Naga MarketsDziś 18 dzień listopada. Oznacza to, że do zakończenia okresu przejściowego po Brexicie pozostało już niespełna 1,5 miesiąca. Okazuje się jednak, że przełom w negocjacjach może być bliżej niż by się wydawało. Unijni dyplomaci wskazują, iż Wielka Brytania i Unia Europejska mogłyby zawrzeć porozumienie w sprawie przyszłych stosunków handlowych i bezpieczeństwa już na początku przyszłego tygodnia, ponieważ obie strony zbliżają się do porozumienia w sprawie największych punktów spornych.

  • Do końca okresu przejściowego pozostało niespełna 1,5 miesiąca
  • Wielka Brytania i Unia Europejska mogą osiągnąć porozumienie już w przyszłym tygodniu
  • Kurs funta zyskuje w reakcji na te doniesienia 

UE i UK osiągną porozumienie w poniedziałek?

Osoby zaznajomione z cała sprawą wskazują, że do przełomu mogłoby dojść nawet już w najbliższy poniedziałek. Równocześnie ostrzegają one natomiast, że sukces wcale nie jest jeszcze przesądzony i istnieje możliwość załamania się negocjacji.

– Osiągnięcie porozumienia będzie nadal wymagało od Wielkiej Brytanii podjęcia ważnych decyzji politycznych dotyczących tego, czy jest gotowa na kompromis, szczególnie w drażliwym temacie dostępu do brytyjskich wód połowowych – powiedział urzędnik UE.

Brytyjski premier Boris Johnson wskazał natomiast we wtorek, że nie jest pewne, czy porozumienie okaże się możliwe do osiągnięcia. Przyznał równocześnie, że Wielka Brytania chce zawrzeć porozumienie z UE, ale nie kosztem podstawowych zasad dotyczących suwerenności i kontroli nad prawami, granicami, pieniędzmi i rybami.

Irlandzki premier Micheal Martin uważa, że nieosiągnięcie porozumienia byłoby politycznie szkodliwe dla wszystkich wokół.

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer zapewnił jednak dziennikarzy, że obie strony nadal prowadzą intensywne negocjacje i dążą do osiągnięcia porozumienia, gdy tylko pojawią się odpowiednie warunki.

Według oficjalnych terminów, porozumienie powinno zostać osiągnięte najpóźniej do 10 grudnia br. Tylko wówczas Parlament Europejski będzie w stanie przeanalizować wszystkie warunki umowy i poddać je pod głosowanie 16 grudnia br.

Jeżeli do tego czasu strony się dojdą do porozumienia, UE zakłada scenariusz awaryjny, w którym głosowanie mogłoby zostać przeprowadzone między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem.

Kurs funta rośnie 4. sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że w reakcji na dość pozytywne informacje o możliwym osiągnięciu porozumienia miedzy UE i UK już w przyszłym tygodniu, kurs funta wzrósł powyżej 1,3280 USD. Na uwagę zasługuje także fakt, iż szterling umacnia się w relacji do dolara amerykańskiego już 4. sesje z rzędu. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 1,3380 USD

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCena złota nadal w dół. Czy sentymenty związane z pandemią słabną?
Następny artykułNotowania srebra poruszają się w konsolidacji w okolicach 24-25 USD za uncję
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here