Naga MarketsJanet Yellen, prezes FED
Janet Yellen, prezes FED

W godzinach wieczornych rynki zapoznają się z listopadową decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych oraz oświadczeniem polityki pieniężnej. Chociaż oczekiwania co do podwyżki w listopadzie są mocno ograniczone, to część obserwatorów rynkowych jest zdania, że FED może ponownie nas zaskoczyć.


Na co czekamy w trakcie środowej sesji?

Europejski poranek upłynie pod hasłem odczytów PMI dla państw strefy euro. O godzinie 09:15 poznaliśmy wyniki w Hiszpanii, które okazały się lepsze od prognoz i rezultatów z wcześniejszego miesiąca (53.30, prognoza 52.60, poprzednio 52.30). Łączny wskaźnik PMI przemysłowego dla całej Eurozony pojawi się o 10:00 – tutaj konsensus rynkowy zakłada utrzymanie rezultatów na poziomie 53.30.

O godzinie 13:15 ADP opublikuje swój październikowy raport z rynku pracy – zmiana zatrudnienia według prognoz powinna wzrosnąć o 165 tysięcy etatów (w porównaniu z 154 tysiącami za wrzesień). ADP jest pilnie śledzony przez rynki, gdyż często jest prognostykiem przed piątkowym odczytem NFP – jednego z najpilniej śledzonego przez rynki (oraz FED) wskaźnika.

Przed podsumowaniem posiedzenia FED – o 15:30 zapoznamy się również ze zmianą zapasów ropy naftowej w USA. Publikacja w ostatnich miesiącach silnie rozmija się z prognozami rynkowymi, co przekłada się na krótkoterminowe lecz bardzo dynamiczne zmiany w zakresie wartości dolara kanadyjskiego oraz ropy WTI/brent.

Najważniejszym wydarzeniem sesji będzie jednak godzina 19:00 i podsumowanie listopadowego posiedzenia FOMC. O ile wycena podwyżki stóp procentowych w środowy wieczór jest bardzo niewielka, to rynki liczą chociaż na silniejsze wskazówki odnośnie chęci wykonania ruchu na stopach w grudniu.

Rynki chcą grudniowej podwyżki?

Zdania odnośnie przebiegu środowego posiedzenia FOMC są podzielone. Główny konsensus rynkowy zakłada jednak następujące postulaty:

  • FOMC nie zdecyduje się na żadną poważniejszą decyzję w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi
  • Gdy w agendzie brakuje konferencji prasowej – tak jak dzisiaj – Rezerwa Federalna zazwyczaj nie ogłasza istotniejszych decyzji
  • Inwestorzy będą oczekiwali potwierdzenia grudniowej podwyżki stóp procentowych
  • Grudniowa podwyżka – druga w przeciągu ostatniej dekady od czasów wielkiego kryzysu finansowego – powinna być niewielka i wynieś najprawdopodobniej 25 punktów bazowych
  • W obecnych warunkach będzie to jednak bardzo ważny ruch w wykonaniu FED, który pokryje się z obecną opinią odnośnie stanu i rozwoju lokalnej gospodarki.

FED musiałby zobaczyć i przedstawić naprawdę silne argumenty, aby zmienić oczekiwania rynkowe co do grudniowej podwyżki. We wtorkowy wieczór, kontrakty futures śledzące oczekiwania traderów co do podwyżki wskazywały 60.8% prawdopodobieństwa takiego ruchu pod koniec roku.

W zeszłym roku, Rezerwa Federalna wykorzystała listopadowe spotkanie, aby zakomunikować chęć grudniowej podwyżki. Dzisiaj możemy doczekać się „powtórki z rozrywki”. W trakcie europejskiego poranka, dolar nadal osłabia się w stosunku do euro, kontynuując wczorajszą, dynamiczną aprecjację. Na wykresie dziennym widzimy, że cena powraca nad minima czerwcowo-lipcowe (pin-bar D1 nad 1.0950 dał sygnał do dynamicznych wzrostów). EUR/USD bez problemu pokonał również okrągły poziom 1.1000 i w tym momencie zbliża się do dołków z września, które w połączeniu z 1.1100 będą istotnym oporem przed posiedzeniem FOMC. Jeżeli rynki usłyszą wyraźne wskazówki co do podwyżki stóp w grudniu, wtedy Eurodolar powinien odwrócić:

EUR/USD D1
EUR/USD D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here