Naga Markets25 sierpnia nasi wschodni sąsiedzi drugi dzień z rzędu celebrują obchody Dnia Niepodległości. W godzinach nocnych oraz wczesnych godzinach porannych pojawiły się istotne odczyty makroekonomiczne dla gospodarki japońskiej oraz niemieckiej. Najważniejszym wydarzeniem dnia pozostaje jednak posiedzenie w Jackson Hole, podczas którego głos zabierze M. Draghi oraz J. Yellen.


Japońska inflacja w końcu pozytywnie zaskakuje

Zgodnie z opublikowanym po godzinie 01:30 naszego czasu raportem odnośnie dynamiki cen w Kraju Kwitnącej Wiśni za lipiec, główny wskaźnik CPI plasował się na poziomie 0,5% r/r wobec 0,4% r/r z czerwca. Prognozy bazowego CPI w Tokio za sierpień pokazywały natomiast silniejszy wzrost zarówno od prognoz, jak i wyników wcześniejszych (+0,4%, prognoza +0,3%, poprzednio +0,2% r/r).

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeżeli chodzi jednak o sytuację techniczną na jenie do dolara japońskiego, to USD/JPY testował w godzinach nocnych szczyty sesji z 23 sierpnia pod 109.70. Sama publikacja danych wywołała natomiast krótkoterminowe, jednak praktycznie od razu zniesione, umocnienie JPY:

USD/JPY H2

Jedynym martwiącym elementem raportu może być fakt, że inflacja CPI z wykluczeniem cen energii oraz żywności wzrastała jedynie w skali +0,1% – ceny energii są więc nadal niezwykle istotnym czynnikiem, które spowalniają główne wskaźniki. Czyżby ostatnie lata agresywnego luzowania ilościowego w wykonaniu Banku Japonii spełzły na niczym?

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Niemieckie PKB zgodne z oczekiwaniami

Przed godziną ósmą naszego czasu pojawiły się jedne z nielicznych piątkowych danych makroekonomicznych, dotyczące niemieckiego PKB w minionym kwartale. Jako, że była to jedna z kolejnych rewizji, nikt nie spodziewał się większych niespodzianek.

Rzeczywiście, dotychczasowa dynamika została utrzymana i PKB Q2 2017 potwierdzało pułap 0,6% kw/kw oraz 0,8% r/r, co oznacza delikatne osunięcie wobec kwartału wcześniejszego:

PKB Nieimec kw/kw

Eurodolar wchodzi w dzisiejszą sesję bez większej zmienności, rozpoczynając dzień pod pułapem 1.1800, który przed wydarzeniami w Jakcson Hole może pełnić obecnie rolę istotnego oporu intraday:

EUR/USD M30

16:00 i 21:00 najważniejszymi godzinami w Jackson Hole

Podane w nagłówku godziny to moment, w którym na mównicy sympozjum ekonomicznego pojawią się Janet Yellen oraz Mario Draghi – chociaż wydarzenie będzie pilnie śledzone, to oczekiwania co do jego przebiegu są raczej niewielkie.

Prezes FED w ostatnich latach nie korzystała z okazji, aby w amerykańskiej stolicy pstrąga zapowiadać istotne zmiany w ramach polityki pieniężnej. Mario Draghi co prawda podczas ostatniej wizyty w Jackson Hole kilka lat temu zdradzał plany o wdrożeniu QE, dzisiaj jednak nikt nie spodziewa się zapowiedzi wycofania z programu luzowania ilościowego.

Morgan Stanley powołując się na anonimowe źródła z wewnątrz EBC zdaje się potwierdzać tę informację, sugerując jednocześnie, że wystąpienie „Super Mario” będzie miało pozytywny wpływ na EUR. Czy możemy więc liczyć na jakąś niespodziankę?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here