Naga MarketsSNB mocno się stara, aby osłabić CHF – ten jednak nic sobie z tego nie robi

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) jest jedną z najaktywniejszych instytucji bankowości centralnej jeżeli chodzi o interwencje na otwartym rynku. Z corocznego raportu opublikowanego 23 marca wynika, że w 2016 roku SNB wydał na nie prawie 70 miliardów franków szwajcarskich.


270 miliardów PLN, aby bronić kursu franka

Doskonale wiadomo, że SNB może zrobić bardzo dużo, aby obronić kurs własnej waluty – wystarczy przypomnieć jak przez kilka lat utrzymywał sztywną wymianę EUR/CHF tuż nad 1.20 (co skończyło się załamaniem rynkowym 15 stycznia 2015 roku).

Co prawda Szwajcaria nie działa już tak aktywnie na FX, ale nadal kupuje i sprzedaje ogromną ilość waluty. Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu miliardowe interwencje były wywołane potrzebą „przeciwdziałania niepożądanym efektom zacieśniania warunków monetarnych”. Większość z nich pojawiała się w momencie wzmożonej niepewność, kiedy CHF wyraźnie zyskiwał.

W ostatnim czasie kiedy Stary Kontynent obarczony jest znacznym ryzykiem politycznym inwestorzy rezygnują z EUR na rzecz o wiele bezpieczniejszego franka. To z kolei powoduje następne fale spadków EUR/CHF, co nie podoba się SNB. Ten z całą pewnością chciałby powrócić do „starych dobrych czasów” kiedy eurofrank przesuwał się kilka dużych figur wyżej.

Chociaż zeszłoroczna suma interwencji może wydawać się ogromna, to w 2012 wyniosła 188 miliardy franków, w 2015 po porzuceniu sztywnego kursu wymiany spadła natomiast do 86 miliardów.

EUR/CHF D1

Notowania EUR/CHF w trakcie środowej sesji notowały silniejsze osunięcia. Od września zeszłego roku przesuwamy się pod linią trendu spadkowego, która wyraźnie wyznacza kierunek przemieszczania się kursu. Wyraźne wsparcie widoczne jest na wysokości tegorocznych minimów 1.0627-1.0635. Dopiero jego pokonanie spowoduje, że SNB będzie miał prawdzie powody do obaw.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Handluj na indeksie dolara. Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Przygotuj się do dzisiejszej sesji – 23 marca

Poniżej prezentujemy podsumowanie w formie linków, zawierające artykuły opublikowane po pojawieniu się środowego popołudniowego przeglądu makro:

Szukając okazji handlowych na czwartkową sesję warto przyjrzeć się notowaniom GBP/USD. Cena po dokładnym przetestowaniu strefy wsparcia 1.2133 bardzo szybko odbiła w górę i po pokonaniu 350 pipsów zatrzymała się pod okrągłym oporem 1.2500. Poziom jest wzmacniany przez 61,8% zniesienia Fibonacciego, trochę wyżej przebiega również podażowa LT:

GBP/USD D1

Licząc na shorty warto ustawić SL tuż nad maksimami z końca lutego, celując ponownie w 1.2133, czyli poziom, od którego rozpoczęły się wzrosty. Gdyby cena powróciła jednak nad strefę oporu, wtedy scenariusz podażowy zostanie zaburzony.

Na koniec jeszcze rzut oka na kalendarz makroekonomiczny. Niewątpliwie najważniejsza będzie godzina 10:30 i publikacja danych o brytyjskiej sprzedaży detalicznej – warto zachować szczególną uwagę, gdyż wskaźnik może wywołać wzmożoną zmienność i zmienić układ sił zaprezentowany na powyższym wykresie:

Źródło: pl.investing.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here