Naga MarketsPremier UK, Theresa May. Źródło: Policy Exchange

Zbliżająca się porażka Premier Wielkiej Brytanii – Theresy May zbliża się nieuchronnie. W tym momencie dochodzi już do pytania nie “czy” będzie to fiasko dla obecnej premier tylko “jak wielki” upadek to będzie. Dziś o godzinie 20:00 poznamy decyzję parlamentu Wielkiej Brytanii – opowiadającej się za lub przeciw porozumieniu ws. Brexitu wypracowanemu przez premier Theresę May i Unię Europejską.


W tym momencie ciężko mówić o możliwości pozytywnego rozstrzygnięcia głosowania dotyczącego umowy Brexitowej prezentowanej przez Premier Theresę May, które odbędzie się dziś o godzinie 20:00 w brytyjskim parlamencie. Zdaje się, że sytuacja Theresy May jest już przesądzona, a sama umowa zostanie najprawdopodobniej odrzucona i sprawi, że będzie to największa porażka parlamentarna rządu brytyjskiego od 95 lat.

Istnieje jednak szansa?

Z drugiej zaś strony, jeśli okaże się inaczej – a niepowodzenie premier nie będzie tak wielkie jak obecnie się szacuje, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że May otrzyma kilka dodatkowych dni na negocjacje z UE ws. umowy Brexitowej, a w najśmielszych rokowaniach może również okazać się, że sama Unia zdecyduje na przesunięcie planowanego opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE o kolejne trzy miesiące. Wówczas byłaby to wielka szansa dla obecnej premier na utrzymanie stanowiska i dalsze negocjacje.

Zobacz również: Brexit: Przyszłość UK rozstrzygnie się o 20:00. Poznaj wszystkie możliwe scenariusze

Widząc zatem obie perspektywy nie jest wcale dziwnym dlaczego premier May wywiera obecnie jeszcze przed glosowaniem ogromną presję na koalicjantach oraz opozycji strasząc, że niezatwierdzenie umowy będzie jednoznaczne z ogromnymi konsekwencjami dla Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że premier UK odroczył głosowanie przed świętami Bożego Narodzenia w nadziei na wygraną w Parlamencie wraz z nowymi ustępstwami ze strony Brukseli w sprawie tak zwanego “backstopu”. Zapis ten oznaczał zapewnienie, że granica irlandzka po wyprowadzeniu kraju z szeregów Unii pozostanie otwarta. Finalnie jednak listy z zapewnieniami przywódców UE zostały potraktowane w poniedziałek w Izbie Gmin z pogardą a premier wypowiadała się broniąc umowy – że nadal będzie zachęcać członków Izby do głosowania “za”, uważając, że umowa jest dobrym interesem dla obu stron.

Może Cię zainteresować: Czy kurs funta spadnie w związku z głosowaniem ws. Brexitu? GBP testuje 1,29

GBP/USD – oczekiwana reakcja?

Z tego powodu również dzisiejsze głosowanie będzie bardzo istotne nie tylko dla dalszych losów Wielkiej Brytanii ale również dla krajowej waluty – funta szterlinga, na którego skierowane są dziś wszystkie oczy obserwatorów rynkowych.

wykres GBPUSD H4 15.01.2019
GBPUSD H4 15.01.2019

Podczas dzisiejszego głosowania powinno rozstrzygnąć się w jaki sposób dalej para będzie oscylować. Z jednej strony rynek zdyskontował już niepowodzenie Therey May w parlamencie, z drugiej zaś, spektakularna porażka premier może wnieść parę na nowy wymiar spadku. Z kolejnej strony, zdaje się, że od rynku inwestorzy oczekują dalszych wzrostów aniżeli spadków, choćby z powodu oswojenia się z myślą odrzucenia umowy przez dzisiejsze głosowanie. Finalnie, godzina 20:00 zweryfikuje wszystkie założenia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here