Naga MarketsWe wczorajszym podsumowaniu rynkowym ostrzegaliśmy przed wzmożoną zmiennością na AUD w związku z publikacją raportu polityki pieniężnej Banku Rezerw Australii (RBA) – ta rzeczywiście się pojawiła, wypadając na korzyść strony popytowej. W piątek najważniejszym wydarzeniem sesji będzie NFP – czy zapewni chwilę oddechu zmęczonemu dolarowi?


Raport RBA i dane o sprzedaży detalicznej korzystne dla AUD

O godzinie 03:30 bank centralny Australii opublikował Statement on Monetary Policy (SoMP), w którym zawierają się między innymi zaktualizowane prognozy gospodarcze. Najważniejsze nagłówki obszernego dokumentu podsumowano poniżej:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Dalsze umocnienie AUD spowolni wzrost gospodarczy i inflację
  • CPI osiągnie poziom 2% w okolicach drugiej połowy 2017 roku lub trochę później
  • Prognozy inflacyjne bez zmian – do 3% przed końcem 2019 roku (bazując na cenie AUD w okolicach $0,80)
  • Wzrost inwestycji sektora publicznego
  • Dynamika zarobków nadal może cierpieć ze względu na silnego dolara
  • Prognozy gospodarcze dla 2017 roku obcięte w stosunku do wcześniejszych projekcji
Źródło: ForexLive

Pomimo spadkowej rewizji prognoz PKB na koniec 2017 roku, rynek raczej pozytywnie reagował na dane napływające z Antypodów, realizując wzrosty w kolejnych godzinach. Powodem takiego stany rzeczy mógł być również raport o czerwcowej sprzedaży detalicznej, której dynamika co prawda spowalniała w ujęciu m/m (poprzednio 0,6%), jednak okazała się wyższa od prognoz (0,3% vs 0,2% prognoza).

W ujęciu kwartalnym rezultaty natomiast pokonały oczekiwania ekonomistów notując bardzo silną aprecjację z majowego pułapu 0,1% kw/kw do 1,5% (prognoza 1,2%). Jak widać poniżej, w pierwszym momencie reakcja AUD/USD była mieszana, jednak kontakt z istotnym w ostatnich dniach wsparciem 0.79350 oraz linią trendu doprowadził do silniejszej aprecjacji i ostatecznie rozrysowania nowych maksimów sesyjnych. Obecnie cena testuje wsparcie intraday na 0.79640, dynamicznie wzmacniane przez 33SMA:

AUD/USD M5

Podobne wzrosty realizował AUD/NZD, który testował najpierw minima czwartkowe na 1.0673. Obecnie cena rozrysowała strefę oporu na wysokości 1.0725, gdzie notowania reagowały również w przeszłości:

AUD/NZD M15

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

O 14:30 publikacja NFP – jakiej reakcji dolara można się spodziewać?

Najważniejszym wydarzeniem dnia – jeżeli nie całego tygodnia – jest niewątpliwie publikacja raportu BLS o stanie amerykańskiego rynku pracy w lipcu. Jedną ze składowych raportu jest popularny wskaźnik NFP badający zatrudnienie w sektorze pozarolniczym. Zarówno Tickmill i FxGrow w związku z publikacją przygotowali konkursy dla swoich klientów.

Skupiając się jednak na samym raporcie, analitycy Goldman Saqchs są przekonaniu, że NFP pokryje się z konsensusem wynosząc 180 tysięcy, stopa bezrobocia spadnie do 4,3%, a inflacja zarobkowa utrzyma dynamikę +0,3% m/m oraz +2,4% r/r. Podobnie jak w poprzednich miesiącach może się okazać, że to właśnie średnie zarobki godzinowe będą dla inwestorów zdecydowanie ważniejsze niż same payrolle. Sytuacja taka miała miejsce w zeszłym miesiącu, kiedy pomimo silnego odczytu NFP +222 tys., dolar tracił reagując na spowolnienie inflacji zarobkowej.

Zdaniem GS raport przedstawi raczej pozytywny obraz rynku pracy wzmacniany sezonowością okresu wakacyjnego, co będzie posiadało potencjał do umocnienia USD. Patrząc jednak na ostatnią presję podażową na dolarze amerykańskim, ruchy wzrostowe będą raczej ograniczone i krótkoterminowe.

Źródło: BLS

Eurodolar jak na razie nie ma zamiaru się zatrzymać, chociaż sesja piątkowa do tej pory przynosi ograniczoną zmienność. Rolę głównego oporu pełni psychologiczny poziom 1.19 – jego przełamanie otworzy drogę do kontynuowania aprecjacji:

EUR/USD H1, przed NFP

Nawet analizując kalendarz makroekonomiczny widzimy, że w piątek liczy się tylko jedna godzina – 14:30. Oprócz raportu z amerykańskiego rynku pracy, niezależny raport przedstawi również Kanada. Zwieńczeniem sesji będą wskazania kanadyjskiego PMI według Ivey:

Źródło: pl.investing.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here