Naga MarketsOpublikowany tuż po północny raport z nowozelandzkiego rynku pracy za drugi kwartał 2017 roku okazał się mocno nieprzyjemną niespodzianką dla analityków, których prognozy wskazywały raczej na pozytywne odczyty. W efekcie na NZD obserwowano silną reakcję deprecjacyjną.


Ujemna dynamika zmiany zatrudnienia głównym powodem spadków

Chociaż stopa bezrobocia osuwała się zgodnie z oczekiwaniami do poziomu 4,8%, a inflacja zarobkowa wyraźnie odbijała z 0,3% do 0,8% (prognoza 0,9%), to dynamika zmiany zatrudnienia silnie rozminęła się z prognozowanymi wartościami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopa bezrobocia, źródło: NZ

Analitycy spodziewali się w tym przypadku spowolnienia, jednak nie aż tak silnego – w przypadku kwartalnym do wartości ujemnych:

  • Zmiana zatrudnienia kw/kw: -0,2%, prognoza 0,7%, poprzednio 1,1% (rewizja spadkowa z 1,2%)
  • Zmiana zatrudnienia r/r: 3,1%, prognoza 4,1%, poprzednio 5,7%

Warto jednocześnie zauważyć, że mocno osuwała się stopa partycypacji (procentowego udziału obywateli w rynku pracy) z poziomu 70,6% do 70,0%, co również zmniejsza znaczenie spadku procentowego poziomu bezrobocia.

Inflacja zarobkowa, źródło: NZ

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

NZD wyraźnie traci po publikacji danych

Patrząc na poniższy pięciominutowy wykres NZD/USD, nawet bez zaznaczenia momentu publikacji nowozelandzkiego raportu, nie byłoby się trudno domyślić, o której godzinie miało to miejsce. Dane wywołały deprecjację kiwi o prawie 50 pipsów, następnie natomiast para weszła w wąski kanał zmienności (niespełna 20 pipsów), w którym porusza się do teraz, ponownie testując jego górne ograniczenie:

NZD/USD M5

W przypadku AUD/NZD reakcja była równie dynamiczna, pokonując bez większych kłopotów maksima wtorkowe oraz PP R1 na 1.0694. Cena chwilowo testowała również PP R2 na 1.0722, jednak powróciła pod poziom, walcząc w tej chwili z 1.0712, czyli szczytami z 25 lipca:

AUD/NZD H1

Na pozostałych majorsach raczej bez większej zmienności, gdzie wyjątkiem są pary USD/JPY oraz USD/CHF.

Luźny kalendarz i oczekiwania na drugą połowę tygodnia

W trakcie środowej sesji kalendarz makroekonomiczny jest praktycznie pusty – nie licząc przedpołudniowych wyników PMI brytyjskiego sektora budowlanego oraz popołudniowych rezultatów zmiany zatrudnienia według ADP i zapasów ropy naftowej.

Popołudniowe dane ze Stanów Zjednoczonych mogą mieć dla rynków bardzo duże znaczenie – w szczególności raport ADP będący dla inwestorów ważnym prognostykiem przed piątkową publikacją NFP. W tym momencie konsensus za lipiec zakłada wzrost zatrudnienia prywatnego o kolejne 185 tysięcy (poprzednio gospodarka dodała 158 tysięcy etatów).

Zanim jednak BLS opublikuje swój jobs report i non-farm payrolls nie możemy zapominać o „Super Czwartku”, czyli posiedzeniu Banku Anglii połączonym z publikacją zaktualizowanych prognoz gospodarczych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here