Naga MarketsEmmanuel Macron nowym prezydentem Francji

Już w niedzielny wieczór, pierwsze sondaże exit polls wskazały na miażdżącą wygraną Emmanuela Macrona, który zdobył ponad 65% głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich. Do wyboru polityka centrum na nowego, 25. prezydenta Republiki Francuskiej zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Faktem jest, że już pierwsza tura wyraźnie pokazała czego możemy się spodziewać po tym wydarzeniu, więc z pewnością nie może być mowy o niespodziance. Co wygrana Emmanuela Macrona znaczy dla Francji oraz przede wszystkim – co znaczy dla rynku?


O wygranej Macrona mówiło się już od dawna. Sondaże, które w czasie trwania pierwszej tury dość dokładnie odwzorowały rzeczywistość, faworyzowały niezależnego kandydata w wyścigu o fotel prezydenta Francji . Wyniki niedzielnego głosowania nie powinny więc nikogo dziwić. Emmanuel Macron zdobył ponad 65% głosów przy wyższej niż podczas pierwszej tury frekwencji. Do urn udało się bowiem 78% uprawnionych do głosowania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem niektórych komentatorów, wybór Macrona nie był wyrazem poparcia dla młodego, niespełna czterdziestoletniego kandydata, lecz głosem sprzeciwu wobec kontrowersyjnych planów Marine Le Pen. Francuzi najwyraźniej nie są tak eurosceptyczni jak sądziła kandydatka Frontu Narodowego, co ma też nieoczekiwane konsekwencje. Marine Le Pen zamierza bowiem stworzyć nową partię, z nową nazwą, choć nadal skupiającą francuskich patriotów.

Francuzi, a z nimi i reszta Europy szykują się już do czerwcowych wyborów parlamentarnych we Francji. Partia nowego prezydenta, En Marche według analityków może liczyć nawet na 250 miejsc w 577-osobowym zgromadzeniu. Do pełni władzy centrystom potrzeba głosów osób niezdecydowanych oraz wyborców buntu, którzy rozczarowani są działaniami swoich dotychczasowych faworytów. Przed Emmanuelem Macronem z pewnością kilka ciężkich tygodni, w trakcie których będzie musiał nie tylko przyzwyczaić się do nowej roli, lecz utrzymać dotychczasową popularność swojej opcji politycznej.

Wpływ Macrona na rynki finansowe

Po kwietniowej pierwszej turze wyborów rynki miały dostatecznie dużo czasu by przygotować się do wczorajszej wygranej Macrona. Widać to po wykresie EURUSD, które co prawda zanotowało niewielką, kilkunastopipsową lukę wzrostową, jednak dość szybko zaczęło zniżkować. Krótko po godzinie 8:10 para znajduje się już na poziomie niższym niż piątkowe zamknięcie:

Szersze spojrzenie na wykresy można znaleźć w artykule: Viva Macron – EUR na półrocznych szczytach po wyborach we Francji >>>

Australijski rynek nieruchomości zaskakuje

W nocy trwało nie tylko gorączkowe podliczanie głosów we Francji, ale i oczekiwanie na najnowsze dane z australijskiego rynku nieruchomości. O godzinie 3:30 w nocy poznaliśmy raport dotyczący liczby wydanych pozwoleń na budowę, który jednak mocno zaskoczył inwestorów.

W marcu liczba wydanych pozwoleń była o ponad 13% niższa niż w miesiącu poprzednim. Co prawda spodziewano się spadku wskaźnika (o 4% w ujęciu miesięcznym), jednak rozmiar niedoszacowania wartości building approvals zaskoczył inwestorów. Efektem tego była gwałtowna przecena AUDUSD, która zakończyła się 25 pips niżej od poniedziałkowego otwarcia. Obecnie aussie odrabia straty, a para powróciła powyżej 0,7400:

AUDUSD na 0,7460? Na prawdopodobieństwo takiego scenariusza wskazują proporcje Fibonacciego.

Powrocie AUDUSD mogła pomóc publikacja chińskiego bilansu handlowego. W kwietniu nadwyżka handlowa Państwa Środka wzrosła do poziomu 38 mld USD (z 35,5 mld USD poprzednio) pomimo nieco gorszych składowych bilansu. Odnotowano bowiem spadek dynamiki wzrostu eksportu do 8% w skali roku, spadła również dynamika importu – do 11,9% w skali roku.

Co jeszcze w poniedziałkowym kalendarzu?

Sesja europejska upłynie dość spokojnie. Po nocnych danych z Australii i Chin czekać będziemy już tylko na popołudniowe publikacje z Ameryki.

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

Kwadrans po godzinie 14:15 poznamy kwietniowy raport Canadian Mortgage and Housing Corporation dotyczący rozpoczętych budów domów w Kanadzie. Przed godziną 15:00 wystąpią jeszcze członkowie amerykańskiej Rezerwy Federalnej – Bullard oraz Mester.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here