Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia, oprócz przyjazdu Donalda Trumpa do Polski była wieczorna publikacja protokołów z czerwcowego posiedzenia FOMC. Tak zwane minutki nie wniosły jednak zbyt wiele do tego co już wiedzieliśmy na temat potencjalnych ruchów amerykańskiej Rezerwy. Według danych CME, prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki Fed spada. 


Od czerwca tego roku, poziom stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej utrzymuje się w przedziale 1,00%-1,25%. To wartości o 25 pb. wyższe niż w maju, choć zdaniem dużej części rynku – wcale nie najwyższe w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Fed już w czerwcu dał do zrozumienia, że jeszcze jedna podwyżka stóp w tym roku jest prawdopodobna. Zdaniem wielu, terminem wprowadzenia tej zmiany w polityce monetarnej Rezerwy będzie grudzień. Bardziej optymistyczny scenariusz zakłada natomiast, że podwyżka odbędzie się już na jesieni tego roku.

Wczorajsze minutki nie zawierały w sobie najważniejszego – choćby przybliżonego terminu rozpoczęcia normalizacji bilansu Fed. W opublikowanym wczoraj dokumencie znajdziemy stwierdzenie, jakoby Komitet oczekuje rozpoczęcia normalizacji bilansu Rezerwy Federalnej jeszcze w tym roku pod warunkiem, że gospodarka będzie rozwijała się w dotychczasowym tempie. To jednak wyraźnie za mało dla rynku, który oczekiwał większych konkretów.

Czytaj całość: Poznaliśmy minutki FOMC. Zwiększa się presja na dolarze

Reakcja dolara na wczorajszą publikację przypominała gumową piłeczkę. Zielony poddany został silnej presji kupujących, którzy jednak dość szybko odpuścili zadowalając się zyskiem rzędu kilkunastu pips. Po gwałtownym ruchu w górę, dolar dość szybko zaczął tracić. Mimo dość dużej zmienności jaka pojawiła się na EUR/USD, para wciąż pozostaje w kanale spadkowym:

USD/JPY, które wczoraj przodowało we wzrostach (zwiększony popyt na dolara negatywnie wpływał na wycenę bezpiecznego jena) zakończył dzień w pobliżu poziomu otwarcia. Sesja azjatycka upłynęła pod znakiem niedźwiedzia, lecz para w ostatnich godzinach zdążyła odrobić większość nocnych spadków:

Po publikacji środowych minutek licznik CME wskazuje na nieco niższe prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki FOMC. Do niedawna scenariusz ten wyceniany był na około 50%, dziś rano szanse na podwyżkę zmniejszyły się o 3 pp.

Poglądu na przyszły kształt ścieżki podwyżek FOMC nie zmienia natomiast zespół analityków Barclays. We wczorajszym protokole szukali oni przede wszystkim informacji dotyczących jak na ostatnie słabsze dane inflacyjne reagują członkowie Komitetu. Pod tym względem minutki okazały się dostatecznie bycze, gdyż z dokumentu wynika, że większość FOMC uważa, że za spadek dynamiki cen odpowiedzialne są czynniki sezonowe.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Drugą kwestią, która interesowała Barclays to termin rozpoczęcia normalizacji bilansu Fed. Jak czytamy we wczorajszym podsumowaniu – część z członków FOMC pragnie rozpocząć normalizację bilansu Fed w najbliższych miesiącach, część woli odłożyć tę decyzję na kolejne posiedzenia. Jednak bank w swoim dzisiejszym komentarzu stwierdza, że nadal spodziewa się podwyżki już w grudniu 2017 roku.

Sprawdź inne publikacje Dużych Graczy>>>

Co dzisiaj w kalendarzu? 

Nocna publikacja bilansu handlowego Australii okazała się być bardziej pozytywna niż tego oczekiwano. W maju Australijczycy zdołali wypracować nadwyżkę rzędu 2,47 mld AUD – prognozy mówiły o zaledwie 1,1 mld AUD.

Mimo zwiększonej zmienności towarzyszącej publikacji, AUD/USD pozostaje pod naporem niedźwiedzi. Obecnie para znajduje się tuż pod poziomem 0,7600:

Przed południem najważniejszą publikacją wydaje się czerwcowy raport CPI z Szwajcarii. Dane okazały się być nieco bardziej pesymistyczne niż to zakładano i w ujęciu rocznym wyniosły zaledwie 0,2% (wobec spodziewanych 0,3%).

O godzinie 14:15 poznamy szacunki raportu ADP non-farm payrolls. Kwadrans później opublikowany zostanie amerykański bilans handlowy za maj. Równolegle w Kanadzie opublikowany zostanie raport dotyczący liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz bilans handlowy.

Godzina 15:45 to moment publikacji usługowego PMI z USA, kwadrans później znacznie ważniejsze – usługowe ISM PMI za czerwiec. Spodziewana wartość wskaźnika wynosi 56,5 punktów. Dzień symbolicznie zakończy publikacja raportu na temat amerykańskich zapasów ropy naftowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here