Naga MarketsTheresa May ma zielone światło – start Brexitu pod koniec marca

Po burzliwych debatach trwających w ostatnich miesiącach, brytyjska premier Theresa May otrzymała zgodę od parlamentarzystów na uruchomienie procedury negocjacji w sprawie Brexitu pod koniec marca rozpoczynając dwuletni okres negocjacyjny. W efekcie europejski poranek przynosi osunięcia GBP.


Izba Lordów odrzuciła poprawki

Chociaż Izba Lordów dwukrotnie w głosowaniu odrzucała poprawki do ustawy pozwalającej na gruncie lokalnym rozpoczać przygotowania do negocjacji w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej – co w dużym stopniu ogrniczyłoby brytyjskiej premier pole do manewru – to Izba Gmin odnośnie zaakceptowała nowe zapisy legislacyjne. Jak podają urzędnicy bezpośrednio powiązani z zespołem Theresy May, formalny start Brexitu zaplanowano na ostatni tydzień marca.

Odrzucone poprawki do ustawy były niezwykjle istotne dla polskich obywateli – miały gwarantować owiem prawa Europejczykom z terenu państw zjednoczonej unii, aby żyć i pracować na etrenie Wielkiej Brytanii bez dodatkowych wymogów. Obecnie natomiast ich sytuacja może być trochę niejasna.

Wracając jednak do samej premier May posiada obecnie wolną rękę w negocjacjach na poziomie europejskim – z przedstawicielami każdego z ponad dwudziestu państw członkowskich. W związku z informacją funt szterling na początku porannej sesji reagował silniejszymi osunięciami – GBP/USD testuje marcowe dołki i okrągły poziom okolic 1.2130:

GBP/USD H1

Osunięcia o podobnym zasięgu obserwowaliśmy również na parze walutowej GBP/JPY. Tutaj jak na razie 38,2% zniesienia aprecjacji z zeszłego tygodnia marca blokuje dalsze ruchy podażowe:

GBP/JPY H1

easyMarkets oferuje atrakcyjne i konkurecyjne spready oraz dostęp do kilku tysięcy instrumentów finansowych. Zapoznaj się z ofertą brokera i przetestuj rachunek tradingowy.

Dane z 14 marca – inflacja konsumencka i producencka

Do tej pory poznaliśmy wyniki wskaźnika CPI za luty dla Niemiec, który pokrył się z prognozami +0,6%. W kolejnych godzinach będą pojawiały się odczyty dla kolejnych państw europejskich. W międzyczasie o 11:00 poznamy rezultaty sondaży niemieckiego instytutu ZEW i wartości produkcji przemysłowej w całej strefie euro:

Źródło: pl.investing.com

Druga część dnia to między innymi informacja o amerykańskiej inflacji producenckiej (z powodu przesunięć czasu w Ameryce z zimowego na letni o 13:30), polskiej CPI i tuż przed 23:00 o rachunku bieżącym Nowej Zelandii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here