Naga Marketsflagi uniiJesteśmy świadkami wiekopomnej chwili, w której to Wielka Brytania oraz Unia Europejska osiągnęły porozumienie handlowe w związku z Brexitem. Co prawda pełna finalizacja dalszych kroków nastąpi dopiero za kilka dni, jednak już teraz wiadomo, że brytyjski parlament ma się spotkać 30 grudnia, aby zatwierdzić porozumienie. Tymczasem nie wszyscy są zgodni co do tego, że porozumienie UK – UE jest dobre. Kwestii spornych zapewne będzie więcej niż jedna, jednak kolejne dni mogą dotyczyć m.in sprawy rybołówstwa.

  • Stało się faktem co, na co wielu Brytyjczyków oczekiwało, czyli umowa między UE a UK
  • Oznacza to zakończenie wielomiesięcznych negocjacji, często nazywanych brexitową sagą
  • Nie wszyscy jednak na tym etapie, jakim jest finalna umowa są zadowoleni z postanowień
  • Jaka kwestia wydawać się może najbardziej rażąca? 

Umowa została doprowadzona do finalnego stanu – co z kwestią rybołówstwa?

W końcu nastał dzień, w którym to politycy Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej mogą pierwszy raz od dłuższego czasu pójść spać spokojnie. Kończy się bowiem okres niestabilnego okresu braku porozumienia, które zdawało się trwać już całe wieki i dziś na stół decydenci polityczni rzucają gotową umowę Brexitową.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak tam, gdzie coś się kończy – również coś się rozpoczyna. A tą rozpoczynającą się drogą będzie wdrażanie w życie zapewnień oraz rozpatrywanie dalszych kwestii, z których nie wszyscy na obecnym poziomie są zadowoleni. Mowa m.in o kwestię rybołówstwa, która według Brytyjczyków nie została do końca rozwiązana.

Według rybaków z UK umowa powinna być corocznie weryfikowana, podobnie jak porozumienie UE z Norwegią, zamiast uzgodnionego rozwiązania 5-letniego, jak stwierdził dziś dyrektor naczelny Krajowej Federacji Organizacji Rybaków Barrie Deas. Umowa Brexitowa jest bardzo ważnym krokiem, niemniej jednak pozostaje jeszcze wiele kwestii, które powinny zostać uzupełnione i w odpowiedni sposób rozwiązane.

wykres Kurs euro EURGBP H4 24.12.2020
Kurs euro EURGBP H4 24.12.2020

Barrie Deas podczas dzisiejszego komentarza odnośnie tej wiekopomnej sytuacji powiedział, że postawione kroki we właściwym kierunku są “bardzo małe” i wyraził rozczarowanie w ramach federacji z powodu tego, że Wielka Brytania nie jest w stanie zapewnić sobie wyłącznej strefy 12 mil, o którą walczyli Brytyjczycy. Dodał również, że nie spodziewał się on jednak, że umowa obejmować będzie coś więcej niż jest to wypracowane w obecnej formie. Biorąc natomiast pod uwagę znaczenie, jakie temat rybołówstwa ma w tych negocjacjach – Deas zapowiedział dalsze negocjacje w tym zakresie.

Według Krajowej Federacji Organizacji Rybaków, umowa handlowa była konieczna i musi ona być dobra dla obu stron, chociaż według przedstawiciela – UE “stworzyła to sztuczne powiązanie między handlem i prawami połowowymi w celu zwiększenia ich wpływu”. Miał on na myśli fakt, że Wielka Brytania pozostaje nadal “zbyt blisko” UE po zakończeniu transformacji i nie jest to temat wystarczająco wyczerpany.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here