Naga MarketsAuthor: Newtown grafitti
Creative Commons

Najważniejszym wydarzeniem rynkowym ostatnich godzin bez wątpienia pozostaje decyzja monetarna Reserve Bank of Australia dotycząca wysokości tamtejszych stóp procentowych. Zgodnie z prognozami analityków – RBA powstrzymało się od zmian w swojej polityce monetarnej. Jak na nocą decyzję Banku reaguje australijski dolar? 


AUD w parze z USD od początku maja z trudnością koryguje spadki do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić w tym roku. Tegoroczne dno utworzone 9 maja (0,7412)) stanowi kluczowe wsparcie na wykresie, które niemniej jednak pozostaje daleko od aktualnej wyceny pary.

AUDUSD dzięki TradingView

Oświadczenie z gołębią nutą

Dzisiejsza decyzja o pozostawieniu australijskich stóp procentowych na niezmienionym poziomie związana jest z brakiem wyraźnych podstaw do takiej zmiany. Analitycy komentujący nocną decyzję zwracają uwagę na podobieństwo dzisiejszej publikacji do majowej decyzji RBA. Najważniejsze punkty dokumentu zostały wymienione poniżej:

  • RBA jest pewne, że CPI z czasem osiągnie zakładany cel
  • niskie stopy procentowe wspierają gospodarkę Australii,
  • ten i kolejny rok mają przynieść wyższy wzrost gospodarczy (powyżej 3% r/r),
  • poziom inflacji pozostanie niski jeszcze przez jakiś czas,
  • aprecjacja AUD spowolni wzrost gospodarczy kraju oraz powrót inflacji,
  • poziom konsumpcji gospodarstw domowych pozostaje jednym z czynników niepewności.

Po wczorajszym byczym rajdzie jaki obserwowaliśmy na AUDUSD, reakcja na dzisiejszą decyzję Reserve Bank of Australia była ograniczona. Para delikatnie koryguje wczorajsze wzrosty, a wyraźne dolne cienie ostatnich świec godzinowych wskazują na wysokie prawdopodobieństwo powrotu do wczorajszej tendencji:

AUDUSD dzięki TradingView

Co jeszcze?

Gubernator Banku Japonii Haruhiko Kuroda oraz premier Shinzo Abe spotkali się dziś aby przedyskutować zbliżające się spotkanie krajów G7. Kuroda poinstruował Abe na temat obecnej sytuacji gospodarczej w Japonii oraz prognozach na najbliższe miesiące.

Tymczasem zastępca Kurody, Masazumi Wakatabe przyznał publicznie, że Bank of Japan ma szeroki wybór możliwości jeśli chodzi o porzucenie ultraluźnej polityki monetarnej. Jednocześnie zastrzegł, że nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania i powinno ono zostać wprowadzone wyłącznie, gdy japońska gospodarka będzie tego wymagać.

USDJPY po utworzeniu potencjalnej formacji podwójnego szczytu odbija się od poziomu 110,00 i kieruje na południe. Pokonanie okolic 109,77 powinno ośmielić niedźwiedzie zachęcając do dalszej wyprzedaży dolarów w zamian za japońskie jeny:

USDJPY dzięki TradingView

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 6 czerwca

Przedpołudnie na rynkach upłynie pod dyktando publikacji PMI z terenu Europy. Swoje raporty przedstawią Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy czy Wielka Brytania. O godzinie 10:00 zostanie opublikowany zbiorczy wskaźnik PMI dla sektora usług w strefie euro. Prognozy zakładają brak zmian w stosunku do poprzedniego odczytu (53,9 pkt.)

Godzinę później śledzić będziemy raport sprzedaży detalicznej w strefie euro i będzie to ostatnia ważna publikacja przedpołudnia.

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

O godzinie 14:30 handlujący CAD śledzić powinni produktywność tamtejszego rynku pracy. O 15:45 opublikowane zostaną wskaźniki PMI dla Stanów Zjednoczonych, a kwadrans później adekwatne dane przedstawi ISM. Równolegle do ISM PMI opublikowany zostanie również raport JOLTs. Dzień na rynkach symbolicznie zakończy publikacja szacunków API – niezmiennie o godzinie 22:30.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here