25 sierpnia nasi wschodni sąsiedzi drugi dzień z rzędu celebrują obchody Dnia Niepodległości. W godzinach nocnych oraz wczesnych godzinach porannych pojawiły się istotne odczyty makroekonomiczne dla gospodarki japońskiej oraz niemieckiej. Najważniejszym wydarzeniem dnia pozostaje jednak posiedzenie w Jackson Hole, podczas którego głos zabierze M. Draghi oraz J. Yellen.
Japońska inflacja w końcu pozytywnie zaskakuje
Zgodnie z opublikowanym po godzinie 01:30 naszego czasu raportem odnośnie dynamiki cen w Kraju Kwitnącej Wiśni za lipiec, główny wskaźnik CPI plasował się na poziomie 0,5% r/r wobec 0,4% r/r z czerwca. Prognozy bazowego CPI w Tokio za sierpień pokazywały natomiast silniejszy wzrost zarówno od prognoz, jak i wyników wcześniejszych (+0,4%, prognoza +0,3%, poprzednio +0,2% r/r).
Te artykuły również Cię zainteresują
Jeżeli chodzi jednak o sytuację techniczną na jenie do dolara japońskiego, to USD/JPY testował w godzinach nocnych szczyty sesji z 23 sierpnia pod 109.70. Sama publikacja danych wywołała natomiast krótkoterminowe, jednak praktycznie od razu zniesione, umocnienie JPY:

Jedynym martwiącym elementem raportu może być fakt, że inflacja CPI z wykluczeniem cen energii oraz żywności wzrastała jedynie w skali +0,1% – ceny energii są więc nadal niezwykle istotnym czynnikiem, które spowalniają główne wskaźniki. Czyżby ostatnie lata agresywnego luzowania ilościowego w wykonaniu Banku Japonii spełzły na niczym?
Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz
Niemieckie PKB zgodne z oczekiwaniami
Przed godziną ósmą naszego czasu pojawiły się jedne z nielicznych piątkowych danych makroekonomicznych, dotyczące niemieckiego PKB w minionym kwartale. Jako, że była to jedna z kolejnych rewizji, nikt nie spodziewał się większych niespodzianek.
Rzeczywiście, dotychczasowa dynamika została utrzymana i PKB Q2 2017 potwierdzało pułap 0,6% kw/kw oraz 0,8% r/r, co oznacza delikatne osunięcie wobec kwartału wcześniejszego:

Eurodolar wchodzi w dzisiejszą sesję bez większej zmienności, rozpoczynając dzień pod pułapem 1.1800, który przed wydarzeniami w Jakcson Hole może pełnić obecnie rolę istotnego oporu intraday:

16:00 i 21:00 najważniejszymi godzinami w Jackson Hole
Podane w nagłówku godziny to moment, w którym na mównicy sympozjum ekonomicznego pojawią się Janet Yellen oraz Mario Draghi – chociaż wydarzenie będzie pilnie śledzone, to oczekiwania co do jego przebiegu są raczej niewielkie.
Prezes FED w ostatnich latach nie korzystała z okazji, aby w amerykańskiej stolicy pstrąga zapowiadać istotne zmiany w ramach polityki pieniężnej. Mario Draghi co prawda podczas ostatniej wizyty w Jackson Hole kilka lat temu zdradzał plany o wdrożeniu QE, dzisiaj jednak nikt nie spodziewa się zapowiedzi wycofania z programu luzowania ilościowego.
Morgan Stanley powołując się na anonimowe źródła z wewnątrz EBC zdaje się potwierdzać tę informację, sugerując jednocześnie, że wystąpienie „Super Mario” będzie miało pozytywny wpływ na EUR. Czy możemy więc liczyć na jakąś niespodziankę?