Naga MarketsPierwsza strona oryginalnej Konstytucji 3-majowej. Źródło: Wikimedia Commons

3 maja jest dla Polaków datą szczególną – właśnie wtedy przypada bowiem święto narodowe ustanowione w 1919 roku (ponownie w 1990), którego celem jest upamiętnienie uchwalenia konstytucji majowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja, 1791 roku, jest szczególny również dla całej Europy – właśnie wtedy bowiem podpisano pierwszą nowożytną konstytucję na terenie Starego Kontynentu oraz drugą na świecie.


Dzieje obchodów trzeciomajowych na przestrzeni dekad

Na temat Konstytucji 3 maja powstało wiele dzieł artystów różnych pokoleń. Jednym z najpopularniejszych jest „Uchwalenie Konstytucji 3 maja” – obraz Jana Matejki z końcówki XIX wieku:

Te artykuły również Cię zainteresują
Cytując za Wikipedią: „Król Stanisław August (po lewej, w królewskiej szacie zdobionej gronostajami) wchodzi do kolegiaty św. Jana Chrzciciela, gdzie Konstytucja zostanie zaprzysiężona przez Sejm. Marszałkowie Stanisław Małachowski i Kazimierz Nestor Sapieha niesieni na rękach przez posłów sejmowych. W tle Zamek Królewski, gdzie uchwalono Konstytucję.” Źródło: Wikimedia Commons

Jeżeli chodzi o rys historyczny to w czasie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia konstytucji, wokół Warszawy skoncentrowano wiele jednostek wojskowych, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku rocznicę wydarzenia uznano świętem narodowym.

Władza komunistyczna zabroniła publicznych obchodów święta konstytucji, do tych powrócono dopiero po 1981 roku. Uroczyste państwowe celebracje stały się jednak ponownie możliwe dopiero po 1990 roku – od tego czasu w Warszawie na Placu Zamkowym odbywają się oficjalne uroczystości.

W muzyce, jednym z popularniejszych utworów patriotycznych celebrujących podpisanie konstytucji trzeciomajowej jest natomiast polonez: „Witaj majowa jutrzenko”, którego współczesna wersja dostępna jest między innymi tutaj.

3 maj łaskawy dla polskiej złotówki? Eurozłoty pokonuje konsolidację

Analizując historyczne notowania EUR/PLN zauważamy, że 3 maja jest datą raczej łaskawą dla polskiego złotego w ujęciu historycznym. Środowa sesja jak na razie otwiera się spadkowo, we wtorek obserwowaliśmy jednak wyraźne umocnienie złotego, który pokonuje barierę 4.2000, co może być sygnałem wybicia z wielomiesięcznej konsolidacji. Mierząc jej zakres okazuje się, że zgodnie z założeniami analizy technicznej potwierdzenie tego wybicia powinno zapewnić zejście poniżej poziomu 4.00 w kierunku minimów z 2015 roku (3.9651):

EUR/PLN D1

Przybliżając wykres i zmniejszając interwał warto obserwować rozwój sytuacji szukając okazji do wejścia w shorty. Powrót w strefę dolnego ograniczenia konsolidacji odwróci jednak scenariusz spadkowy.

EUR/PLN H4

Skorzystaj z oferty brokera easyMarkets już dzisiaj i ciesz się z dostępu do szerokiej klasy aktywów oraz niskich spreadów.

Dokładniejsze opis oferty bezpośrednio na oficjalnej, polskojęzycznej witrynie domu brokerskiego.

Środowy kalendarz makroekonomiczny – przygotowanie do sesji 3 maja

Chociaż inwestorzy z kraju nad Wisłą cieszą się ostatnimi podrygami długiego weekendu, to większość świata wraca normalnie do pracy – Dzień Konstytucji obchodzi jeszcze Japonia, gdzie również 3 maja jest dniem bez sesji. Do tej pory poznaliśmy istotne dane z nowozelandzkiego rynku pracy: stopa bezrobocia osuwała się do poziomu 4,9% z 5,2% raportowanych pod koniec 2016 roku. Jeżeli chodzi o pozostałe dane środowe to prezentują się następująco:

Źródło: pl.investing.com

W trakcie europejskiego przedpołudnia zwrócimy uwagę przede wszystkim na prognozy europejskiego PKB i wskazania brytyjskiego PMI. Na start sesji amerykańskiej „małe NFP”, następnie wskazania PMI przemysłowego w Stanach Zjednoczonych, zapasy ropy i wieczorna wisienka na torcie, czyli oświadczenie i decyzja w sprawie stóp procentowych FOMC. W agendzie zabrakło jednak konferencji prasowej, rynki nie spodziewają się więc poważniejszych „fajerwerków”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here