Naga MarketsPrezydent Stanów Zjednoczonych z wtorku na środę ostrzegał Koreę Północną, że dalsze kierowanie pogróżek w kierunku Stanów Zjednoczonych będzie zwalczane „ogniem i furią”. Na rynkach nie widać jednak silniejszej reakcji na wypowiedź Donalda Trumpa.


Do rzeczywistej ofensywy jeszcze daleko

Chociaż Trump w swoim nocnym przemówieniu stawia sprawę jasno, to eksperci nie obawiają się podjęcia zdecydowanych kroków w najbliższej przyszłości. Sekretarz ds. obrony, James Mattis, nie podpisze bowiem żadnych dokumentów zezwalających na atak przed wcześniejszym przedyskutowaniem sprawy z głównymi sojusznikami w regionie – Japonią oraz Koreą Południową.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Głównym problemem prezydenta USA i jego komentarzy jest fakt, że nie stoi za nimi żadna strategia. Frazesy nie odzwierciedlają żadnego planu, rozmów z głównymi partnerami, dodając jedynie więcej aspektów ryzyka do i tak nieciekawej już sytuacji” – komentuje Peter Jennings, były australijski sekretarz ds. obrony.

Wystąpienie Donalda Trumpa miało być odpowiedzią na oświadczenie krajowym mediów Korei Północnej, które podawały informacje o rozważaniu ataku rakietowego skierowane w należącą do terenów amerykańskich część Pacyfiku i wyspę Guam. Komentarze pojawiły się na zaledwie parę godzin po odkryciu, że Pjongjang zakończył pracę nad zminiaturyzowaną wersją broni jądrowej, mogącej zmieścić się w pociskach długiego zasięgu.

Jak na razie nie jest jasne, jak administracja USA zdecyduje się odpowiedzieć na pogróżki Korei Północnej – która rzekomo gotowa jest do odpalenia rakiet w każdej chwili, czekając na ostateczną decyzję Kim Jong Una.

Na nocnych napięciach geopolitycznych zyskiwał między innymi japoński jen, który umacniał się wobec dolara amerykańskiego. Kontakt z minimami z zeszłego tygodnia (popytowy pin bar, jak na razie zatrzymał jednak dalszą deprecjację):

USD/JPY H4

Osunięcia obserwowano również na kontraktach futures indeksu S&P500, to było jednak przede wszystkim reakcją na próbę rozrysowania nowych rekordowych maksimów, która skończyła się fałszywym wybiciem szczytów z lipca i pojawieniem się na wykresie dziennym podażowego pin bara.

S&P500 futures, interwał H2

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Co jeszcze w kalendarzu? Środowe posiedzenie RBNZ

Najważniejszym wydarzeniem środowego handlu będzie niewątpliwie zaplanowane na 23:00 podsumowanie posiedzenia RBNZ, o którym pisaliśmy między innymi tutaj. Zgodnie z oczekiwaniami rynków, bank utrzyma stopy na niezmienionym poziomie:

Źródło: pl.investing.com

Wcześniej pojawi się jednak kilka innych odczytów zza oceanu, dotyczących między innymi zapasów ropy w USA oraz rozpoczętych budów domów w Kanadzie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here