Naga MarketsPoniedziałek, 21 sierpnia wita nas niewielkimi wzrostami wyceny dolara. Zielony zyskuje zarówno wobec euro jak i brytyjskiego funta, tracąc jednak dość sporo wobec japońskiego jena. Kalendarz makroekonomiczny na dzisiejszą sesję przedstawia się… naprawdę pusto. Najważniejszym wydarzeniem dnia wydaje się być publikacja kanadyjskiego raportu sprzedaży hurtowej w czerwcu. Tymczasem Goldman Sachs…


… coraz mniej wierzy w powodzenie sztandarowego postulatu Donalda Trumpa – reformy podatkowej. Szumnie zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej plany zmian w polityce fiskalnej utknęły gdzieś w Kongresie, podobnie jak niegdyś, odrzucona już, próba pozbycia się Obamacare.

Te artykuły również Cię zainteresują
Propozycje Republikanów

Partia Republikańska na czele z prezydentem Trumpem zamierza obniżyć najwyższą stawkę podatku indywidualnego z obecnych 39,6% na 35%. Republikanie dążą również do uproszczenia schodków podatkowych i ograniczenia ich liczby z siedmiu do zaledwie trzech – wspomnianych już 35%, 25% oraz 10%.

Najważniejszą dla inwestora zmianą ma być jednak obniżenie CIT. Po zmianach amerykańskie przedsiębiorstwa płaciłyby zaledwie 15% swoich dochodów państwu zamiast obecnych 35%. Pozostałymi, komentowanymi częściami planu jest usunięcie podatku od nieruchomości jak również ulg podatkowych.

Jednak to kwestia niższego podatku dla przedsiębiorców rozpala nadzieje wszystkich inwestorów. Niższe podatki oznaczałyby spore oszczędności dla największych amerykańskich przedsiębiorstw notowanych na NYSE czy Nasdaq. Większe oszczędności przełożą się na wzrost rentowności działalności podstawowej tych firm, a to z kolei powinno dać efekt w postaci wyższych zysków.

Wyższe zyski pozwalają na zwiększenie dywidend bądź też nowe inwestycje w spółkach. To wszystko z pewnością przełoży się na wyższą wycenę rynkową amerykańskich przedsiębiorstw, tworząc nowy impuls wzrostowy mogący przedłużyć obecną hossę na indeksach.

Goldman Sachs coraz mniej optymistyczny

Przedłużające się prace nad reformą i obecne wydarzenia wokół Białego Domu powodują, że analitycy Goldman Sachs coraz mniej optymistycznie patrzą na przyszłość amerykańskiej polityki fiskalnej.

W jednym ze swoich ostatnich komentarzy makroekonomicznych bank stwierdza, że prawdopodobieństwo wprowadzenia poprawek przez Republikanów spada. Jak dotąd prace nad reformą posunęły się w naprawdę niewielkim stopniu i jeśli do października nie nastąpi żaden przełom w sprawie, wówczas… szanse na jakiekolwiek zmiany tym bardziej zmaleją.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Reforma podatkowa była jednym z ważnych czynników napędzających euforię powyborczą w Stanach. Brak szans na ten ruch ze strony Republikanów powoduje, że dolar traci ważny powód do dalszych wzrostów. W sytuacji, gdy podwyżka stóp Fed w tym roku staje się coraz mniej prawdopodobna, zielonemu nie stoi już nic na przeszkodzie by ten głębiej skorygował wcześniejsze wzrosty. Od kluczowego wsparcia na USD/JPY dzieli nas kilkadziesiąt pips. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here