Naga MarketsŹródło: thisismoney.co.uk

Przed nami jedna z najważniejszych sesji w tym tygodniu – Super Czwartek w wykonaniu Banku Anglii, podczas którego poznamy między innymi decyzję w sprawie stóp procentowych. Po godzinie 13:00 można spodziewać się wzmożonej zmienności na parach z funtem szterlingiem, warto więc uważać na aktywne pozycje.


Czego spodziewać się po Super Thursday?

Inwestorzy mianem Super Thursday zwykli określać czwartki, w trakcie których Bank of England podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych, publikuje protokoły z posiedzenia polityki pieniężnej, prezentuje raport inflacyjny (a w nim zaktualizowane prognozy gospodarcze) i organizuje dodatkowo konferencję prasową podsumowującą wszystkie powyższe, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po jastrzębiej zmianie retoryki w wykonaniu banku centralnego w czerwcu (trzech członków MPC opowiadało się za podwyżkami stóp procentowych), która spowodowała mocne umocnienie GBP, inwestorzy posiadają wysokie oczekiwania co do posiedzenia sierpniowego.

Reakcja GBP na czerwcowe oświadczenie BoE, źródło: Babypips.com

W tym miesiącu większość analityków dużych instytucji nie spodziewa się zmian w zakresie polityki pieniężnej. Wyjątkiem jest tutaj między innymi Nomura, która prezentowała listę 20 powodów, dla których Mark Carney zdecyduje się ogłosić podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Inwestorów interesować będzie również spojrzenie BoE na inflację, która co prawda w czerwcu osuwała się do 2,6% (z majowych szczytów 2,9%), jednak nadal porusza się mocno powyżej docelowych poziomów Banku Anglii (ustalonych w okolicach 2%).

Obojętnie nie można przejść również obok rozkładu głosów w sprawie podwyżki stóp – o ile ta w tym momencie nie jest raczej przewidywana (chociaż nie można wykluczyć niespodzianki ze strony BoE) i prognozowany rozkład głosów to 6 do 2, to istnieje również szansa na bardziej jastrzębi rozkład (4 do 4), co z pewnością pobudziłoby aprecjację na funcie szterlingu.

Istotne mogą okazać się również wszelkie komentarze dotyczące Brexitu. Jeżeli Mark Carney pozwoli sobie zaznaczyć, że obawy „twardego” rozwodu z Unią Europejską zaczynają przemijać, wtedy dla byków na funcie będzie to kolejną szansą do wzrostów. Jeżeli jednak skupi się na niskiej dynamice zarobków i spowalniającej inflacji (prezentując jednocześnie niekorzystne prognozy gospodarcze), wtedy szterling niezaprzeczalnie odda część ostatnich zysków.

GBP/USD D1 – notowania kabla znalazły się na wielomiesięcznych maksimach, nadal blokują je jednak szczyty lipcowe pod 1.3223, w efekcie czego na wykresie dziennym rozrysowały się dwa podażowe pin bary

Przebicie powyższego układu w trakcie posiedzenia BoE, może być sygnałem, że funt liczy na dalszą aprecjację. Wszystkie karty są jednak na stole i w tym momencie ciężko określić, jakie decyzje tak naprawdę podejmie Bank Anglii. Rozpoczynamy Super Czwartek!

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

Ciąg dalszy festiwalu PMI – co jeszcze w kalendarzu?

Oprócz publikacji związanych z Super Czwartkiem, w kalendarzu makroekonomicznym znajdujemy również publikację finalnych wyników PMI usługowego oraz łącznego wskaźnika dla głównych gospodarek europejskich – najbardziej interesujące będą publikacje z 10:00 (dla całej strefy euro), 10:30 (dla UK) oraz 15:45 i 16:00 (kiedy PMI dla USA poda zarówno IHS Markit oraz ISM):

Źródło: pl.investing.com

W trakcie sesji popołudniowej pojawi się również wynik jobless claims oraz zamówień fabrycznych w czerwcu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here