Naga MarketsPoniedziałek, 3 lipca wita nas nie tylko wizją nieco spokojniejszej sesji ze względu na jutrzejsze Święto Niepodległości w Stanach Zjednoczonych ale również polityczną burzą jaka rozpętała się w Tokio. Partia obecnego premiera Japonii Shinzo Abe odniosła zaskakującą porażkę w niedzielnych wyborach do Rady Metropolii Tokio. Rynek zareagował na te wydarzenia wzmożoną sprzedażą jena. 


Jedynie na 23 miejscach w Radzie, zamiast dotychczasowych 57 zasiądą członkowie japońskiej Partii Liberalno-Demokratycznej, której szefem jest obecny premier kraju, Shinzo Abe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Największą wygraną niedzielnych wyborów jest dotychczasowa gubernator Tokio, Yuriko Koike. Partia kierowana przez Koiko zyskała znaczącą przewagę w Radzie Metropolii zyskując aż 79 miejsc.

Musimy przyznać się do tej historycznej porażki – stwierdził były minister obrony Japonii Shigeru Ishiba. Zdaniem Ishiby wyniki wczorajszych wyborów powinny być rozpatrywane głównie pod kątem porażki PLD niż wygranej partii Koike.

Porażka uderza przede wszystkim w lidera partii – Shinzo Abe. Kolejne wybory generalne powinny odbyć się do grudnia 2018 roku, a utrata tak ważnego regionu politycznego jakim jest metropolia Tokio może utrudnić Partii Liberalno Demokratycznej utrzymanie steru władzy. Rynek już w poniedziałkowy ranek zareagował negatywnie na wyniki niedzielnych wyborów. USD/JPY otwiera się luką spadkową, która szybko zostaje domknięta. Jen traci do większości walut G10:

Piątkowy szczyt stanowi jak na razie silny opór dla dalszych wzrostów USD/JPY.

JPY traci pomimo całkiem pozytywnych wyników raportu Tankan. Najważniejsze jego składowe – indeksy dużych przedsiębiorstw usługowych oraz produkcyjnych wypadły na niezłym poziomie. W przypadku dużych producentów dane okazały się być lepsze od prognozowanych.

(Nie)spokojna sesja?

Amerykanie szykują się do 4 lipca i wypadającego wówczas święta niepodległości. Kanadyjczycy z kolei obchodzą dziś Canada Day. Wszystko wskazuje na to, że dzisiejsza zmienność na rynkach będzie nieco niższa niż zazwyczaj. Ale czy na pewno?

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Już o 9:55 śledzić będziemy publikację czerwcowego manufacturing PMI z Niemiec. Prognozy rynkowe wskazują na możliwy spadek wartości wskaźnika. Pięć minut później identyczne dane opublikowane zostaną dla całej strefy euro. O godzinie 10:30 swój wskaźnik przemysłowego PMI opublikują Brytyjczycy. O godzinie 11:00 poznamy z kolei europejską stopę bezrobocia.

Popołudniowy handel otworzy wypowiedź Marka Carneya z Bank of England. Choć sesja w Stanach będzie skrócona do godziny 19:00, to jeszcze przed ostatnim dzwonkiem na Wall Street poznamy finalne wyliczenia indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu. Najważniejszym odczytem dnia wydaje się być ISM PMI z godziny 16:00. Publikacja ta symbolicznie zakończy dzień na rynkach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here