Naga MarketsDziś ostatni dzień listopada. Oznacza to, że do końca okresu przejściowego po Brexicie pozostał już jedynie miesiąc. Mimo to, trwające od wielu miesięcy negocjacje utknęły w martwym punkcie i coraz więcej wskazuje na to, że czasu może być zbyt mało, by Wielka Brytania i Unia Europejska zdążyły wypracować jakiś kompromis i dojść do porozumienia.

  • Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej pozostał zaledwie miesiąc na osiągnięcie porozumienia
  • Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 grudnia br.
  • Brak porozumienia uderzy w wart blisko o1 bilion dolarów rocznie handel 

Pozostał zaledwie miesiąc

Według obecnie panujących przepisów, Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 grudnia br. Jeśli do tego czasu nie uda się osiągnąć porozumienia, na granicach znów pojawią się kontrole celne. Fakt ten sprawia, że negocjatorzy robią co w ich mocy, by wypracować korzystną dla obu stron umowę handlową, która regulować będzie handel międzynarodowy po zakończeniu okresu przejściowego. Przypomnijmy, że jego wartość szacuje się na blisko 1 bilion dolarów rocznie.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Naprawdę kończy nam się teraz czas. To kluczowy tydzień, musimy dokonać przełomu – powiedział w rozmowie ze Sky News George Eustice, brytyjski sekretarz ds. środowiska, dodając, że jeśli w tym tygodniu zostaną poczynione znaczne postępy, negocjacje mogą zostać przedłużone.

– David Frost [brytyjski negocjator – red.] wyjaśnił, że kontynuujemy negocjacje, ponieważ nadal uważamy, iż jest szansa na osiągnięcie porozumienia – dodał Eustice.

Simon Coveney wskazuje natomiast, że nadchodzący tydzień będzie kluczowy. Jeżeli obie strony będą w stanie pójść na jakieś ustępstwa, uda się osiągnąć porozumienie. Jeśli jednak negocjatorzy nie będą w stanie osiągnąć kompromisu w sprawie praw połowowych, ucierpieć może na tym cała umowa.

Na uwagę zasługuje fakt, iż rybołóstwo jest jedną z najbardziej spornych kwestii w negocjacjach między UE a UK. Warto zwrócić jednak uwagę, że w roku 2019 stanowiło ono zaledwie 0,03 proc. brytyjskiej gospodarki. W połączeniu z przetwórstwem ryb i skorupiaków, sektor ten stanowi 0,1% PKB Wielkiej Brytanii. Wielu zwolenników Brexitu postrzega je jednak jako symbol odzyskanej suwerenności, którą – jak mają nadzieję – przyniesie opuszczenie UE.

Kurs euro najwyżej od 3. miesięcy

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że wskutek trwających od kilku dni wzrostów, rynek pokonał techniczny opór w wysokości 1,1930 USD i znalazł się powyżej 1,1950 USD, co jest najwyższym poziomem od początku września br. i jednym z najwyższych od początku maja 2018 r.

Zapraszamy na bezpłatny webinar: Wprowadzenie do inwestowania

EURUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułApetyt na ryzyko osłabia dolara amerykańskiego. NZD zyskuje po dobrych danych z Chin
Następny artykułPKN Orlen złoży wniosek do KE w sprawie przejęcia PGNiG w I kw. 2021
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here