Naga MarketsWczoraj wieczorem miała miejsce publikacja minutek ze spotkania FOMC na początku maja. Poznaliśmy nieco poglądów FED na kwestię inflacji i podwyżki stóp procentowych. Dziś podobny raport ma zostać opublikowany przez Europejski Bank Centralny. Czy przyczyni się do dalszego osłabienia euro?

FOMC minutes – DXY nadal się umacnia

Wczorajsza publikacja minutek przez FED była najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym dnia, chociaż rynki nie spodziewały się dowiedzieć żadnych rewelacji, raczej utwierdzić się w swoich przypuszczeniach. Rezerwa Federalna zapowiedziała, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty „wkrótce”. Instytucja czuje się również pewnie z tym, żeby utrzymywać stopę inflacji nieco powyżej bariery 2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niedługo również będzie miała miejsce kolejna podwyżka stóp procentowych. Stanie się to zapewne podczas czerwcowego spotkania FOMC. Na razie jednak nie ma potrzeby gwałtownego zacieśniania polityki monetarnej. „Większość członków oceniła, że jeśli nadchodzące dane potwierdzą ich ogólne spojrzenie na rynek, to Komisja powinna podjąć kolejny krok w celu zacieśniania polityki monetarnej” – możemy przeczytać w minutkach opublikowanych w środę.

Jak na razie FED nie stwierdził jednoznacznego zwycięstwa z inflacją w długim terminie. Według minutek, na takie oświadczenia jest jeszcze stanowczo za wcześnie. Indeks dolara nadal się umacnia, trwa to nieprzerwanie od ponad miesiąca. Ostatni raz na obecnych poziomach znajdował się w grudniu zeszłego roku.

Rajd dolara trwa już od ponad miesiąca

Co nam powie EBC?

Dziś o 13:30 nastąpi publikacja minutek z ostatniego spotkania Europejskiego Banku Centralnego, które miało miejsce pod koniec kwietnia. Inwestorzy Forex zastanawiają się, czy ich treść może powstrzymać olbrzymią wyprzedaż euro, jaka ma ostatnio miejsce.

Jeszcze parę tygodni temu cały rynek był zdania, że nadchodzi kres programu luzowania ilościowego, może on zostać wycofany do końca tego roku. Jednak ostatnie publikacje danych makroekonomicznych stawiają tę możliwość pod znakiem zapytania. W międzyczasie inflacja znajduje się znacznie poniżej ścieżki prognozowanej przez przedstawicieli EBC. Stąd ostudzenie nastrojów co do nadchodzącego zacieśniania polityki monetarnej.

Podczas środowej sesji EURUSD znalazło się na półrocznym minimum, para obecnie lekko się odbiła i wróciła powyżej poziomu 1,17. Dzisiejsze dane makroekonomiczne (między innymi publikacja niemieckiego PKB) oraz publikacja raportu ze spotkania EBC zadecydują o dalszym ruchu wspólnej waluty. Czy może ona spaść jeszcze niżej?

EURUSD na półrocznych minimach

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 24 maja

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here