Naga MarketsDziś najważniejszym wydarzeniem dnia z pewnością będzie publikacja minutek z majowego spotkania FED. Poza tym poznamy porcję danych z Europy, z niemieckim PMI dla przemysłu na czele. W nocy miała miejsce publikacja raportu Banku Rezerwy Nowej Zelandii, z której mogliśmy się dowiedzieć co nieco na temat obecnej sytuacji monetarnej kraju.

Majowe spotkanie FED należało do tych bardziej leniwych. Instytucja nie musiała przygotować prognoz gospodarczych, po spotkaniu nie było konferencji prasowej, a plan podwyżki stóp procentowych został już opracowany jakiś czas temu. Jedyne, czego się dowiedzieliśmy to fakt, że FED jest w stanie tolerować inflację powyżej 2%.

Większość członków FOMC jest za 2-3 podwyżkami stóp w tym roku. Najbliższa podwyżka w czerwcu jest właściwie pewna. Pytanie brzmi, czy kolejna będzie miała miejsce już we wrześniu, czy może dopiero w grudniu. Pora również zastanowić się, kiedy przyjdzie pora na zatrzymanie wzrostu stóp. Według wielu ekonomistów, ten moment nastąpi już w przyszłym roku.

W międzyczasie 10-letnie obligacje skarbowe mimo spadków nadal znajdują się nad poziomem 3%. USD umocnił się dziś rano w stosunku do większości walut, mocniej umacniał się jedynie jen, który zyskał w stosunku do dolara 0,35%.

JPY odrabia ostatnie straty

RBNZ nadal ma miejsce na luzowanie

Nowozelandzki bank centralny stwierdził w opublikowanym artykule o niekonwencjonalnej polityce monetarnej, że wciąż ma wystarczająco przestrzeni do klasycznego luzowania. Przedstawiciele banku nie spodziewają się obniżenia stóp procentowych w najbliższym czasie. Obecna polityka monetarna przynosi efekty.

NZDUSD zareagował na informacje gwałtownym tąpnięciem, które błyskawicznie zostało jednak zanegowane. Aktualnie w związku z umocnieniem dolara kiwi znów spada.

Na zielono zaznaczona reakcja kiwi na artykuł RBNZ

Dane z Europy

Dzisiejszy poranek upłynie pod znakiem danych ze strefy euro. Poznamy wartości wskaźnika PMI w przemyśle i usługach dla krajów UE. Najważniejsze będą odczyty z Francji i Niemiec (kolejno o 9:00 i 9:30). Ekonomiści spodziewają się nieco słabszych danych niż poprzednio. O 11:00 nastąpi publikacja zbiorczych danych dla całej strefy euro. W międzyczasie poznamy jeszcze wartość wzrostu sprzedaży detalicznej w Polsce. W ujęciu rocznym rynek spodziewa się wzrostu o 8,1%.

Niemieckie PMI dla przemysłu w ciągu ostatniego roku

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 23 maja

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here