Naga MarketsPoniedziałek, choć tradycyjnie nie niesie z sobą żadnych ważnych publikacji makroekonomicznych rozpoczyna ostatnią prostą w rynkowym oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych Fed. Amerykańska Rezerwa Federalna opublikuje podsumowanie swojego dwudniowego posiedzenia już w najbliższą środę o godzinie 20:00. Czy ten długo oczekiwany krok Fed rzeczywiście nadejdzie?


Jeżeli tak, to oznaczałoby to powrót Rezerwy Federalnej na ścieżkę dynamicznej normalizacji polityki monetarnej. Początkiem procesu była grudniowa podwyżka stóp jeszcze w roku 2015. Po niemal równych siedmiu latach zerowych stóp procentowych w Stanach, Fed zasygnalizował ostateczny koniec kryzysu i rozpoczął żmudny proces normalizacji. Na kolejny krok Janet Yellen mieliśmy jednak poczekać aż do grudnia 2016. Ostatnia zmiana poziomu stóp procentowych Fed miała natomiast miejsce w marcu tego roku.

Kalendarz zmiany wysokości stóp procentowych w Stanach. |źródło: www.investing.com

Rynek oczekuje utrzymania tego tempa – po grudniu 2016, na kolejną podwyżkę ze strony Amerykanów przyszło nam czekać zaledwie kwartał. Kolejne trzy miesiące mijają właśnie w czerwcu… Nic więc dziwnego w tym, że rynkowa wycena tego ruchu sięga aż 98%:

źródło: www.cmegroup.com

Za scenariuszem, w którym Fed rzeczywiście zdecyduje się na podwyżkę przemawia również fakt, że po samej decyzji monetarnej będzie miała miejsce konferencja prasowa z udziałem Janet Yellen. Rezerwa Federalna (podobnie jak inne banki centralne) zazwyczaj czeka z zmianą poziomu stóp procentowych właśnie do momentu gdy decyzji towarzyszy konferencja. Pozwala to na rozwianie wątpliwości oraz dalsze poprowadzenie rynku.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Gorsze dane odroczą podwyżkę?

Mimo faktu niemal pełnej wyceny podwyżki przez rynek, analitycy wciąż zadają sobie pytanie czy Fed podejmie taką decyzję właśnie w czerwcu. Goldman Sachs w swoim komentarzu rynkowym pisze: jest możliwym, choć mało prawdopodobnym scenariusz w którym Fed zdecyduje się opóźnić podwyżkę stóp procentowych z powodu słabszych ostatnio danych makroekonomicznych. Możemy być jednak pewni tego, że nawet jeżeli stopy zostaną podniesione, ton oświadczenia Komisji a następnie konferencji Janet Yellen zostanie ‘zmiękczony’ a sam przekaz będzie bardziej gołębi właśnie ze względu na dane. 

Śledź poczynania Dużych Graczy>>>

Najważniejsze wydarzenia dnia

Poniedziałek, 12 czerwca nie będzie należał do najciekawszych sesji pod kątem liczby czy wagi publikacji makroekonomicznych.

źródło: www.investing.com

O godzinie 10:30 Guy Debelle, zastępca gubernatora Banku Rezerw Australii zabierze głos na temat wprowadzenia globalnego kodeksu postępowania na rynku forex. Godzina 14:00 to już publikacja zmiany w poziomie polskiego CPI. Oczekiwania pozostają umiarkowane, a konsensus rynkowy wskazuje na brak zmian wskaźnika w stosunku do miesiąca poprzedniego.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here