Naga MarketsPoniedziałkowa sesja na światowych rynkach rozpoczyna się dość leniwie. Dane z Chin dotyczące indeksu cen nieruchomości nie zaskoczyły, podobnie jak (prawdopodobnie) nie zaskoczą nas przedpołudniowe dane ze strefy euro. Poniedziałek, 18 września to jednak dopiero początek tygodnia pełnego ważnych publikacji makroekonomicznych. Przed nami oświadczenia RBA, BoJ oraz FOMC. 


Już w ten wtorek poznamy minutki Reserve Bank of Australia z ostatniego posiedzenia banku. Jednak jest coś co przyciąga uwagę inwestorów w znacznie większym stopniu i tym czymś jest środowa decyzja monetarna FOMC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wrzesień może być emocjonujący, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę fakt zaplanowanej konferencji prasowej Janet Yellen. Ta wieńczyć ma dwudniowe posiedzenie, które zakończy się publikacją oświadczenia FOMC już w tę środę o godzinie 20:00 czasu polskiego. Yellen zabierze głos już pół godziny później. Wszyscy czekają na dalsze wskazówki Fed odnośnie bilansu Rezerwy Federalnej. Zdaniem części analityków, te zostaną udzielone właśnie na najbliższym posiedzeniu.

Redukcja bilansu Fed będzie ostatecznym dowodem, że kryzys jest już za nami. Rezerwa po 2008 roku skupiła niewyobrażalne ilości aktywów, które kiedyś będzie musiała upłynnić – przekonują analitycy Barclays. Zdaniem brytyjskiego banku, można oczekiwać, że środowe oświadczenie FOMC rozwieje obecną niepewność rynku co do portfela Fed.

Ciężko wskazywać co dokładnie ma zostać powiedziane, ale przychylamy się do opinii, która mówi, że Fed pokieruje w pewien sposób oczekiwaniami inwestorów w wrześniowym oświadczeniu – czytamy w dzisiejszym komentarzu Barclays. Bank sceptycznie podchodzi do kwestii podwyżki stóp procentowych. Ostatnie dane makroekonomiczne wskazywały na niewielkie spowolnienie gospodarcze, a niedawne ekstremalne warunki pogodowe na południu Stanów prawdopodobnie całkowicie zamknęły szanse na wrześniową podwyżkę stóp.

Japonia świętuje, co dalej z GBP?

Sesja azjatycka upłynęła niezwykle spokojnie z racji trwającego w Japonii Dnia Szacunku dla Starszych. Ustanowione jeszcze w 1966 roku święto narodowe ma na celu jeszcze bliższe zintegrowanie japońskich, wielopokoleniowych rodzin.

Rynek w Japonii nie działał, przez co nocne dane z Chin nie odbiły się w jakiś nadzwyczajny sposób na walutach regionu. Chiński indeks cen nieruchomości wyniósł w sierpniu 8,3% (zgodnie z prognozami), natomiast sprzedaż pojazdów mechanicznych w Australii nie uległa zmianie w stosunku do lipca. AUD/USD przetestował piątkowe maksima by na początku sesji europejskiej powrócić w rejon 0,8020:

Mark Carney przebywa właśnie w Stanach Zjednoczonych. O godzinie 9:00 rozpoczął swoje wystąpienie w Waszyngtonie. W trakcie dzisiejszego dnia zaplanowano również dyskusję w której weźmie udział gubernator Banku Anglii oraz szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde.

Co jeszcze w kalendarzu? 

Poza wypowiedziami Carneya, dziś skupimy się na przedpołudniowej publikacji sierpniowego CPI w strefie euro. Prognozy wskaźnika mówią o utrzymaniu dotychczasowej dynamiki indeksu. Publikacja zaplanowana jest już na godzinę 11:00.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here