Naga MarketsChociaż europejski poranek upływa pod dyktando publikacji inflacji konsumenckiej dla największych gospodarek, to niewątpliwie wydarzeniem dnia będzie publikacja pierwszych prognoz amerykańskiego PKB za drugi kwartał 2017 roku. Zgodnie z rynkowym konsensusem dynamika gospodarcza powinna wzrosnąć do +2,6% kw/kw z +1,4% w Q1.


Czy raport BEA może poruszyć dolarem?

Chociaż dolar wczorajszego popołudnia starał się odrabiać część lipcowych strat, to cały czas rynek pozycjonuje się silnie na jego niekorzyść. Dobre wyniki PBK Q2 2017 pozwoliłyby odwrócić tę koniunkturę chociaż na chwilę i umocnić korektę wzrostową sprzed kilkunastu godzin.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak na dzisiejszą publikację zaplanowaną na 14:30 zapatrują się duże instytucje finansowe? Zdaniem Deutsche Banku, BEA przedstawi silny raport z odczytem realnego PKB na poziomie +2,8% kw/kw. Warto jednocześnie pamiętać, że urząd opublikuje również aktualizację rocznych wskaźników, rewizji ulec mogą więc wyliczenia produktu krajowego brutto od 2014 roku włącznie. Historia pokazuje, że w wielu przypadkach wspomniane rewizje mogą być istotne dla rynku i wpływać na ocenę trendów gospodarczych.

GBP/USD D1

Przykładów nie trzeba szukać daleko. W lipcu zeszłego roku PKB Q1 2016 zostało obniżone o 30 punktów bazowych do 0,8%, a Q4 2015 o 50 punktów bazowych do 0,9% co negatywnie odbiło się na notowaniach dolara amerykańskiego, wywołując jednocześnie wzmożoną ostrożność wśród przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

Analitycy Barclays w odróżnieniu od DB, prognozują skromniejszy wzrost dynamiki, w okolicach +2,5% kw/kw. Najważniejszym czynnikiem wzrostu w minionym kwartale powinny być wydatki konsumenckie, prospadkowo plasować mogą się natomiast inwestycje mieszkaniowe.

Jak więc dolar będzie reagować na publikację? Jeżeli prognozy mówią o +2,6% kw/kw to każdy wynik poniżej przełoży się na krótkoterminowe spadki. Osiągnięcie wartości podawanej przez projekcje również nie wywoła większej euforii – publikacja musiałaby pokonać prognozy, aby USD mógł liczyć na większą przychylność inwestorów. Ostateczna reakcja może jednak „rozdrobnić się” ze względu na szczegóły – poszczególne elementy raportu BEA lub rewizję wyników PKB z poprzednich kwartałów/lat.

EUR/USD D1 – 1.1740 blokadą popytu, cena oddaliła się wyraźnie od średniej ruchomej

Uwagę warto zwrócić również na USD/CHF, gdyż cena po raz pierwszy od dwóch miesięcy znalazła się powyżej 33SMA. Problematyczna okazać może się jednak strefa oporu 0.9678-0.9695.

USD/CHF D1

O 14:30 swoje własne wyliczenia odnośnie PKB publikuje również Kanada – największa zmienność towarzyszyć może nam więc na USD/CAD.

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

Rzut oka na kalendarz makroekonomiczny – piątek, 28 lipca

Tak jak wspomniano powyżej, publikacje z 14:30 będą najistotniejszymi momentami piątkowej sesji. O 16:00 poznamy dodatkowo raport odnośnie sentymentu konsumentów według Uniwersytetu w Michigan.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here