Naga MarketsPrezes EBC, M. Draghi podsumuje posiedzenie banku o 14:30

Niezaprzeczalnie najważniejszym wydarzeniem czwartkowej sesji jest zaplanowana na 13:45 decyzja w sprawie stóp procentowych oraz konferencja prasowa z udziałem M. Draghi’ego z godziny 14.30. Analitycy spodziewają się, że Super Mario spróbuje zneutralizować swój silnie gołębi ton, co mogłoby przełożyć się na umocnienie europejskiej waluty.


Inflacja w górę, jednak nie na długo – czego spodziewać się po EBC?

W ostatnim czasie Mario Draghi wielokrotnie zaznaczał, że inflacja w Europie rzeczywiście wyraźnie wzrosła, jest to jednak efekt przejściowy wywołany głównie aprecjacją cen energii i prędzej czy później nie będzie już tak widoczny. Zgodnie z prognozami oraz wypowiedziami czołowych urzędników EBC, dzisiejszego popołudnia stwierdzenie zostanie powtórzone.

Za gubernatorem Europejskiego Banku Centralnego murem stoją oficjele niemieckiego Bundesbanku zwracając uwagę, że inflacja bazowa (wykluczająca ceny energii) cały czas znajduje się pod poziomem 1% i nic nie wskazuje, że jej dynamika w przeciąg kilku kolejnych miesięcy przyspieszy.

Chociaż nie powinniśmy spodziewać się żadnej informacji o zakończeniu programu skupu aktywów (pomimo ich coraz wyraźniejszego braku), czy tym bardziej wskazówek dotyczących planowanego taperingu, to Mario Draghi może zaoferować o wiele mniej gołębią i bardziej konstruktywną ocenę sytuacji rynkowej.

Patrząc na wycenę prawdopodobieństwa podwyżek stóp przez EBC, rynek coraz mocniej wierzy, że będzie to możliwe jeszcze pod koniec 2017. Dla września szanse wzrosły z 0% do 25% w przeciągu zaledwie jednego miesiąca:

Źródło: Reuters

W trakcie dzisiejszego posiedzenia niezwykle istotne będą również prognozy inflacyjne. Nienazwane źródła twierdzące, że najnowsze projekcje wyciekły mówią o wzroście z 1,3% do 1,7% za bieżący rok oraz do 1,6% z 1,5% w roku przyszłym. Jeżeli Mario Draghi potwierdzi pogłoski, wtedy na EUR rzeczywiście powinniśmy zobaczyć co najmniej krótkoterminową aprecjację.

EUR/USD H1 – cena porusza się cały czas w konsolidacji, odbijając dzisiaj od okolic wsparcia 1.0520 – jak na razie przed nami 4 dzień spadków z rzędu.

Co wydarzyło się w nocy? Chińska inflacja na minusie

O godzinie 02:30 naszego czasu Kraj Środka publikował informacje na temat lutowej wartości inflacji konsumenckiej oraz producenckiej. Wyniki tej pierwszej (CPI) okazały się mocno niekorzystne, PPI natomiast poprawiała swoją dynamikę:

  • Inflacja CPI rdr: 0,8%, prognoza 1,7%, poprzednio 2,5%
  • Inflacja CPI mdm: -0,2%, prognoza 0,6%, poprzednio 1,0%
  • Inflacja PPI rdr: 7,8%, prognoza 7,7%, poprzednio 6,9%

W pierwszym momencie w efekcie na dane USD/CNY kontynuował dynamiczne wzrosty, jednak po kontakcie ze strefą 6,9300 obserwowane było dynamiczniejsze osunięcie, które jak na razie zatrzymało się na 6,9100:

USD/CNY M30

easyMarkets oferuje atrakcyjne i konkurecyjne spready oraz dostęp do kilku tysięcy instrumentów finansowych. Zapoznaj się z ofertą brokera i przetestuj rachunek tradingowy.

Kalendarz dopiero od popołudnia – przygotowanie do czwartkowej sesji

Oprócz wyników marcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, 9 marca nie będzie działo się zbyt wiele. Jedyna istotniejsza paczka danych pojawi się o 14:30 – wtedy kiedy na mównicy pojawi się Mario Draghi. Mowa tutaj o amerykańskich jobless claims i wskaźnikach eksportu/importu oraz kanadyjskich danych z rynku nieruchomości:

Źródło: pl.investing.com

Uwaga wszystkich skupi się jednak na konferencji prasowej EBC i wspomniane powyżej przejdą przez rynek najprawdopodobniej bez echa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here