Naga MarketsŹródło: thisismoney.co.uk

Druga połowa tygodnia niesie ze sobą sporą dawkę istotnych publikacji makroekonomicznych. Posiedzenie RBNZ wyraźnie osłabiło dolara nowozelandzkiego, w piątek pojawią się istotne dane z USA, 11 maja jednak całkowicie należy do Wielkiej Brytanii oraz Bank of England (BoE). W porannym komentarzu makro dowiesz się co niesie ze sobą Super Czwartek.


Mark Carney i spółka przygotują pole pod przyszłe podwyżki stóp?

Ekonomiści ankietowani przez agencję prasową Reutera są zgodni co do tego, że Bank Anglii kolejny miesiąc z rzędu nie wykona ruchu na stopach, co politykom najstarszego z banków centralnych weszło już najprawdopodobniej w krew. Trwa jednak ostra dyskusja, czy Mark Carney i spółka zdecyduje się na „przygotowanie gruntu” pod przyszłe ruchy na stopach, co niewątpliwie umocniłoby GBP.

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym sporo na temat gospodarki brytyjskiej:

  • 10:30 – produkcja przemysłowa i bilans handlowy
  • 13:00 – decyzja w sprawie stóp procentowych, raport inflacyjny, protokoły z posiedzenia MPC
  • 14:00 – przewidywania PKB według NIESR

Najistotniejsza dla rynków będzie niewątpliwie godzina 13:00. Standardowo już w agendzie zabrakło konferencji prasowej jednak aktualizacja prognoz inflacyjnych może być dodatkowym motorem napędowym dla zmienności funta szterlinga.

Czy wiesz że…
Mianem Super Czwartku określany jest dzień tygodnia, w którym Bank Anglii razem z decyzją w sprawie stóp procentowych, publikuje również protokoły z posiedzenia polityki pieniężnej oraz zaktualizowane projekcje inflacyjne. 11 maja 2017 dodatkowo czeka nas kilka innych publikacji z UK, które dodatkowo zwiększają istotność tej wyjątkowej sesji.

W londyńskim Citi mówi się między innymi o tym, że BoE powinno wspomnieć o przyszłej ścieżce stóp procentowych w związku ze wzrastającą dynamiką cen, z drugiej strony decyzja taka może być blokowana przez spowolnienie dynamiki gospodarczej – co jest efektem spadku wydatków brytyjskich konsumentów (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: UK odczuwa negatywne skutki Brexitu jeszcze przed jego nadejściem).

Stanowisko Banku Anglii najprawdopodobniej przybierze formę „wait and see” – większości członków MPC bowiem nadal niespieszno do podejmowania decyzji w sprawie stóp. Według prognoz za podwyżką głosować ma tylko jeden przedstawiciel Komisji – podczas ostatniego posiedzenia była to Kristin Forbes.

GBP/USD D1 – kabel utknął w strefie oporu, z pin barem podażowym na wysokości majowych szczytów. Wsparcie zapewnia jednak 61,8% Fibo w połączeniu z 1.2900

Jak na posiedzenie może reagować funt szterling? Jeżeli BoE rzeczywiście zwróci uwagę na pozytywny lokalnej gospodarki – ósmy rok wzrostów z rzędu, najniższe bezrobocie od ponad dekady i poziomy zatrudnienia na rekordowych szczytach – budując jednocześnie grunt pod przyszłe podwyżki, to GBP ma szansę na krótkoterminowe wzrosty.

EUR/GBP D1 – ograniczona czasowo formacja, brak zdecydowania w okolicach 0.8400 gdzie przebiegają minima lutowe. Główne wsparcie to jednak dołki okolic 0.8300.

Z drugiej strony analitycy Bank of America nie widzą zbyt wielu powodów, aby wierzyć w jastrzębie tony BoE, biorąc pod uwagę spowolnienie sektora konsumenckiego. Głosy wśród analityków są wyraźnie podzielone, pod uwagę należy brać jednak dwa scenariusze:

  • BoE sygnalizuje chęć podwyżek w przeciągu najbliższych trzech lat, pozytywnie modyfikuje swoje prognozy gospodarcze – GBP w górę
  • Bank Anglii nie wspomina o podwyżkach stóp, zwraca uwagę na spowolnienie PKB wywołane gorszymi wynikami sektora konsumenckiego – GBP w dół

Rezultaty posiedzenia w czasie rzeczywistym będzie można śledzić dzięki kanałowi Rynki na Żywo portalu Comparic.pl.

Skorzystaj z oferty brokera easyMarkets już dzisiaj i ciesz się z dostępu do szerokiej klasy aktywów oraz niskich spreadów.

Dokładniejsze opis oferty bezpośrednio na oficjalnej, polskojęzycznej witrynie domu brokerskiego.

Co jeszcze w kalendarzu? Przygotowanie do sesji 11 maja 2017

Chociaż kalendarz makroekonomiczny do godziny 14:00 praktycznie całkowicie zdominowany jest przez U, to od 14:30 pojawi się również kilka innych odczytów zza oceanu:

Źródło: pl.investing.com

Inwestorzy skupią się przede wszystkim na amerykańskiej inflacji producenckiej za lipiec.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here