Naga MarketsDonald Trump zrezygnował z agresywnej retoryki

Jednym z najważniejszych wydarzeń przełomu sesji było wystąpienie Donalda Trumpa przed amerykańskim Kongresem – pierwszy raz oficjalnie w roli prezydenta – które miało miejsce o 03:00 naszego czasu. Chociaż część obserwatorów spodziewała się istnej burzy, to następca B. Obamy zaprezentował raczej stonowane oświadczenie. W porannym przeglądzie rynku sprawdzamy jak przełożyło się to na kurs dolara.


Dane z nocy – australijskie PKB zaskakuje, chińskie PMI w górę

Przed wystąpieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych w kalendarzu pojawiły się istotne publikacje makroekonomiczne dotyczące australijskiego PKB oraz PMI przemysłowego Kraju Środka. W zakresie dynamiki produktu krajowego brutto Australia pozytywnie zaskakiwała i wskaźnik plasował się na poziomie +1,1% kw/kw oraz +2,4% r/r co jest mocnym odbiciem od rezultatów notowanych w Q3.

AUD/USD początkowo wzrastał po tych informacjach, jednak europejski poranek spycha go w okolice środowych minimów – na wykresie D1 tworzy się natomiast pin bar podażowy pod oporem 0.7665:

AUD/USD H1

Sytuacja prezentuje się jednak zdecydowanie lepiej na AUD/NZD – tutaj Australijczyk wzrósł już o ponad 200 pipsów i od początku wtorkowych notowań rozrysował jedynie dwie czarne świece. Notowania natrafiły jednak na poważnych przeciwników w postaci szczytów z drugiej połowy 2016 roku. W strefie tej doszukiwać będziemy się sygnałów sprzedażowych:

AUD/NZD D1

O godzinie 02:00 naszego czasu pojawiły się wyniki PMI przemysłowego za luty dla chińskiej gospodarki. Najpierw wartości publikowało państwowe biuro statystyczne, a chwilę później instytut Caixin. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wskaźnik okazał się lepszy od styczniowego:

Źródło: pl.investing.com

Trump łagodniej o imigracji, chce silnych cięć podatków

W trakcie wtorkowego wystąpienia przed Kongresem, Donald Trump stwierdził, że posiada otwarte stanowisko co do reform migracyjnych, porzucił twardą retorykę dotyczącą nielegalnych imigrantów i przedstawił o wiele bardziej zrównoważony ton niż ten, który towarzyszył mu podczas pierwszego miesiąca w Białym Domu.

Obserwatorzy są zdania, że dzisiejsze wystąpienie miało zakończyć trwający między Amerykanami spór wywołany prezydenturą popularnego miliardera i ponownie zjednoczyć skłócone obozy Demokratów oraz Republikanów.

Od strony ekonomicznej natomiast po raz kolejny usłyszeliśmy wiele obietnic, zabrakło jednak konkretów, na których najbardziej zależało analitykom. Nadal nie wiemy skąd Trump weźmie środki na pokrycie swoich planów reformacyjnych, które najprawdopodobniej mocno pogłębią amerykański deficyt budżetowy. Poniżej prezentujemy najważniejsze nagłówki z wystąpienia:

  • Poważne zmiany w zakresie służby zdrowia
  • Głębokie cięcia podatków dla klasy średniej oraz przedsiębiorców
  • Publiczno-prywatna inicjatywa warta ponad $1 bilion na naprawę starych dróg i mostów
  • Demokraci i Republikanie powinni wspólnie pracować, aby dostarczyć spójną ustawę imigracyjną
  • Plan postawienia ściany na granicy USA i Meksyku nadal aktualny
  • Obamacare powinien zostać zastąpiony lepszą prywatną służbą zdrowia – z łatwiejszym dostępem i niższymi kosztami

Z racji na brak konkretów reakcja rynków na wystąpienie Trumpa również nie należała do najbardziej zjawiskowych. Zgodnie z sondażem CNN, 57% osób śledzących przemówienie odbierało je jednak bardzo pozytywne, a 69% pozytywnie patrzy na przyszłość kraju.

Sprawdź ofertę brokera Tickmill i już teraz skorzystaj z zerowych spreadów oraz weź udział w konkursie na rachunkach demo o realną gotówkę. Więcej szczegółów ofertowych znajdziesz bezpośrednio pod linkiem.

Uzyskaj dostęp do szerokiej gramy instrumentów Forex, CFD, indeksów giełdowych, surowców oraz metali szlachetnych z jednymi z najniższych spreadów na rynku.

Środa, 1 marca – kalendarz makroekonomiczny i najważniejsze wydarzenia

W krótkim przygotowaniu do środowej sesji szybki rzut oka na kalendarz makro. Początek miesiąca powinien kojarzyć się nam ze standardowym „festiwalem PMI” sektora przemysłowego. Od samego rana IHS Markit publikuje raporty dla poszczególnych państw strefy euro, a o 10:00 pojawi się zbiorczy dokument dla całej Eurozony (10:30 UK):

Źródło: pl.investing.com

Na kolejne dane poczekamy do 14:30, jednak w przeciągu kolejnych dwóch godzin (do 16:30) z całą pewnością ich nie zabraknie. Wśród nich najistotniejsza będzie decyzja w sprawie stóp procentowych BoC, amerykańskie PMI oraz zmiany zapasów ropy naftowej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here