Naga Markets


Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji azjatyckiej była bez wątpienia decyzja monetarna Reserve Bank of Australia. Zgodnie z przewidywaniami analityków RBA pozostawiło stopę kasową na dotychczasowym poziomie 1,5%. Mimo wszystko AUD notuje zauważalne wzrosty. 


Dolar australijski jest obecnie jedną z silniejszych walut w grupie G10. Na początku dnia w Europie AUD zyskuje do dolara amerykańskiego ponad 0,6%:

źródło: www.finviz.com

Za wyraźną aprecjację australijskiej waluty nie jest odpowiedzialne wyłącznie RBA. Po godzinie pierwszej w nocy mogliśmy śledzić publikację wskaźnika sprzedaży detalicznej w Australii. Raport pozytywnie zaskoczył wartością 0,5% m/m podczas gdy optymistyczne prognozy mówiły zaledwie o 0,3% wzrostu. Październikowe dane stanowiły pierwszy impuls wzrostowy w trakcie nocnych ruchów AUDUSD:

Oświadczenie RBA

Zgodnie z prognozami, Bank pozostawił oficjalną stopę kasową (OCR) na dotychczasowym poziomie 1,5%. Mimo to język oświadczenia okazał się bardziej jastrzębi niż oczekiwali tego analitycy TD Securities. W dokumencie znajdziemy stwierdzenie, że krajowy rynek pracy kontynuuje wzrosty co będzie prowadzić do solidnych danych dotyczących zatrudnienia.

Lepsze warunki na australijskim rynku pracy przełożą się na wzrost wynagrodzeń a to ostatecznie prowadzić powinno do wzrostu poziomu cen w gospodarce. Potwierdzają to prognozy RBA, które zakładają stopniowy wzrost inflacji w kraju. Mimo wszystko Bank wyraził zaniepokojenie dość drogim AUD, którego dalsza aprecjacja może prowadzić do spowolnienia gospodarczego w kraju.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 5 grudnia

Wzrosty AUD wspierane były również przez lepsze dane z Chin – jednego z głównych partnerów handlowych Australii. Tamtejsze Caixin Manufacturing PMI w listopadzie przebiło prognozy ankietowanych ekonomistów i wyniosło ostatecznie 51,9 wobec 51,0 poprzednio. Wzrosty odnotowano również na usługowym PMI (51,9 wobec 51,2 poprzednio).

Pozytywne dane z Chin oraz umiarkowanie jastrzębie oświadczenie RBA optymistycznie nastrajają inwestorów w Europie. Futures na DAX rosną o 0,1% podobnie jak te na Eurostoxx50.

Przed południem skupiać będziemy się przede wszystkim na danych z Wielkiej Brytanii. Już o 10:30 poznamy brytyjskie services PMI za listopad. Analitycy spodziewają się spadku wskaźnika z 55,6 opublikowanych przed miesiącem do poziomu 55,0.

O godzinie 11:00 opublikowany zostanie raport sprzedaży detalicznej w strefie euro. Według prognoz najnowsze dane Eurostatu powinny okazać się wyraźnie gorsze od tych opublikowanych w październiku. O godzinie 14:30 śledzić będziemy publikacje bilansu handlowego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Na 15:45 zaplanowano publikację wskaźników Markit PMI w Stanach Zjednoczonych. Kwadrans później śledzić będziemy najnowsze wyliczenia ISM. Dzień na rynkach symbolicznie zakończy publikacja szacunków API.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: JSW wsparte mocną rekomendacją
Następny artykułAnaliza dla początkujących: GBP/JPY – czas na spadki
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here