Naga MarketsChociaż większość polskich inwestorów nadal cieszy się długim weekendem i aktywność GPW – a co za tym idzie również wolumen – będzie dosyć ograniczona, to w świecie bankowości centralnej sporo się działo. W nocy poznaliśmy protokoły z kwietniowego posiedzenia Banku Japonii oraz decyzję w sprawie stóp procentowych Bank Rezerw Australii. Sprawdź jak oba wydarzenia wpływały na rynek walut!


USD/JPY kontynuuje umocnienie po BoJ minutes

Protokoły z kwietniowego posiedzenia BoJ, podczas którego bank utrzymał stopy na niezmiennym poziomie, poruszały następujące tematy:

  • CPI zmierza w kierunku celu 2%, jednak obecnie brakuje wyraźnej dynamiki
  • Nadal niezbędne jest śledzenie rozwoju dalszych trendów cenowych
  • Silniejsze zakupy JGB pokazują słabość kontroli krzywej rentowności obligacji

Sama publikacja protokołów nie wywołała zbyt silnej reakcji na parach z jenem – te stały się bowiem o wiele mniej istotne od momentu kiedy BoJ publikuje „podsumowanie opinii” wyprzedzając minutes o co najmniej kilka tygodni.

Początek europejskiego handlu (tuż po godzinie 07:00 naszego czasu) wywołał jednak na notowaniach USD/JPY wyraźną reakcję popytową i silne pokonanie okrągłego poziomu 112.00. W efekcie notowania znajdują się najwyżej od końcówki marca, pokonują minima lutowe. Patrząc na wykres intraday, możemy obecnie liczyć na re-test 112.00-112.10 (poziom PP R1) od góry i na kontynuację aprecjacji:

USD/JPY H1

W przypadku Eurojena sytuacja wygląda praktycznie tak samo. Notowaniom także udało się wybić nowe maksima i rozrysować najwyższe poziomy od ponad miesiąca.

Skorzystaj z oferty brokera easyMarkets już dzisiaj i ciesz się z dostępu do szerokiej klasy aktywów oraz niskich spreadów.

Dokładniejsze opis oferty bezpośrednio na oficjalnej, polskojęzycznej witrynie domu brokerskiego.

RBA bez zmian w PolMon, stopy procentowe zachowane

O godzinie 06:30 naszego czasu Bank Rezerw Australii (RBA) podzielił się decyzją w sprawie stóp procentowych i oświadczeniem polityki pieniężnej. Wynika z niego, że główną stopę kasową utrzymano na 1,5%. Najważniejsze cytaty z oświadczenia banku za agencją prasową Reutera:

  • Niezmienna polityka banku pokrywa się ze wzrostem gospodarczym i chęcią osiągnięcia celów inflacyjnych
  • Ryzyko wzrostu cen rynku nieruchomości wzrasta nieznacznie na niektórych rynkach
  • Wyższe ceny towarów i surowców wspomagają dochód narodowy netto Australii
  • Mieszane wskaźniki kondycji rynku pracy
  • Wzrastające ceny AUD skomplikują transformację australijskiej gospodarki z branży wydobywczej na inne sektory

W oświadczeniu zabrakło poważniejszych niespodzianek, instrukcji wyprzedzających odnośnie cięcia lub podwyżki stóp. Całość zaprezentowana została raczej dosyć neutralnie, co spodobało się inwestorom na AUD. AUD/NZD w pierwszej chwili wrastał o prawie 30 pipsów, w kolejnych dwóch godzinach zasięg wstępnej aprecjacji został jednak zniesiony.

Dolar australijski traci jednak wobec swojego amerykańskiego kuzyna. Notowania rozrysowały opór tuż nad maksimami poniedziałkowej sesji (0.75450) i na wykresie dziennym tworzą w tym momencie wyraźnego pin bara. Nieudany test oporu doprowadził do osunięć o kilkadziesiąt pipsów, pierwszy poziom wsparcia rysuje się na wysokości 38,2% zniesienia Fibonacciego w połączeniu z 33SMA.

AUD/USD H1

Dane z Europy na świeczniku – PMI i bezrobocie

Wtorkowy kalendarz makroekonomiczny to przede wszystkim wydarzenia ze Starego Kontynentu. Do godziny 10:00 poznamy szereg wyników kwietniowego PMI przemysłowego dla poszczególnych państw strefy euro, a następnie zbiorczy odczyt dla całej Eurozony. Dodatkowo o 10:30 te same wyniki dla UK, a o 11:00 projekcje marcowej stopy bezrobocia:

Źródło: pl.investing.com

Istotne artykuły, których nie możesz przegapić – o tym się mówiło

Weekend majowy jest okresem zmniejszonej aktywności naszych Czytelników – w czasie ostatnich dni publikowaliśmy jednak serię ciekawych artykułów edukacyjnych oraz newsów, które warto przyswoić przed powrotem do regularnego handlu:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here