Naga MarketsBill English, lider partii nacjnalistycznej

Już 23 września obywatele Nowej Zelandii udadzą się do urn, aby zdecydować o składzie osobowym 52. parlamentu. Wcześniejsza kadencja co prawda miała rządzić do 20 października, rząd rozwiązano jednak wcześniej, 22 sierpnia. Zgodnie z najnowszymi sondażami, partia nacjonalistyczna umocniła swoją przewagę nad znajdującą się w opozycji partią pracy.


47,3% na Billego Englisha – NZD zyskuje po najnowszych sondażach

Zgodnie z najnowszymi winiakami sondażowymi, które 12 września podał NewsHub-Reid partia Nacjonalistów zwiększyła swoją przewagę nad Laburzystami o 4 punkty procentowe posiadają obecnie poparcie w wysokości 47,3%. Opozycja traci 1.6 p.p. mogąc liczyć obecnie na wsparcie 37,8%, daleko w tyle plasują się natomiast zieloni z 4,9%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Taki wynik pozwoliłby osiągnąć prawicowym nacjonalistom dokładnie taką samą ilość miejsc w rządzie, co za poprzedniej kadencji, czyli równe 60 (w liczącym sobie 120 osób parlamencie). Dla uzyskania większości brakuje więc zaledwie jednego mandatu – przy wzrastających cały czas sondażach, eksperci nie wykluczają takowej możliwości. Ostatni raz udało się to jakiejkolwiek partii rządzącej 21 lat temu.

Na poniższym wykresie zaznaczono moment publikacji najnowszych sondaży. NZD/USD reagował wzrostami o ponad 50 pipsów, rozrysowując nowe maksima sesyjne:

NZD/USD M5

W szerszym ujęciu widzimy natomiast, że dynamiczniejszą aprecjację cały czas blokuje poziom S/R okolic 0.7267, który odgrywał istotną rolę przez ostatnie trzy miesiące. Przełom tygodnia przyniósł pod nim rozrysowanie dwóch fałszywych wybić, a całość wzmacnia dodatkowo średnia ruchoma.

NZD/USD D1

Jeszcze silniej (70 pipsów) osuwał się AUD/NZD, który w tym momencie na wykresie dziennym rysuje pin bara podażowego pod 1.10780, czyli maksimami z sierpnia. Jeżeli chodzi o system głosowania w Nowej Zelandii, to zastosowanie znajduje model mixed-member proportional (MMP), w którym wyborca oddaje dwa głosy – na partię oraz na lokalnego kandydata. Miejsca dla partii politycznych przyznawane są następnie proporcjonalnie według uzyskanych głosów (minimum 5%, aby dołączyć do składu parlamentu). 71 z 120 miejsc zajmują politycy wybrani przez obywateli, natomiast pozostałe 49 trafia do kandydatów z zamkniętej listy przygotowanej przez dane ugrupowanie.

Uwaga na dane z UK i USA – co dzisiaj w kalendarzu?

Wtorkowy kalendarz makroekonomiczny to tak naprawdę trzy publikacje – pierwsza z nich pojawi się o 10:30 i będzie dotyczyła sierpniowych odczytów brytyjskiej inflacji CPI oraz PPI:

Źródło: pl.investing.com

W drugiej części dnia inwestorzy będą czekali natomiast na miesięczny raport OPEC odnośnie sytuacji na rynku ropy naftowej, a o 16:00 na wyniki amerykańskiego JOLT (zatrudnienia w turystyce).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here