macron jest zaniepokojony tym, że nieuporządkowany Brexit zaszkodzi Europie. Wielka Brytania postrzega Francję jako klucz do osiągnięcia porozumienia.

Największym problemem w rozmowach jest nadal unikanie twardej granicy między Wielką Brytanią a Irlandią. Politycy obawiają się, że powrót do kontroli celnych i policji na granicy lądowej między Irlandią Północną a Republiką Irlandzką ożywi pamięć o przemocy w przeszłości, potencjalnie zagrażając pokojowi.

Może Cię zainteresować: May: Brak porozumienia ws. Brexitu to nie koniec świata

Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May zaproponowała długoterminowe rozwiązanie, które pozwoliłoby Wielkiej Brytanii zachować wszystkie przepisy UE w zakresie handlu towarami i produktami rolno-spożywczymi, teoretycznie eliminując potrzebę kontroli celnych i standardów na granicach. Jednak zgodnie z jej projektem Wielka Brytania byłaby w stanie przyjąć inne przepisy niż UE dotyczące handlu usługami, który stanowi 80 % brytyjskiej gospodarki, a także jej własnych systemów imigracyjnych i handlu międzynarodowego. Urzędnicy UE uważają takie podejście za niedopuszczalne. Ponadto Barnier przyznał, że jednolity rynek UE musi zostać zachowany i chroniony.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułTrzy kwestie, które mogą wpłynąć na ceny ropy naftowej tej jesieni
Następny artykułUOB aktualizuje swoje spojrzenie dla pary NZD/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here