Naga MarketsPoranny komentarz makroDzisiejszy przegląd makro zaczynamy z giełdami na zielono w świecie po FOMC. Generalnie przekaz oświadczenia i wypowiedzi Janet Yellen nie uległ szczególnej zmianie, a mimo to dolar powędrował mocno w górę przez noc. Okazuje się, że inwestorzy skupili się na 'kropkach’, które sugerują wzrost mediany prognoz stóp procentowych o 25 punktów bazowych dla najbliższych lat. Zdaniem prezes Yellen i części analityków rynki za bardzo skupiają się na kropkach, kiedy są one luźną sugestią, wyrazem poglądów na temat tego, jak mogą (ale nie muszą) kształtować się stopy procentowe.

Więcej: FOMC trzyma fason. Janet Yellen przemawia – skrót w Comparic na żywo.Dziś ma miejsce posiedzenie SNB, co do którego są oczekiwania, że wprowadzi ujemną stopę depozytową za ECB. Inaczej dysparytet stóp mógłby prowadzić do dalszego umacniania się franka względem euro, które to zjawisko jest w SNB niepożądane.

Czytaj: Czego możemy spodziewać się po SNB? Prognozy banków

forex sliderKolejnym ważnym wydarzeniem będzie ogłoszenie, jaka ilość banków zapisała się do TLTRO i jaka łączna kwota zostanie przeznaczona na ten program przez Europejski Bank Centralny. Pożyczki będą trwały 4 lata do 2018 roku i nie jest to standardowe QE. Komentatorzy twierdzą, że zainteresowanie może być małe z uwagi na mocno taniejące euro oraz rygorystyczną formułę programu. Z drugiej strony mały popyt na fundusze z TLTRO może zmusić ECB do przeznaczenia większych środków na zakup aktywów w ramach ogłoszonego niedawno skupu ABS.

Cały dzień dzisiaj trwa głosowanie w Szkocji w ramach referendum niepodległościowego. Szkoci zadecydują czy ich kraj ma się oderwać od unii z koroną czy jednak w niej pozostać. Politycy brytyjscy naobiecywali rozmaitych przywilejów jeśli Szkocja zostanie, choć podobno nikt w Szkocji już im nie wierzy. Wiele komentarzy i raportów straszy, że niepodległa Szkocja stanie się upadłym państwem bez silnej waluty, z trudnościami demograficznymi i pokaźnym deficytem budżetowym. Czy jest to cena za wolność, którą Szkoci zechcą zapłacić? A może złe wróżby przekupionych klakierów z Londynu?

W sesji popołudniowej USA publikują dane z rynku mieszkaniowego – liczbę pozwoleń na budowę oraz liczbę rozpoczętych budów. Spodziewamy się tutaj lepszych danych niż poprzednio, które potwierdziłyby ożywienie gospodarcze w USA. Dziś wystąpi również przewodnicząca FOMC Janet Yellen, jednak po wczorajszej konferencji prasowej ciężko spodziewać się jakiegoś zaskoczenia kolejnymi komentarzami.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest
Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here