Naga MarketsW godzinach nocnych naszego czasu poznaliśmy RBA minutes z ostatniego posiedzenia Bank Rezerw Australii (RBA). Gołębie komentarze odnośnie gospodarki i krytyka zbyt silnego dolara australijskiego doprowadziły do deprecjacji lokalnej waluty. Szczegóły wewnątrz porannego komentarza makro.


RBA: AUD zbyt drogi z powodu rosnących cen na rynku towarowym

Po braku decyzji odnośnie ruchu na stopach procentowych 7 lutego, RBA dzieli się protokołami ze spotkania. Poniżej kilka najważniejszych nagłówków, które można było znaleźć wewnątrz dokumentu:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Brak zmian na stopach pokrywa się z obecnymi wzrostami gospodarczymi i celami inflacyjnymi
  • Dalszy wzrost AUD utrudni wdrożenie zmian gospodarczych
  • AUD rośnie wspierany przez wyższe ceny towarów z rynku commodity
  • Brak pewności co do sytuacji na rynku pracy
  • Koszty zatrudnienia powinny stopniowo wzrastać przekładając się na konkurencyjność oraz inflację detaliczną
  • Spadkowa presja inflacyjna może być trudniejsza w pokonaniu niż zakładano
  • Pozytywne nastawienie co do chińskiego PKB w 2017 roku

Tak naprawdę bez większych nowości, pełne minutes można przeczytać na oficjalnej stronie RBA. W komentarzu ANZ opublikowanym zaraz po dokumencie Banku Australii czytamy jednak, że AUD w najbliższym czasie będzie się osłabiał – w związku z lokalnym fundamentami oraz dalszym umocnieniem dolara amerykańskiego.

Zgodnie z najnowszymi projekcjami banku cena AUD/USD ma spaść w okolice 0,7200 na przełomie tego roku – należy zauważyć jednak, że w stosunku do dotychczasowych projekcji jest to wynik zdecydowanie lepszy. Wcześniej ANZ sugerowała, że w Q1 2018 Aussie będzie warte 0,6800.

Patrząc na wykres dolara australijskiego widzimy dwie fale osłabienia notowań. Pierwsza zaraz po publikacji protokołów, druga na początku europejskiej sesji. Od początku dnia AUD/USD traci więc już kilkadziesiąt pipsów:

AUD/USD H1

Zamknięcie pod krótkoterminową konfluencją wsparć z całą pewnością otworzy drogę do dalszych osunięć. Na AUD/NZD sytuacja prezentuje się jednak zgoła odwrotnie. Na początku wtorkowej sesji udało się pokonać piątkowe szczyty, które obecnie testowane są od góry co mogłoby zapewnić okazję do otwierania długich pozycji.

AUD/NZD H1

X-Trade Brokers zaprasza na całodniową konferencję, której nie możesz przegapić. Już 24 lutego w Katowicach miejsce będzie miała kolejna odsłona XTB Trading Masterclass z trzema praktykami rynkowymi. Zarezerwuj wejściówkę już dziś, liczba miejsc ograniczona!

Europejskie PMI oraz pozostałe pozycje w kalendarzu – sesja 21 lutego 2017

Do godziny 10:00 poznamy wstępne wyniki PMI przemysłowego oraz usługowego dla poszczególnych gospodarek europejskich według Markit, które ostatecznie podsumuje publikacja dotycząca całej strefy euro oraz Unii Europejskiej. Dodatkowo o 10:30 i 11:00 pojawią się publikacje bezpośrednio z UK. Przemawiać będzie Mark Carney z BoE podczas posiedzenia w sprawie raportów inflacyjnych.

Źródło: pl.investing.com

Kolejne dane dopiero od 14:50 kiedy na mównicy pojawi się Kashkari z FED. O 15:45 kolejna dawka PMI przemysłowego i usługowego od Markit – tym razem dla USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here