Naga MarketsW trakcie środowej sesji liczą się tak naprawdę trzy odczyty makroekonomiczne i wszystkie dotyczą rynki amerykańskiego – chodzi oczywiście o zezwolenia na budowę (building permits), rozpoczęte budowy domów (housing starts) za czerwiec oraz zmianę zapasów ropy naftowej w przeciągu minionego tygodnia. Po wtorkowych spadkach, USD z pewnością będzie chciał wykorzystać powyższe, aby zapewnić sobie szansę na odbicie.


Spodziewane pozytywne odbicie na rynku nieruchomości?

Inwestorzy skupią się dzisiaj na amerykańskim rynku budowlanym, szczególnie jeżeli chodzi o nieruchomości mieszkalne. Co prawda wskaźniki lipcowego sentymentu niespodziewanie zawiodły, jednak w przypadku publikowane dzisiaj raportu analitycy spodziewają się byczego odbicia i silnego wejścia w drugą połowę 2017 roku.

Odbicie nie powinno być jednak czymś wyjątkowo trudnym, szczególnie kiedy pod uwagę weźmie się silny spadek dynamiki w maju. Wartości z poprzedniego miesiąca oraz wartości prognozowane prezentują się następująco:

  • Pozwolenia na budowę m/m: 1,2 mln, poprzednio 1,168 mln
  • Dynamika pozwoleń na budowę m/m: 3,0%, poprzednio -4,9%
  • Rozpoczęte budowy domów m/m: 1,155 mln, poprzednio 1,092 mln
  • Dynamika rozpoczętych budów m/m: 5,8%, poprzednio -5,5%

Jeżeli wyniki pokryją się z projekcjami, to pozwoliłoby to na odbicie wskaźnika HMI, który za lipiec osuwał się na ośmiomiesięczne minima. Chociaż w ujęciu historycznym cały czas znajduje się na silnych poziomach, to ekonomiści liczyli na jednopunktowe umocnienie:

Dlaczego powyższe dane są tak istotne? Stanowią bowiem składową raportu o PKB, który poznamy w przyszłym tygodniu (odnośnie drugiego kwartału). Gorsze od prognozowanych rezultaty na rynku mieszkaniowym oznaczają automatycznie, że publikacja produktu krajowego brutto również plasowała będzie się na niższych niż początkowo zakładano poziomach.

W związku z zamieszaniem makroekonomicznym oraz problemami administracji Donalda Trumpa z przepchaniem ustawy zdrowotnej przez Senat, USD/JPY osuwa się od lipcowych maksimów i testuje w przeciągu ostatnich dwóch sesji okrągły pułap 112.00 (wspierany dodatkowo przez średnią ruchomą). Obecna strefa wsparcia w połączeniu z dobrymi danymi (jeżeli takowe się pojawią o 14:30 naszego czasu), powinna pozwolić jednak parze na odbicie:

USD/JPY D1

Wypróbuj rachunek w Windsor Brokers. Konto handlowe w walucie bazowej PLN. Dostęp do konta handlowego MT4 w lokalnej walucie pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu i pieniędzy na konwersji walut oraz rocznych rozliczeniach. Zapoznaj się z ofertą.

Amerykańskie zapasy ropy naftowej, czyli…

…Pożywka dla dolara kanadyjskiego oraz notowań WTI. Co środę o godzinie 16:30 agencja EIA podaje informacje o zmianie zapasów ropy w amerykańskich magazynach. Publikacja wywołuje silnie, krótkoterminowe ruchy na USD/CAD oraz WTI crude oil. Po zeszłotygodniowych spadkach zapasów o ponad 7,5 miliona baryłek, w tym tygodniu analitycy spodziewają się kolejnej deprecjacji, tym razem o 3 miliony.

12 lipca pozytywny odczyt (silniejsze spadki od tych zakładanych) wywołał co ciekawe osunięcia ropy. Deprecjacja zapasów traktowana jest bowiem jako czynnik rozluźnienia w środowisku malejącego popytu oraz nadmiernej podaży czarnego złota.

Jeżeli chodzi o USD/CAD to para bez większych kłopotów zmierza w kierunku mierzonego celu po wybiciu z konsolidacji pokonując wczoraj minima z czerwca 2016 roku. Do minimów majowych notowaniom brakuje już zaledwie 150 pipsów, po spadku o 1200 w przeciągu zaledwie 4 miesięcy:

USD/CAD D1

Notowania ropy kilka miesięcy z rzędu natomiast rysują bardzo powtarzalną sekwencję spadków i wzrostów. Obecny opór 46.50 w połączeniu z Fibo 38,2% może być okazją do rozpoczęcia kolejnej fali deprecjacyjnej:

ROPA WTI D1

Co jeszcze dzisiaj w kalendarzu?

Oprócz omawianych powyżej, dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny skrywa w sobie jeszcze kilka ciekawych pozycji. Jedną z nich są niezaprzeczalnie wyniki polskiej sprzedaży detalicznej o godzinie 14:00:

Źródło: pl.investing.com

O 14:30 poznamy również rezultaty kanadyjskiej sprzedaży przemysłowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here