Naga MarketsWydarzeniem dnia pozostaje decyzja monetarna Bank of Canada. Na zdjęciu Stephen Poloz, gubernator BoC

Środa, 6 grudnia rozpoczęła się od małego trzęsienia ziemi po tym, jak opublikowano najnowsze wyliczenia australijskiego PKB w trzecim kwartale tego roku. Jednak to wciąż nie jest wydarzenie dnia – czekamy na decyzję Bank of Canada przyglądając się aktualnej jej wycenie przez rynek. 


Po wczorajszym, neutralno-jastrzębim w tonie oświadczeniu RBA oraz zdecydowanie lepszych danych dotyczących sprzedaży detalicznej AUDUSD wyraźnie zyskiwało testując okolice 0,7650. Bycza pogoń na wykresie nie trwała jednak długo, gdyż nocne dane dotyczące australijskiego PKB w trzecim kwartale tego roku mocno rozczarowały ekonomistów.

Dynamika wzrostu gospodarczego okazała się być wolniejsza od i tak gołębich prognoz. W ujęciu kwartalnym PKB Australii wyniosło zaledwie 0,6% wobec spodziewanych 0,7%. W drugim kwartale tego roku wzrost wskaźnika sięgał aż 0,9%. Gorzej jest również w ujęciu rocznym – dynamika PKB w porównaniu do trzeciego kwartału 2016 roku rośnie o 2,8% – nieco mniej niż spodziewane równe 3%.

Na reakcję rynku nie musieliśmy długo czekać – całość wzrostów, które obserwowaliśmy wczoraj została zniesiona w trakcie dzisiejszej sesji azjatyckiej. 

W oczekiwaniu na BoC

Głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia pozostaje jednak decyzja monetarna Bank of Canada. Konsensus rynkowy zakłada brak zmian w obecnej polityce Banku, choć część analityków zwraca uwagę na możliwie optymistyczny ton oświadczenia BoC.

Analitycy Barclays w swoim dzisiejszym komentarzu makroekonomicznym przekonują, że nawet jeżeli oświadczenie BoC rzeczywiście okaże się optymistyczne, to ruchy na USDCAD mogą rozczarowywać. Szanse na podwyżkę stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu są nikłe, ale mimo to zostały już wycenione przez rynek – czytamy w komentarzu. Analitycy Barclays przekonują, że jest to spowodowane skłonnością BoC do niespodzianek w tym roku oraz ostatnimi danymi z kraju.

USDCAD na otwarciu sesji europejskiej testuje dolne ograniczenie konsolidacji:

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 6 grudnia

Przedpołudnie na rynkach powinno upłynąć względnie spokojnie – na 11:30 planowane jest wystąpienie publiczne członka zarządu EBC – Yves Mersch. Znacznie więcej wydarzy się w trakcie trwania sesji amerykańskiej.

Kwadrans po godzinie 14:00 śledzić będziemy najnowsze, listopadowe szacunki zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym ADP. Prognozy ekonomistów mówią o spadku wartości do 185 tys. z 235 tys. poprzednio. O godzinie 14:30 czekają nas kolejne raporty z amerykańskiego oraz kanadyjskiego rynku pracy.

O godzinie 16:00 śledzić będziemy wydarzenie dnia czyli wspomnianą już wyżej decyzję monetarną Bank of Canada. Pół godziny później, inwestujący na rynku ropy naftowej śledzić będą dane dotyczące amerykańskich zapasów tego surowca. Ta publikacja symbolicznie zakończy dzień na rynkach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here